Po islandsky chutne a rýchlo

škola na islande

Absolventka učiteľstva, ktorá sa vybrala na Island, nám napísala o tom, ako sa v tamojšej jazykovej škole učila miestny jazyk.

Po skončení štúdia primárnej pedagogiky som si povedala, že si od učenia potrebujem dať urgentný oddych. Napriek tomu som sa opäť ocitla v škole.  

Samé čudné zvuky

Prvý deň bol ako každý prvý deň v škole – pot na čele, motýle v bruchu a v hlave milión otázok. Na čo som sa to zase dala? Čo tu robím? Ale už nebolo cesty späť. Lektorka na nás spustila nejaké čudné zvuky a nebyť jej gestikulácie, nevedela by som, čo mám robiť. Všade okolo poletovali slová islandčiny. Potom začala písať niečo na tabuľu a pýtať sa. Moji spolužiaci jej niečo odpovedali, keďže už mali aké-také základy. Keď prišiel rad na mňa, moja duchaplná odpoveď bola iba jeden obrovsky úsmev. 

Po prestávke sme mali stretnutie celej školy, kde nás konečne v angličtine oboznámili so svojou filozofiou.

Jej základným kameňom je rozprávať v čase výučby výlučne po islandsky. Môžem dosvedčiť, že sa toho držali na sto percent. Občas som mala z toho hlavu v smútku, lebo keď som potrebovala vyriešiť niečo dôležité, oni na mňa aj tak stále chrlili iba tie ich čudné zvuky. Lektori dokonale ovládali niekoľko jazykov, aby rozumeli vašej otázke, odpoveď však vždy prišla iba v islandčine. 

Učenie priamo v akcii

Vyučovanie prebiehalo od pondelka do štvrtka. V pondelok a v utorok sa učilo v triede. Na stredy sa bolo treba pripraviť, pretože sa vždy učilo vonku, a to za každého počasia. Štvrtky sa odohrávali na detašovanom pracovisku – v kuchyni. Tento koncept výučby môžem vrelo odporučiť všetkým jazykovým školám! Pripájam niekoľko aktivít, ktoré sme robili a ktoré môžu spestriť aj vaše hodiny.

Všetky slová, pri ktorých sa to dá, znázornite obrázkami. Z nich je možné vyskladať vetu či dokonca krátky príbeh, takto ľahšie skáču do hlavy. Ak chcete naučiť slovíčka spolu s ich gramatickým rodom, použite farebné papieriky, napr. modrý pre mužský rod, červený pre ženský, zelený pre stredný. Dajte deťom úlohu, aby na papieriky napísali slovo, našli v triede predmet, ktorý označuje, a prilepili naň papierik. Ten tam môže byť pokojne aj do konca roka.

Zoberte deti von, do parku, do galérie a podobne. Cestou im môžete rozšíriť slovnú zásobu o všetky veci, ktoré po ceste stretnete a precvičiť si aj pomenovania pre farby. Deti tiež môžete zobrať do kina alebo zmeniť triedu na kino. Pripravte pracovný list so základnými informáciami o filme a jednoduchými otázkami, na ktoré budú hľadať odpoveď. Ak je to možné, zvoľte titulky v rovnakom jazyku, v akom je film.

Pripravujte s deťmi jednoduché jedlá – naučia sa slovnú zásobu z bežného života. My sme robili celozrnné bagetky s nátierkou, palacinky, rybaciu polievku, wafle, zemiakové pyré s mäsom a rôzne druhy nápojov. Názvy potravín sa vyberte učiť priamo do obchodu.

Oprášte všetky spoločenské hry, čo vám prídu na rozum a zaraďte ich na každú hodinu. Sama som bola prekvapená, ako rýchlo sme sa za jedno kolo hry na princípe kvarteta naučili všetky druhy ovocia. 

Maškrtné cudzie jazyky

Na konci mesačného kurzu som si uvedomila, že so spolužiakmi už celkom slušne komunikujem v islandčine. Nebudem klamať, hĺbavé témy to nie sú, ale vystačím si na stretnutie s kamoškou pred potravinami.  

Posledný deň kurzu každý priniesol typické jedlo svojej krajiny. Ani vo sne by mi nenapadlo, že raz budem jesť kožu veľryby z Grónska, citrónový koláč z Francúzska, roládu z Lotyšska, rôzne pochutiny z Iránu či Afganistanu. Ja som reprezentovala Slovensko jahodovou bublaninou, ktorá zmizla, len sa tak zaprášilo. Okrem jazykových poznatkov som získala aj niekoľko známych, ktorí ašpirujú na priateľov, čo človek ocení, najmä keď je sám v cudzom svete. Rozlúčim sa islandským pozdravom: Vertu blessaður og sæll (Buďte požehnaní a šťastní). 

Kristína DOMÁŇOVÁ,
Garðabær, Island

Po islandsky chutne a rýchlo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top