Zaujímavé informácie, prezentácie, dokumentárne filmy, diskusie, ochutnávky a všetko o potravinách – využiteľné nielen na hodinách biológie a prírodopisu či environmentálnej výchovy.
Titulok je názvom projektu, do ktorého sa mohli zapojiť všetky základné školy na Slovensku. Naša škola túto možnosť využila a spoločne sme strávili zmysluplný týždeň. Projekt bol zároveň súťažou a my sme v nej boli úspešní. Cieľom bola spolupráca a tiež odovzdávanie informácií o potravinách a všetkom, čo s nimi súvisí. Na každý deň v týždni boli vyhlásené dve denné témy – jedna sa týkala konkrétnej potravinovej skupiny z pyramídy zdravia a druhá bola zameraná na vedomosti v oblasti zdravej výživy.
Deň za dňom
Pondelok odštartovali piataci základňou potravinovej pyramídy: Obilniny máme radi, chlieb, pečivo, cestoviny – to sú naše potraviny. Prostredníctvom rozhlasovej relácie pozvali ostatných žiakov do vestibulu, kde bola pripravená prezentácia a ochutnávka výrobkov z pekárne i vlastnej kuchyne – koláčiky z ovsených vločiek, výborné obilninové nátierky, cestovinové šaláty. Pripravený bol aj kvíz o obilninách. Piataci už vopred vyrobili záložky do knihy s citátmi o chlebíku a rozdávali ich všetkým naokolo. Žiaci si mohli pozrieť prezentácie o obilninách a cestovinách, ktoré piataci vypracovali.
Druhou témou dňa bolo Plytvanie potravinami. Piataci urobili anketu v jedálni, v meste, ale aj v supermarkete na tému, čo si ľudia myslia o plytvaní potravinami.
Utorok sa niesol v znamení druhého poschodia pyramídy – ovocie a zelenina v podaní šiestakov. Tí ukázali, čo všetko sa dá u nás dopestovať a v ktorom období, čo dozrieva. Do tejto témy sa zapojili aj žiaci z prvého stupňa.
V stredu prebrali štafetu siedmaci s mliekom a mliečnymi výrobkami. Mohli sme sledovať, ako vyrábajú ovocné kokteily, domáci syr alebo vlastnoručne vyrobený Pribináčik. Ukázali, že aj u nás dokážeme vyrobiť a dopestovať kvalitné potraviny. Presvedčili nás o tom prezentáciou z exkurzie v spoločnosti AGRO GTV, ktorá celoročne pestuje rajčiny na báze geotermálnej energie.
Bokom nezostali ani ôsmaci. Štvrtok patril im. Pripravili deň, v ktorom sa hovorilo o ďalšom poschodí – mäse, rybách, strukovinách. Nielen hovorilo, ale sa aj pripravovalo jedlo na ochutnávku a v prezentáciách odznelo mnoho užitočných informácií o potrebe pravidelnej konzumácie jedla z rýb a strukovín.
Piatok – náš deň D
Najlepšie neznamená najzdravšie – to bol názov posledného dňa a tiež najvrchnejšieho poschodia potravinovej pyramídy, ktorej kraľujú tuky, cukry a soľ. Piatok patril deviatakom. Práve táto téma bola vyhodnotená ako najlepšie spracovaná a prezentovaná v rámci celého Slovenska.
Žiaci deviateho ročníka si pripravili dve rozhlasové relácie: Adoptuj si včelu a Najlepšie nakoniec (o tukoch, cukroch a soli).
V tento deň si piataci vypočuli prednášku včelára Petra Baláka. Staršie dievčatá zasa prednášku zdravotnej sestry o správnom stravovaní. Súčasťou prednášky bol krátky film o anorexii a bulímii.
Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka na hodine matematiky počítali index telesnej hmotnosti, potom si pomocou prístroja zmerali vnútorný tuk. Mnohých žiakov výsledky merania zaskočili.
Zelená púšť bol názov bloku, v ktorom si deviataci pozreli náučný dokument o pestovaní palmy olejnej. Prebehla diskusia o pozitívach a negatívach pestovania tejto monokultúry a jej dopade na životné prostredie.
Zaujímavou aktivitou prispeli žiaci 9. C, ktorí s pomocou paní upratovačiek vyberali z odpadkových košov potravinové obaly v triedach. Na nich kontrolovali množstvo tukov, cukrov a soli ukrytých v danom výrobku. Zistené údaje spracovali rôznymi formami. Navštívili aj prváčikov a pripravili pre nich netradičné pohybové aktivity.
Žiaci 9. B pripravili výstavu tukov používaných v domácnosti spojenú s ich ochutnávkou. Okrem tradičných tukov sa tu objavili aj menej známe oleje plné vitamínov – paradajkový, tekvicový či ľanový.
Žiaci 9. A sa postarali o hriešne sladkú bodku. Spolu s rodičmi pripravili ochutnávku domácich koláčov a čerstvej čokolády.
Z každého dňa a z každej témy sme spracovali prezentácie, ktoré dokumentujú všetky aktivity, ktoré si učitelia a žiaci k danej téme pripravili a tiež metodické listy, ktoré sa stanú naším učebným materiálom.
Darina BUČKOVÁ, ZŠ, Pribinova ulica, Nováky