Kyjev – mesto plné prekvapení

Kyjev – mesto plné prekvapení

Na návšteve u susedov, o ktorých sa zaujímame žalostne málo

Keďže okrem Ukrajiny som už navštívila niekoľkokrát všetkých našich susedov, rozhodla som sa, že je čas spoznať Kyjev. Z Bratislavy lieta na letisko Zhuliany nízkonákladovka Wizzair za viac než priaznivé ceny. Z letiska si zase môžete vziať Uber a v centre mesta ste za 4 eurá. Ubytovali sme sa v trojizbovom byte priamo na najznámejšou námestí – na Majdane. Táto centrálna poloha zabezpečuje, že to máte blízko k všetkým dôležitým pamiatkam. Na svoje si v Kyjeve prídu milovníci histórie aj cirkevných budov, milovníci jedla aj nočného života.

Zlaté kupoly a farebné fasády

Návštevu Kyjeva sme začali spoznávaním jeho dávnej histórie. Keďže sme si uvedomili, že o nej toho veľa nevieme, nechali sme sa sprevádzať mladou sprievodkyňou, ktorú sme si našli na Instagrame. A hoci nám pršalo, oceniť krásu pravoslávnych barokových kostolov a chrámov nebolo ťažké. Najznámejším z nich je Chrám sv. Sofie, ktorý stojí priamo v centre mesta. Pochádza z 11. storočia a za 50 hrivien (čo je takmer zadarmo) si ho môžete prezrieť zvonku i zvnútra. Len prednedávnom bolo povolené v ňom fotiť. Keď nám túto informáciu sprievodkyňa oznámila, nijako ma to nezasiahlo, veď som už videla kopu svätostánkov bez potreby fotiť ich interiér. Avšak Chrám sv. Sofie fotogenický je – jeho steny pokrývajú zaujímavé maľby a fresky, ktoré sa tu po stáročia postupne objavovali. Maľoval ich tu samotný ľud. Chrám je akousi knihou dejín kyjevského národa. Na stenách tak nájdete aj zápisy o kúpe či predaji alebo sobášne zmluvy. Zo zvonice, na ktorú je samostatný vstup, si môžete pozrieť Kyjev z výšky. Lepší výhľad však na vás čaká z kláštorného komplexu, ktorý je zároveň najnavštevovanejšou pamiatkou mesta – Kyjevsko-pečerská lavra. Ide o komplex jaskýň či podzemných chodieb, v ktorých žili mnísi a v súčasnosti tu v presklených truhlách ležia telá svätých. Naša sprievodkyňa nám pri každej truhle rozpovedala legendu o danom svätcovi a tiež v akej situácii sa k nemu veriaci modlia a prosia ho o pomoc. Neďaleko kláštorného areálu sa nachádza obrovská socha Matky vlasti, do ktorej sa voľakedy dalo vojsť a cez priezor jej očí ste si mohli prezrieť Kyjev z vtáčej perspektívy. V čase našej návštevy bola, bohužiaľ, zatvorená. 

Nie sú to však iba chrámy a ich zlaté kupoly, ktoré potešia oko návštevníkov. V centre mesta sa nachádza aj tzv. Zlatá brána, jedinečná architektonická pamiatka, ktorá je vstupnou bránou do mesta z 11. storočia. Najzaujímavejšou ulicou je zase Andrejevského svah – neveľká ulica, ktorá klesá od kostola sv. Ondreja a je plná pouličných umelcov. Nachádza sa na nej aj dom spisovateľa Michaila Bulgakova, čokoládovňa, romantické Múzeum jednej ulice či originálne graffiti. Graffiti sú samostatnou kapitolou pri prechádzkach ulicami mesta. Zdobia mnoho inak zanedbaných budov a sú to naozaj umelecké diela. Zaujímavou zastávkou je aj park pre deti známy ako Alej sôch. Nájdete v ňom Alicu v krajine zázrakov či Malého princa.

