Mladí podnikatelia už na základných školách

Ako nám biznis prenikol do školského vzdelávacieho programu

iKid alebo Innovative kid je s našou školou spojený od svojho začiatku. Vznikol na podnet človeka, ktorý si povedal, že podnikateľské zmýšľanie patrí už na základnú školu, a že by chcel pomôcť slovenským školám vychovávať generáciu detí, ktoré sa neboja vymýšľať „zlepšováky“, zlyhávať, poučiť sa a znovu veci vylepšovať.

Každodenné zlepšovanie života nielen v škole

Do iKid sme pozvali všetky deti na druhom stupni. Zo záujemcov sme vytvorili 4 až 6-členné skupinky, k nim pripojili učiteľa a začali sme vymýšľať. Kládli sme si otázku, čo v našich každodenných životoch nefunguje a čo by sme chceli zlepšiť. A decká toho našli neúrekom. Od špeciálnych zubných pást, pri ktorých by rodič videl, či sme si poctivo umyli zuby, až po budík, ktorý vás zobudí nie zvukom, ale vôňou. V procese, ktorý trval asi pol roka, sme z týchto nápadov vyberali najlepšie, zisťovali, kto je našou cieľovou skupinou, aké má potreby, prispôsobovali sme produkty, až sme sa napokon venovali stavbe funkčného prototypu a detailom, ako farby, logo a iným záležitostiam, ktoré spadajú do marketingu. Nevynechali sme ani rodičov a iných „dospelákov“, ktorých sme navštívili v ich firmách, kde naše deti skúšali vysvetľovať svoje postupy a dostávali spätnú väzbu, alebo nás ako mentori sprevádzali celým procesom. 

Vrcholom nášho snaženia bola prezentácia nápadov a celého procesu pred ďalšími školami z celého Slovenska a ozajstnou porotou zo sveta startupov (stretli sme Michala Meška z Martinusu, írsku veľvyslankyňu Anne-Marie Callan, Simonu Bubánovú z Cerative department a iných).

iKid ako súčasť vyučovania 

Na našich žiakoch sme si za päť rokov v tomto projekte všimli obrovskú nápaditosť, odvahu, prístup, že všetko je možné, ohromné zlepšenie ich prezentačných zručností a v neposlednom rade sme s nimi prehĺbili vzťahy. Až nám bolo ľúto, že sme nemohli do iKid zapojiť všetky deti. Ale, počkať, čo by nie? 

Minulý rok sme to skúsili! Koncept iKid sa stal súčasťou nášho vyučovania v šiestom ročníku. Odteraz každý šiestak našej školy môže zažiť proces od nápadu po prototyp a jeho predaj. A ani sme sa nenazdali a zase sme o kúsok bližšie k „reálnemu“ svetu. Zase o trochu viac prepájame to, čo sa deje v škole, s tým, čo deti môžu vidieť u svojich rodičov či iných inšpiratívnych ľudí (ktorí po rozhovoroch s našimi deťmi majú chuť vrátiť sa do školských lavíc). A najmä žasneme, že semienko inovatívneho myslenia, myslenia, že „môžem v živote niečo zmeniť“, sa uchytilo v ich hlavách.

iKid po piatich rokoch mení spôsob registrovania sa do programu a možnosť prihlásiť sa je tak otvorená pre všetky školy. My tento školský rok určite pokračujeme a možno sa dostaneme aj do finále. Poďte sa tam s nami stretnúť.

Lebo odvahu, kreativitu ani schopnosť prezentovať nezískame len rozprávaním sa o nich. 

Mladí podnikatelia už na základných školách

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top