Nech už radšej nič nerobia

Nech už radšej nič nerobia

V normálnych krajinách si ľudia volia politikov na to, aby niečo robili. Riešili aktuálne spoločenské problémy, zlepšovali fungovanie štátu, prichádzali s nápadmi, plánmi či víziami ako ďalej. Aby sledovali trendy, inovovali a posúvali jednotlivé rezorty aj krajinu ako celok dopredu. V normálnych krajinách by teda bolo absurdné, aby si občania želali, nech politici nič nerobia. Slovensko teda asi nebude celkom normálnou krajinou, keďže u nás si mnohí teraz želáme práve to. Teda, buďme presní, želáme si, aby títo vládni politici už do volieb radšej nič nerobili. Pretože ak by tento ťažko skúšaný rezort malo ministerstvo ešte ďalšieho pol roka „riadiť“ tak, ako v uplynulom školskom roku, potom bude menším zlom, ak sa dlhoročná agónia nášho vzdelávacieho systému predĺži ešte o pár mesiacov. Aj tak už je zoznam hlúpych opatrení, ktoré bude musieť nové vedenie rezortu v prvých 100 dňoch po voľbách naprávať, povážlivo dlhý (len napríklad: ochromený systém kontinuálneho vzdelávania, oslabená angličtina ako kľúčový cudzí jazyk, zlý zákon o povinnom predškolskom vzdelávaní…)

Ibaže, buďme realisti, oni si pokoj nedajú. Práve naopak: tesne pred voľbami budeme nepochybne svedkami horúčkovitej aktivity, ktorej cieľom bude presvedčiť voličov, že politikom ide čisto a výlučne o ich dobro. A že zastávajú tie správne hodnoty a sú pripravení ich brániť proti všetkým nepriateľom, obzvlášť tým vymysleným. Čo ešte na nás môže spadnúť? Večere zadarmo? Športové poukazy na bezplatné návštevy hokejových zápasov? Dotácia na postavenie stožiarov pred hlavnými vchodmi všetkých škôl?

Aby som však nebol iba negatívny a cynický, dovoľte aj pár slov o tom, čo nás čaká v DOBREJ ŠKOLE. Toto je po desiatich rokoch prvé číslo, ktoré nevychádza v tlači, ale iba ako PDF. Má to však aj viaceré pozitíva: je farebné, je zadarmo a už o dva týždne sa môžete tešiť na ďalšie – meníme sa totiž z mesačníka na dvojtýždenník. O niekoľko dní spustíme aj celkom nový web www.dobraskola.sk, do ktorého vkladáme veľké nádeje. Dúfame, že bude pre našich čitateľov a fanúšikov vítaným doplnením časopisu a že na ňom nájdu veľa inšpirácie pre svoju náročnú prácu. 

Obedy – neobedy, poukazy – nepoukazy, stožiare – nestožiare, dobré školy a dobrí učitelia prežijú každého ministra či ministerku. Sľubujem, že kým budeme dýchať, budeme im v tom pomáhať.

Nech už radšej nič nerobia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top