Predovšetkým si treba uvedomiť jeden podstatný rozdiel medzi futbalovým zápasom a voľbami: Počas prestávky medzi polčasmi ešte nie je zápas ukončený – 2. polčas sa ešte neodohral a teoreticky by sa mohol vyvíjať rôznymi spôsobmi. Družstvo, ktoré po 1. polčase vedie 3 : 0, ešte môže v 2. polčase dostať 4 góly a zápas prehrať 3 : 4. Preto vo futbale nikdy neoslavujeme víťaza po 1. polčase a čakáme až na koniec zápasu.
Situácia pri voľbách je však odlišná: vo chvíli, keď je spočítaných 50 % hlasov, je už hlasovanie dávno skončené a výsledok volieb je daný a nemenný. Nie je možné, aby sa „druhá polovica volieb“ odohrala inak ako prvá polovica. A čo je ešte dôležitejšie: jedno z dôležitých tvrdení teórie pravdepodobnosti hovorí, že ak pri spočítavaní hlasov náhodne vyberieme akúkoľvek väčšiu vzorku lístkov, rozdelenie hlasov v tejto vzorke bude kopírovať rozdelenie hlasov v súbore všetkých odovzdaných hlasov, pričom čím je vzorka väčšia, tým je zhoda istejšia. Inými slovami: do prvej polovice spočítaných hlasov sú už zákonite „premietnuté“ aj výsledky druhej polovice ešte nesčítaných hlasov. To je významný rozdiel oproti futbalu: do stavu na konci 1. polčasu ešte nie je nijako premietnuté to, ako budú družstvá hrať v 2. polčase.
Pri sčítavaní hlasov sa tak nemôže stať, že najskôr budú sčítavané prevažne hlasy za kandidáta X a neskôr, v druhej polovici procesu sčítania, prídu na rad hlasy za kandidáta Y. Vylučuje to fakt, že hlasy sú sčítavané podľa okrskových komisií.