Láska na prvú päťku

spomienky na dobrých učiteľov, poďakovanie

Rubrika o učiteľoch a učiteľkách, ktorí nám zmenili život

„Moja pani učiteľka je tá najlepšia zo všetkých,“ hovoria si neraz prváčikovia a možno občas ešte aj pár druhákov. Postupne sa však začne zmrákať a vzťahy ochladnú, a to najmä po prechode na druhý stupeň. Z mamy a učiteľky v jednom je už pomaly, ale isto len to druhé a iba zriedkavo sa stretnete s obdobným komplimentom pre svoju ,,panšelku“. Prečo? Tuším by ich odpovede zneli: ,,No hádam nie som trápny. Však to je učka, nie nejaká bohyňa,“ a podobné coolin reči. 

Ja si však spomínam na učiteľa, za ktorého by sa moji vtedajší spolužiaci pobili aj ako veľkáči. Pán učiteľ, pred ktorého hodinou vedeli, že treba byť slušný, pokojný a úctivý. Zároveň si však uvedomovali, že môžu očakávať 45 minút nádhernej púte dejinami a hoci s presilenou rukou od zachytávania poznámok, budú to skvelé momenty. Vtedy pred väčšinou hodín naši chalani hrali pred tabuľou „minifucik“ s loptičkou z papiera a dievčatá sa skupinkovali a ohovárali. Ale pred touto? Vzájomné skúšanie sa, opakovanie si a záujem o históriu. Zrazu zazvonilo, vošiel a… ticho. Ozaj sme všetci stáli, zošity a knihy na laviciach, tašky zavesené a šla z nás úcta. Ale nie k človeku, ktorý kričal a dával poznámky. On to akosi nepotreboval. Neviem, či to bolo výškou, vekom, pohlavím, tónom hlasu, bolo to asi všetko v jednom. Ale on bol hlavne osobnosťou. Tým, kým sa niekto nestane po celý svoj život, hoci sa i veľmi snaží.

Netuším, ako by na jeho výučbu reagovali dnešní žiaci, ale mňa môj prvý učiteľ dejepisu nasmeroval k láske k dejinám. Síce práve od neho som dostala svoju prvú päťku (a oplakala som ju prenesmierne), na dejiny som však nezanevrela. Práve naopak, aj vďaka nemu som dnes i ja učiteľkou tohto predmetu.

Monika JAGNEŠÁKOVÁ
ZŠ J. G. Tajovského, Banská Bystrica

Napíšte nám aj vy spomienku (cca 1 700 znakov) na niektorého svojho učiteľa či učiteľku. Spomienky môžete posielať na [email protected].

Viac podobných príbehov nájdete v rubrike Naši učitelia.

Láska na prvú päťku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top