Počítame

médiá a vzdelávanie

Čakajú pred školou. Deviataci, ktorí už o pár dní opustia školu, idú na výlet do Poľska. Nevedia, čo ich tam čaká. Osvienčim. Informácie o holokauste majú iba z počutia. Niektorí ani to nie. Jednoducho výlet. Spočítaní. Nadšenie v očiach je veľké. Cesta autobusom s takouto posádkou je skutočne fajn. 

Parkovisko pred koncentračným táborom je plné. Záujem o túto strašidelnú históriu je obrovský. V skupinách vyrážajú so sprievodkyňami, slúchadlami a vysielačkami do priestoru Arbeit macht frei. Mnohí končia v náručí učiteliek. Pohľad na odstrihnuté vlasy, kopy šiat a riadu je ťažké sústo aj pre tých najodolnejších. Do plynovej komory niektorí ani nevstúpia. Nedá sa odhadnúť, čo sa odohráva v ich myšlienkach. Utrpenie a poníženie žien, mužov a detí kričí z každého miesta. Podivný chlad znásobuje upršané počasie. Inokedy uchichotaná mládež má akýsi zrelší výraz a smutnejší pohľad. Niektorí svoje rozpoloženie maskujú iróniou. Opäť sú spočítaní. Cestou domov sú oveľa tichší. Niektorí pospávajú, niektorí spievajú, ďalší premýšľajú o prežitých dňoch. Cesta je dlhá. Dobrý čas na triedenie myšlienok. Potrebujú spracovať zážitky. Osobná skúsenosť je v tomto prípade neprenosná. Každý to musel zažiť sám, aby tomu aspoň trochu porozumel. 

Premýšľam nad úlohou učiteľa. To nie je len o odovzdávaní vedomostí. Je to o zodpovednosti, spoľahlivosti, božskej trpezlivosti v snahe dopriať im zážitok cez školský výlet. Konečne som pochopila to večné počítanie. Kontrola, či jedli, čo jedli. Dobré ucho pre malé – veľké problémy. Pre týchto učiteľov učiť a byť s deťmi neznamená pracovať, ale dýchať. Sú pre deti záchranným airbagom v akejkoľvek situácii. Ďakujem, že som mohla pomôcť počítať a cez fotoaparát sledovať ich spoločné víťazstvá počas silných zážitkov.

Počítame

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top