Matematika hrou

matematické hry

Deti samy vytvorili spoločenské matematické hry

Zahráme sa s matematikou. Že to nejde? Šiestaci a ôsmaci dokázali, že sa to dá. V rámci matematického projektu prepojili teoretické vedomosti s praktickou zručnosťou. Deti dokázali pracovať s rôznymi materiálmi – drevom, kovom, plastom, kartónom či modelárskou hmotou. Takto vznikli naozaj unikátne práce.  

Na začiatku si vytvorili vlastné tímy a návrhy projektov. Rozplánovali si jednotlivé činnosti a vypracovali časový harmonogram. Na prípravu projektu mali dva mesiace. Mnohí z nich zapojili aj rodičov, a tak vytvorili práce prepracované do najmenších detailov.  

Múdra vŕba

Tento projekt je dielom troch šikovných ôsmakov. Pracovný tím vytvoril maketu vŕby pomocou kašírovacej techniky. Súčasťou vŕby sú aj skutočné prúty, na ktorých sú namiesto listov matematické poučky, tieto poslúžia ako návod pri hraní vedomostnej hry. Na vŕbe je umiestnená veverička ako odmena pre najlepšieho hráča. 

Po matematickej stránke je projekt zameraný na pravdepodobnosť. Pri vŕbe sa nachádza hracie jazierko, ktoré je zároveň hracím poľom. Pri ňom je čarovná truhlička s rybičkami vyrobenými z kartónu. Aby sa stali magnetickými, oblepili ich deti alobalom. Pomocou udice na konci s magnetom si náhodne ulovili otázku, no predtým museli zodpovedať, aká je pravdepodobnosť, že si vytiahnu párnu či nepárnu otázku. Otázok je dvadsať. Po vytiahnutí sa už rybičky do truhličky nevracajú, a tak musí hráč sledovať, aké čísla otázok už boli vybraté, aby správne odpovedal. Samotné otázky sú zostavené z úloh na zlomky a percentá.

Mathland

Ide o maketu mestečka, ktorá obsahuje školu, banku, policajnú stanicu. Každá budova je tvorená telesom, ktoré sa dá otvoriť. Vnútri týchto budov sú ukryté dokumenty o tom, čomu sa v nich zamestnanci venujú, napríklad banka – úroky, istiny, vklady a vzorce na ich výpočet. Tento pracovný tím zložený z troch šikovných ôsmačiek zameral svoj projekt na finančnú gramotnosť.

Žrebovacie osudie

Ide o projekt, ktorý mal u žiakov celej školy najväčší úspech. Ťažko by ste na škole hľadali dieťa, ktoré by si ho aspoň raz nevyskúšalo. Žrebovacie osudie je v reálnej veľkosti, s funkčnými dvierkami a pevným stojanom. Vnútri sa nachádza veľa rôznych zábavných úloh, ktoré musia hráči splniť, aby sa mohli zúčastniť matematického kvízu.

Hrad

Malé šiestačky vytvorili matematický hrad veľkých rozmerov 1,1 x 1,52 x 1 meter. V hrade bývajú šikovní matematikáčikovia, ktorí vás prevedú svetom matematiky. Hrad stojí na krásnom zelenom nádvorí, ktoré je súčasne hracou plochou. Pomocou pravidiel sa tak prenesiete do sveta, kde sa matematika stáva hrou a počítanie zábavou.

Kredenc

Projekt vypracovali ôsmačky. Ide o kuchynskú linku, ktorá je vyrobená z kartónov, rôznych škatúľ, alobalu, fólie, drevenej konštrukcie a iných netradičných materiálov. Dievčatá veľmi šikovne recyklovali plasty, PVC obaly, kartóny. Pomocou rôznych telies vytvorili maketu kredenca s úctyhodnými rozmermi. K celkovému vybaveniu pridali aj elektrický sporák, mikrovlnnú rúru a televízor. Vnútri kuchynskej linky sa nachádzajú telesá, v ktorých sa uchovávajú potraviny: kváder – múka, cukor, valec – mäsové konzervy alebo pretlak, ihlan – čajové vrecúška. Na druhej strane linky sa nachádza zaujímavá matematická hra, ktorú si dievčatá samy vymysleli.

Ostatné projekty 

Vedomostná palma mala na kmeni rôzne prekážky, ktoré bolo treba zdolať a až potom si za odmenu hráči mohli prečítať veselé výroky autora palmy. 

A poznáte robota Wall-Iho, ktorý zachraňoval zem? Žiačky vytvorili tohto netradičného robota s rovinných útvarov a telies. Rôznych robotov sa však našlo oveľa viacej. Podobným spôsobom vytvorili tímy šiestakov a ôsmakov aj matematické knižnice. 

V tímoch sa deti učili komunikovať a porozumieť si. Usilovali sa dosiahnuť výsledok spoločne, pričom zažili aj veľa tvorivej zábavy. 

Matematika hrou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top