Surfujte s nami: Február 2020

Zaujímavé webové stránky nielen pre učiteľov

Výchova k ochrane životného prostredia pomocou rozprávkovej knižky

Všetky deti majú rady rozprávky. Rozvíjať vzťah k starostlivosti o životné prostredie, môžete pomocou ilustrovanej knihy Napínavé dobrodružstvá Toly, Poly a Emila. Príbehy v knihe pozývajú deti predškolského a mladšieho školského veku vydať sa na dobrodružnú cestu k spoznávaniu a riešeniu problémov životného prostredia. Šesť samostatných príbehov pokrýva nasledovné témy: problémy s odpadmi, nedostatok vody, ubúdanie opeľovačov v krajine, znižovanie biodiverzity lúk, migráciu živočíchov a klimatické zmeny. Kniha je v pdf voľne stiahnuteľná na stránke organizácie Daphne a všetky príbehy sú dostupné aj v podobe audio knihy. A čo je výborné, ku knihe je vytvorená aj metodika pre učiteľov s množstvom rozmanitých úloh a zadaní. Obsahuje tvorenie, pokusy, zmyslové, zážitkové i pohybové aktivity a tiež námety, ako môžu priamo deti pomôcť riešiť daný problém a prospieť prírode – v materskej škole alebo v škole, doma, na záhrade, alebo vo svojom blízkom okolí.

Matematické rébusy

Učíte matematiku a hľadáte praktické, hravé úlohy, ktorými by ste potrápili mozgové závity svojich žiakov? Ak ste odpovedali kladne, táto stránka sa stane vašim obľúbeným zdrojom logických hier a netradičných matematických cvičení. Nájdete tu množstvo rôznorodých online aktivít, ktoré sú kategorizované podľa tém. Fantasticky spracovaná je hra Treasure Hunt (hľadanie pokladu), ktorou vyplníte aj niekoľko projektovo zameraných vyučovacích hodín za sebou. Aby žiaci našli poklad, musia vyriešiť množstvo matematických rébusov. Hra je k dispozícii v dvoch úrovniach obtiažnosti a je stiahnuteľná v pdf. Z ostatných úloh ma zaujali napr. tangramy, mosty Konigsbergu alebo známy mapový problém spojený s teóriou štyroch farieb.   

Všetko o EÚ pod jednou strechou

Poznať Európsku úniu, jej prínos a fungovanie, je dôležité. Napriek tomu mám pocit, že sa jej na školách veľmi nevenujeme. Pomôcť to zmeniť nám môžu vzdelávacie materiály na oficiálnej stránke EÚ, ktoré sú dostupné aj v slovenčine. Nájdete tu desiatky rôznych brožúr, plagátov a príručiek v pdf alebo mnoho online hier, ktoré využijete vo viacerých vyučovacích predmetoch. Stačí si len vybrať. Spracované sú geografické, ekonomické aj kultúrne témy.

Trimino

Potrebujete vytvoriť zaujímavú krátku aktivitu na opakovanie učiva, najlepšie rýchlo a jednoducho? Vyskúšajte šikovnú webovú aplikáciu Trimino, pomocou ktorej vytvoríte sadu trojuholníkových kartičiek. Tie tvoria väčší útvar a ich strany sa spájajú ako dvojice pojmov (napr. štát a jeho hlavné mesto). Na stránke len zadáte dvojice pojmov a vygenerujete hru v pdf na tlač. Viac informácií o možnostiach Trimina nájdete v článku na českej stránke Dejtemipevnybod.cz

Infografiky

V médiách sa čoraz častejšie stretávame s infografikami. Sú súčasťou článkov a svoju popularitu si získavajú najmä vysokou výpovednou hodnotou. Postupne nahrádzajú klasické grafy a štatistické údaje v tabuľkách. Sú prienikom grafu a grafiky. Jednu z najlepších zbierok kvalitných infografík ponúka stránka Visual Capitalist. Ak chceme vychovávať mediálne a matematicky gramotných žiakov, určite by mali v škole pracovať aj s infografikami. A vôbec nemusí ísť len o matematiku či geografiu. Preskúmajte stránku a nájdite si infografiky, ktoré zaujmú práve vás. Ekonomické témy spracúva v infografikách aj ďalšia výborná stránka Howmuch.net

Surfujte s nami: Február 2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top