Máš nápad ako lepšie učiť? Prihlás sa do Komenského inštitútu a pomôžeme ti ho zrealizovať!

  • Si učiteľ, riaditeľ či budúci pedagóg?
  • Máš nápad, ktorý by si chcel zrealizovať?
  • Nebojíš sa chýb ani predsudkov a máš chuť sa zlepšovať?
  • Hľadáš inšpiráciu, ako lepšie učiť?

Ak si odpovedal ÁNO, si tu správne

Komenského inštitút otvára 5. ročník vzdelávacieho programu pre pedagógov, ktorí sú zanietení a majú odvahu a chuť robiť veci inak.  Prihlás sa aj ty so svojim projektom a získaš jedinečnú príležitosť zažiť výborné workshopy, inšpiratívne prednášky a stretnúť ľudí tvojej krvnej skupiny. Ročný bezplatný vzdelávací kurz pozostáva z týždňovej letnej školy, štyroch víkendových workshopov a online stretnutí. Po absolvovaní kurzu budeš zapojený do alumni programu, ktorý ponúka ďalšie dva víkendové workshopy počas roka, študijnú cestu s návštevou zaujímavých škôl doma i v zahraničí.

prihlásiť sa

Ako funguje Komenského inštitút?

Na začiatku štúdia si zvolíš tému svojho „pedagogického projektu”. Pomocou lektora si pripravíš a načasuješ projekt tak, ako ho budeš realizovať. Pri plánovaní zohľadni fakt, že jeho výsledok by mal priniesť hmatateľnú zmenu v tvojej školskej komunite. S projektom ti bude pomáhať mentor, na ktorého sa môžeš obrátiť, keď budeš mať nejaké otázky, alebo sa nebudeš vedieť pohnúť ďalej. Mysli na to, aby bol projekt replikovateľný a mohol v budúcnosti pomôcť aj iným pedagógom. Poslaním KI je totiž zlepšiť kvalitu výučby v školách na celom Slovensku. „Prostredníctvom pedagogických projektov, ktoré účastníci realizujú, ukazujeme, ako sa dajú riešiť problémy v slovenskom školstve,” vysvetľuje Veronika Suváková manažérka ročného programu Komenského inštitútu. „Podporujeme pedagógov, ktorí sa neboja pracovať na sebe, experimentovať, svojich študentov podnecovať k aktivite a rozvíjať pocit osobnej zodpovednosti. Každoročne do Komenského inštitútu prijímame 20 pedagógov a kladieme veľký dôraz na individuálny prístup,“ dodáva Suváková. Okrem odbornej pomoci a kvalitných workshopov dostane každý učiteľ od Komenského inštitútu aj grant na realizáciu svojho projektu.

Čo sa naučíš na workshopoch?

  • Ako z nápadu vytvoriť projekt
  • Ako nerobiť mocenské fauly a pracovať s mocou tak, aby nám slúžila
  • Ako podporovať rešpektujúcu komunikáciu
  • Ako zostaviť zážitkové vyučovanie
  • Techniky na rozvoj kritického myslenia
  • Ako riešiť konflikty v triede/ v škole

Čo sa naučíš a získaš popri tom?

Zistíš, že ľudí, ktorí sa nechcú zmieriť s priemernosťou a s výrazom “Nedá sa!” je v školstve viac. Pocítiš, aká je sila podpory a ako sa v inšpiratívnom prostredí rozvíjaš aj ty. Zažiješ spoluprácu, vzájomný rešpekt, povzbudenie. Naučíš sa mať rád svoje chyby a zistíš, že ťa posúvajú vpred. A ešte všeličo iné. Podľa Michala Rybára zo základnej školy v Seni, účastníka aktuálneho ročníka programu je Komenského inštitút miestom, kde pedagóg chodí dočerpať nielen informácie, ale aj sily: „Vďaka spoločnému stretávaniu môžeš čerpať a doplniť si energiu, inšpiráciu a vnútornú motiváciu od podobne zmýšľajúcich kolegov z celého Slovenska a šíriť ju ďalej.“ A Ľubica Tomková zo Základnej školy Spojová v Banskej Bystrici pridáva na záver ešte optimistickú bodku: „Komenského inštitút má pre mňa chuť perspektívy a vôňu lepšej budúcnosti.

Ešte stále váhaš? Prečítaj si viac o projektoch účastníkov predošlých ročníkov. Klikni na https://komenskehoinstitut.sk/projekty/.

Prijatie u prezidenta SR Andreja Kisku

Komenského inštitút je otvorený pre učiteľov, riaditeľov škôl, ich zástupcov a tiež pre univerzitných študentov učiteľských smerov z celého Slovenska.

Štúdium je zdarma vďaka finančnej podpore partnerov.

Prihlásiť sa môžeš od 12.3. do 30.4.2020 prostredníctvom formulára, ktorý nájdeš na https://komenskehoinstitut.sk/prihlaska/.

Máš nápad ako lepšie učiť? Prihlás sa do Komenského inštitútu a pomôžeme ti ho zrealizovať!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top