Školy v pohybe

Po stretnutí s Margret Rasfeld som pochopil, čo je to paralelný vesmír. S Margret žijeme v tom istom čase a na tom istom kontinente, ale aj tak každý v inom svete. Keď som ju prvýkrát počul rozprávať o škole, ktorú založila v Berlíne, znelo to ako sci-fi poviedka I. Asimova. 

Decká posiela samy na tri týždne do sveta. Každé dostane 5 eur na deň a musí nejako prežiť. Jej žiaci išli už aj z Berlína do Vysokých Tatier. Prespávajú na lúkach, v lesoch, vodu aj jedlo sa snažia zohnať výmenou za pomoc miestnym ľuďom. Nie je s nimi učiteľ, len jedna osoba nad 18 rokov. Väčšinou študent z pedagogickej fakulty, ktorý sa takto rovno zaúča do svojho budúceho remesla. Títo žiaci si dokonca odhlasovali, že nemajú počas putovania ani mobil. Lebo úzkostliví rodičia ich majú potrebu kontrolovať. Tak to vyriešili po svojom. Toto všetko sa deje v rámci predmetu, ktorý má vedecko-fantastický názov „Výzva“. Človeka už potom ani neprekvapí, že ďalší predmet sa volá „Zodpovednosť”, vyučovanie začína tichou meditáciou, žiaci sa sami hlásia, kedy chcú byť skúšaní z povinných predmetov a počas dňa si volia, čo a ako sa budú učiť. 

Margret nezakladá anarchistické školy, ale učí deti zodpovednosti v každodennom živote. Je viac ako nutné do nášho vesmíru transportovať mimozemšťanov ako Margret. Zbytočne sa snažíme letieť na Mars, keď deti v našom vesmíre ešte stále žijú v školskom stredoveku. Preto som nesmierne rád, že slovenským učiteľkám, riaditeľom, študentom, žiačkam aj rodičom môžeme priniesť po prvýkrát slovenský preklad knihy, ktorá má silu inšpirovať a uviesť reformu školstva do pohybu aj u nás.

Takto znie editoriál Juraja Hipša ku knihe Školy v pohybe, ktorej krstu sme sa ako redakcia mali tú česť zúčastniť v rámci konferencie Pedagogickí hrdinovia v Banskej Bystrici. Bol to pre nás o to väčší zážitok, že s charizmatickou Margret Rasfeld sme sa stretli naživo a mohli sme si vypočuť jej múdre slová v plodnej diskusii. Túto knihu by mala mať každá škola vo svojej knižnici.

Školy v pohybe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top