O rodičoch z rodných listov

Mnohí z nás zabudli, aké je to byť dieťaťom, aké to je domýšľať si fungovanie sveta dospelých, ktorí vám pre vaše dobro nepovedia úplne všetko, lebo ste deti, no o chvíľu už od vás chcú, aby ste deťmi neboli, prípadne vás o detstvo pripravia. Kniha Claire Keegan veľmi citlivo zachytáva tento svet, kde odpovede nie vždy prichádzajú a mnohé veci si musí dieťa domýšľať. Hlavnou hrdinkou je dievča, ktoré prichádza na prázdniny, no jej rodičia by boli radi, keby to bolo navždy, do bezdetnej rodiny maminej sestry. Názov knihy Foster naznačuje, že možno pôjde o trvalú návštevu. Veľmi sa mi nepáčilo slovenské grafické pohrávanie sa s názvom, keď pomocou malého s vznikol foter a význam názvu sa posunul. Naozaj však ide o knihu, ktorá sa venuje nie príliš častej téme vzťahu otca s dcérou. Čitateľ si domyslí mnohé veci: dcéra, ktorá je nechcená, je odložená k príbuzným, jej vlastný otec pije, rodina má finančné problémy, detí je priveľa, rodičia sa im nestíhajú venovať a radi by sa dieťaťa zbavili.

Dievča zažíva rodičovskú lásku až u dočasných opatrovateľov. Tí však tiež majú svoju vlastnú minulosť, teta jej síce hovorí o úprimnosti, no o ich rodinnej tragédii – zomrel im syn, sa dozvie od iných. Pochopí, komu patrili šaty, ktoré teraz nosí ona.

Sledujeme, ako sa vytvára vzťah medzi cudzími ľuďmi bez sentimentality, bez veľkých gest.

Koniec je krutý, interpretačne otvorený a vďačný na veľkú debatu s deťmi a zamyslenie sa o vlastnom rodičovstve. 

O rodičoch z rodných listov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top