Trpká história, o ktorej
sa nehovorí

Keď vás omrzí prechádzanie sa uličkami, môžete zablúdiť do kyjevských múzeí. Či už si vyberiete Múzeum miniatúr, ktoré skrýva najmenšiu knihu na svete alebo medzinárodné centrum súčasného umenia PinchuArtCenter, určite nebudete ľutovať. My sme sa rozhodli nazrieť aj do smutnejšej časti histórie Ukrajiny. Múzeom hladomoru, počas ktorého v rokoch 1932 – 1933 umrelo 7 až 10 miliónov ľudí a patrí k najväčším genocídam na svete, nás sprevádzala mladá študentka, ktorá nám v profesionálnom výklade odhalila časť dejín, o ktorých sme nemali ani tušenie. O tom, ako sa Sovietsky zväz rozhodol pokoriť odbojný ukrajinský národ sa v školách neučí. Návšteva tohto múzea však bola pre mňa podobne silným zážitkom ako návšteva Múzea arménskej genocídy v Jerevane. 

Smutnú časť histórie zaznamenáva aj Múzeum Černobyľu. Za symbolické vstupné si môžete pozrieť zaujímavú expozíciu, ktorá bližšie približuje túto tragédiu. 

Boršč u Katyushi a vodka

To, ako je Kyjev štedrý na históriu, platí aj pri výbere jedla. Tradičnú ukrajinskú kuchyňu môžete ochutnať napríklad v reštaurácii Taras Buľba či Varenichnaya Katyusha. Povinnou jazdou je ochutnať boršč vareniki – jedlo podobné slovenským pirohom plneným mäsom, kapustou alebo hubami a podávaným so smotanou. Typickým jedlom sú aj kotlety po kyivsky – vyprážané kura plnené bylinkovým maslom či deruny – zemiakové placky podávané v slanej i sladkej verzii. No a samozrejmosťou je ochutnanie vodky. Mne osobne najviac chutila vodka s medom a chrenom. S jedlom a reštauráciami súvisí aj legendárny nočný život, ktorý je v prvom rade lacný a v druhom rade šialený. Mali sme tú česť navštíviť obľúbený podnik Palota č. 6 – čo je v preklade niečo ako nemocničná izba. Tento bar sa nehľadá ľahko, pretože je skrytý v podzemí v tmavej uličke, ale za návštevu určite stojí. Obsluhovať vás budú zdravotné sestričky a drinky vám prinesú napríklad v skúmavkách. Prípadne si môžete sadnúť na bar a zažiť ohňovú šou priamo na vašej vlastnej hlave. K tomuto zážitku sme sa neodhodlali, so záujmom sme ho však sledovali od nášho stola. 

Ukrajinské Múzeum korupcie

Kým sa Igor Matovič chystá zriadiť v Bonaparte slovenské múzeum korupcie, Ukrajinci už to svoje majú. Je ním vila bývalého prezidenta Janukovyča, ktorá sa po jeho úteku do Ruska stala atrakciou. Rezidencia sa rozkladá na ploche 140 hektárov a nachádza sa asi 25 kilometrov od Kyjeva.  Okrem luxusného domu, jazierok a záhrad, tu nájdete súkromný saunový svet, golfové ihrisko, kostol, prístav či areál, v ktorom si ex-prezident nechal pre svoje potreby chovať kone, kravy, pštrosy či prepelice, ako aj pestovať zeleninu či ovocie. Nachádza sa tu tiež pristávacia dráha pre helikoptéru či obrovský a najmä luxusný vozový park, v ktorom okrem aut a motoriek nájdete aj motorové člny. Aby ste si celý areál stihli prezrieť a neboleli vás nohy, môžete si pri vstupe prenajať bicykel, kolobežku či golfový vozík. Celú rezidenciu spravuje skupina majdanských aktivistov, ktorý ju vraj štátu odovzdajú vtedy, keď sa Ukrajina zbaví korupcie. A to asi ešte nejaký čas potrvá.

Kyjev – mesto plné prekvapení

ZAUJAL VÁS ČLÁNOK?

Stiahnite si celé najnovšie číslo časopisu DOBREJ ŠKOLY v PDF. A ak podporíte naše úsilie o skvalitňovanie slovenského školstva dobrovoľným predplatným, získate prístup ku všetkým číslam DOBREJ ŠKOLY, ktoré vyšli za 10 rokov.

Stiahnuť časopis v PDF
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

Vyberte si rubriku