Dnes to béčkari na mňa skúšali so zahovorením hodiny. Vraj, či niečo podobné ako Gorila nie je aj v školstve. V prvej chvíli som si nebol istý, či si zo mňa neuťahujú. To akože niekto sprivatizoval rozpadávajúcu sa telocvičňu pod cenu a potom v nej za ťažké peniaze prevádzkoval súkromné krúžky? Prípadne má záujem o biznis so školskými knižnicami, z ktorých bude rozpredávať historické učebnice do antikvariátov a múzeí? Niekto začne archivovanými školskými prácami s gramatickými chybami vydierať úspešných absolventov a spoločensky ich tak odpíše? Bude sa vyhrážať, že novinárom prepošle ich zápis z triednej knihy, že vykonával nevhodné krúživé pohyby panvou pred učebňou informatiky? Prípadne si niekto robí zálusk na školské jedálne, využije obedy zadarmo, bude variť ešte lacnejšie ako za 1,20 a za rozdiel si kúpi bavoráka? A nemyslím tým miešaný nápoj po dobre vykonanej práci.
Nerád sa k tomu priznávam, no dostali ma. Normálne sme začali rozmýšľať nad tým, ako by sa dalo na škole zarobiť. Začnem vydierať žiakov, že budem naozaj dodržiavať školský poriadok? Prípadne by som mohol chodiť za rodičmi domov a osobne im vysvetľovať, čo všetko sa ich dieťa v škole nenaučilo. Ak by som bol dostatočne otravný, rodičia by mi začali platiť, aby som im dal konečne pokoj. Prípadne by donútili deti, aby sa začali učiť a ja by som z toho opäť nemal nič a spravili by zo mňa len úspešného chudobného učiteľa.
Žiaci v triede ma vysmiali, vraj som už stratil kontakt s realitou, nech radšej preberáme učivo, lebo toto odmietajú počúvať. Trochu mali pravdu, kto by už len odpočúval náš školský kabinet? Aj cez zatvorené dvere predsa počujem, čo sa na chodbe deje a tvárim sa radšej, že to nepočujem, keď odtiaľ občas zaznie šťavnatá žiacka nadávka. Navyše informácie o triednom fonde by sa zneužívali len veľmi ťažko, lebo triedny fond už definitívne prestal existovať, keďže moja trieda ho celý investovala do Dňa učiteľov, čím sa úspešne vyhla skúšaniu – po hromadnom skandovanom blahoželaní a podarovanej čokoláde žiaden učiteľ nedokáže byť taký krutý, aby začal zbierať známky. Došlo mi však niečo iné. Tie čokolády! Veď to je očividná korupcia. Žiaci si za ňu kúpili neskúšanie. Navyše pre tie deti to bude znamenať celoživotnú mokvajúcu ranu. Ľudia sa dajú kúpiť, stačí vedieť cenu. Učiteľ už za hodnotu eurovej čokolády. Kto ich učí takejto drobnej korupcii? Predsa škola. Kto ich núti efektívne spolupracovať a pri zábudlivom učiteľovi, medzi ktorých patrím aj ja, vytiahnuť klamstvo pri naplánovanej písomke, že sme sa dohodli najprv na spoločnom opakovaní? Jirko, Anička, Jarinko sú len obete úpadku nášho školstva. Hoci sa s chuťou tvrdí, že škola nás nič poriadne nenaučí, nie je to pravda – niečo ostáva na celý život spolu s čítaním a počítaním.
Len také vybavovanie ospravedlneniek u lekára je niekedy výborným trenažérom skupinovej spolupráce rodiča, dieťaťa a lekára, aby sa zabránilo neospravedlnenej hodine. A čo všetko sa dá skryť za ospravedlnenie rodinné dôvody, je skutočnou Pandorinou skrinkou. A keď sa náhodou stretnete, rodič očervenie a vy sa stanete neviditeľným a žiak, v tomto prípade dieťa, len opakuje, čo vidí u rodiča, takže dvojica vedľa vás prejde bez povšimnutia. Po tomto stretnutí tretieho druhu si ešte opatrne prehmatáte tvár, lebo úprimne zapochybujete o vlastnej existencii.
Ak bude vyšetrovanie Gorily dostatočne precízne a vyšetrovatelia budú pátrať v minulosti páchateľov, musia sa dopracovať aj k ich učiteľom. Presne tam to začalo, pri nejakom obľúbenom učiteľovi, ktorý deťom tvrdil, že ťaháky si môžu písať, len ich pri tom nemôžu prichytiť. Takto sa predsa dá naučiť najviac. A ak bude príležitosť, tak ju treba využiť, žijeme si predsa svoj slovenský sen. A žiaci rástli a podvádzali čoraz sofistikovanejšie a šikovný nebol ten, kto sa naučil, ale ten, kto nevedel nič, no dobrú známku aj tak dostal. Veď učiteľ sa roztrasie, len keď počuje slovo inšpekcia a vystrašene začne prepisovať prepísané papiere. A ak s inšpekciou vyrukuje rodič s právnickým vzdelaním, učiteľ kývne rukou, komisionálky nebudú potrebné, dá sa to vyriešiť ľudskejšie, sme predsa ľudia. Ešte aj nedostatočná na vysvedčení sa dá počas prázdnin zázračne opraviť a študent môže ďalej pokračovať vo svojom neučení.
Na Gorile je však udivujúce, že chýba spravodlivosť pri deľbe zisku. Kde sú patričné percentá pre učiteľov, ktorí svojou trpezlivosťou vychovali z detí pod vplyvom povinnej školskej dochádzky týchto úspešne bohatých ľudí, ktorí si kreatívne poradia s daňovým účtovníctvom a štátnymi peniazmi? Nie je to náhodou tak, že záznam robil nejaký učiteľ a všetky dôkazy proti školstvu odtiaľ vymazal?
Túto konštrukciu som dokončil až v kabinete. Jej veľkoleposť ma ohúrila. Na hlavu som si okamžite nasadil čiapku, čo ak niekto dokáže odpočúvať aj myšlienky v hlave? Čo ak mi niekto prečíta z hlavy, že každá gorila musela byť niekedy mladá a niekto ju svojimi výchovnými metódami a kľúčovými kompetenciami drezúroval tak, že keď je z nej volič, zmení sa na exkrement, ktorý vníma iba absolútny povrch, teda známku a nič iné dôležité nie je? Môžem mať potom obrovský problém a hrozí mi guľka za niekdajších 32 slovenských korún. Nie sú všetky naše školské nezrealizované reformy len snahou udržať tento stav a ďalej produkovať jednotkárov, ktorý vnímajú len svoju známku a za ich neúspech môže zlý učiteľ? Na tej nahrávke predsa musí byť pasáž o školstve! Ak sa dá zarábať na chorých ľuďoch, musí sa dať aj na múdrych!
Ďalej som si už rozvíjať toto protislovenské zmýšľanie netrúfol. Mám predsa rodinu. Vytiahol som si peniaze zo ZRPŠ a začal ich pomaličky prepočítavať. Počítačku peňazí som nepotreboval, desil som sa iného. Čo ak mi budú chýbať peniaze? Zas to spravím ako naposledy a dodám tie 3 eurá zo svojich?