Surfujte s nami: November 2019

Novembrové Surfujte s nami!

Zaujímavé webové stránky nielen pre učiteľov

Educandy

Predpokladám, že každý z nás občas siahne po šikovných online kvízoch či testoch, mnohí učitelia si ich aj sami vytvárajú. Žiaci ich majú radi a pri vhodnom využití zvyšujú efektivitu učenia (sa). Na internete nájdeme viacero stránok a nástrojov, pomocou ktorých môžeme takéto hry tvoriť. Sviežou novinkou je educandy.com. Po bezplatnej a rýchlej registrácii umožňuje tvoriť sedem typov hier (osemsmerovka, piškvorky, tajnička, obesenec, anagram, spájačka, pexeso) a klasický kvíz. Stačí napísať zoznam pojmov a Educandy sa postará o ostatné. Žiaci môžu hrať vytvorené hry v škole alebo doma, na počítačoch či mobilných zariadeniach. 

Začnite so žiakmi bádať!

Ak chceme, aby boli žiaci aktívni, sami sa pýtali zvedavé otázky, boli motivovaní a škola bola viac prepojená s reálnym svetom, začnime na vyučovaní bádať. Ako na to, vám poradí šikovná príručka Pět kroků, ktorú vydala organizácia Tereza v rámci českého programu GLOBE. Vo formáte pdf je dostupná na tomto odkaze. Príručka obsahuje tipy, ako prekonávať najčastejšie bariéry pri zavádzaní bádateľsky orientovaného vyučovania na školách a viaceré príklady dobrej praxe. Jej súčasťou je aj metodický opis desiatich doposiaľ nepublikovaných bádateľských lekcií, ktoré môžete okamžite využiť v prírodovedných predmetoch. 

Náučné chodníky

Radi spoznávate prírodu a históriu krajiny priamo v teréne? Potom máte určite aj svoje obľúbené náučné chodníky. Objaviť ďalšie vám pomôže stránka naucnechodniky.eu, za ktorou stojí Katedra fyzickej geografie a geoekológie PriF UK v Bratislave. Vyhľadávať ich môžete priamo na mape, alebo podľa krajov či prírodných celkov. Každý náučný chodník na stránke obsahuje nielen informácie o dĺžke, čase prechodu, prevýšení, tematickom zameraní, názvy jednotlivých informačných panelov, ale aj fotografie a návrhy na využitie v školskej praxi.

Youtube kanály, ktoré vzdelávajú

Deti a mladí ľudia trávia sledovaním videí na Youtube hodiny denne. Pomôžte im zistiť, že okrem zábavy tam nájdu aj zaujímavý obsah, ktorý im spríjemní učenie a spoznávanie sveta. Portál Fičí.sk uverejnil článok s desiatkou slovenských a českých kanálov na Youtube, ktorých videá s popularizačno-vedeckým obsahom môžete využiť aj v škole. Ak pracujete so stredoškolákmi, alebo s deťmi, ktoré chcú vedieť skutočne viac, odporučte im aj zoznam vzdelávacích Youtube kanálov na webstránke Vedátor.

Mýty o 2. svetovej vojne

Viaceré zo vzdelávacích príručiek Denníka N sme si už v Surfujte s nami predstavili (tu ich nájdete všetky). Zaslúžia si to. Ak hľadáte kvalitne spracované texty, s ktorými by mohli vaši žiaci (najmä stredoškoláci a gymnazisti) na vyučovaní pracovať a diskutovať o nich, ste na správnej adrese. Texty najnovšej príručky sú venované mýtom o 2. svetovej vojne a zapĺňajú dieru s materiálmi k dôležitým dejinám 20. storočia. Príručka je vo formáte dostupná na tomto odkaze.

Surfujte s nami: November 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top