Posledný

Posledný editoriál

Prvý editoriál som do DOBREJ ŠKOLY napísal takmer pred jedenástimi rokmi, v septembri 2009. Tento je stopätnásty. Stošestnásty už nebude. Nepíše sa mi to ľahko, ale toto je posledné číslo DOBREJ ŠKOLY.

Možno si pamätáte, že vlani o tomto čase sme ohlásili koniec tlačeného vydania. Tlač aj distribúcia boli drahé a nebolo v našich silách ich ďalej dotovať. Verili sme, že prechod na digitálnu podobu (PDF), navyše bezplatnú, problém vyrieši. Náklady na tlač a poštovné odpadli a možnosť čítať časopis zadarmo mala potenciál zvýšiť počet čitateľov. Mnohokrát sme totiž predtým počuli, že by nás učitelia radi čítali, ale škola nemôže časopis objednať, pretože naň nemá peniaze. Dnes už vieme, že problém bol (je) niekde inde – lacnejší ako zadarmo už byť nevieme. Nízky počet čitateľov znamenal menšiu atraktívnosť pre inzerentov, a tak postupne klesol aj posledný zostávajúci zdroj príjmov.

Veľké poďakovanie patrí všetkým, ktorí v uplynulom roku dobrovoľne prispeli na vydávanie DOBREJ ŠKOLY. Veľmi si to vážime a aj vďaka nim sme robili všetko pre to, aby každé jedno číslo prinášalo zaujímavý a hodnotný obsah. Žiaľ, na udržanie časopisu to nestačilo.

Mimochodom, nie sme jediní – nedávno skončili aj časopisy Rodina a škola a Pán Učiteľ. Potvrdzuje sa, že vydávanie podobného periodika bez výraznejšej finančnej podpory zo strany ministerstva školstva, eurofondov, grantov, nejakej nadácie či solventného sponzora v našich podmienkach nie je možné. Ak to niekoho zaujíma, DOBRÁ ŠKOLA by (ako tlačený mesačník) potrebovala dotáciu zhruba 50 000 eur ročne. Zvyšok by časopis dokázal získať z inzercie a z predplatného.

Nechcem tu však plakať a tváriť sa skormútene či nebodaj ukrivdene. Berieme to ako realitu nášho školstva v roku 2020 a neostáva nám iné, ako ju rešpektovať.

Nemusíte sa však báť, my nikam neodchádzame. Nezisková organizácia DOBRÁ ŠKOLA bude pokračovať vo svojej činnosti. Web www.dobraskola.sk bude naďalej fungovať a prinášať takmer denne zaujímavý a užitočný obsah pre učiteľov, ktorí chcú byť lepší. Konferencie Cesty k dobrej škole budeme organizovať naďalej. Tú tohtoročnú sme boli nútení pre koronakrízu zrušiť, no o to viac sa tešíme na tú budúcoročnú. A plánujeme aj rozšírenie našich aktivít. Na jeseň rozbehneme vydavateľskú činnosť a ak všetko dobre pôjde, postupne pribudnú aj semináre a work­shopy pre učiteľov.

Všetko sa raz končí, no koniec môže byť zároveň začiatkom niečoho nového. Veríme, že to tak bude aj v prípade DOBREJ ŠKOLY. Svoje poslanie hádam splnila. Tešíme sa na stretnutie pri našich ďalších projektoch!

Posledný