Stužková ako výstava diel žiakov

Originálna stužková slávnosť pre všetkých, aby na nej nikto nechýbal

6. decembra 2015 som prvýkrát ako triedna učiteľka mala so svojou triedou stužkovú slávnosť – a hneď netradičnú. 

Učím anglický jazyk a odborné umelecké predmety. Naša škola má vyše 45-ročnú tradíciu a 11 umeleckých odborov. V triede som mala vyše 30 žiakov, reštaurátorov a grafikov. 

Stužková slávnosť, ktorá nie je finančne náročná a každý si ju môže dovoliť

Keď boli moji žiaci prváci, prekvapili ma na prvom rodičovskom stretnutí otázky typu, kedy začíname s finančnou zbierkou na stužkovú, v ktorej banke si zriadime účet, ktorý rodič bude za všetko zodpovedný a kedy si objednáme miestnosť, kapelu a výzdobu. 

Snažila som sa presvedčiť rodičov, aby sme s tým ešte počkali a argumentovala som tým, že veď sa ešte vôbec nepoznáme. Presvedčila som ich o tom, že stužková je predsa slávnosť ich detí a nech to nechajú celé na ne. Boli trošku prekvapení, ale súhlasili. 

Naši žiaci k nám prichádzajú študovať z rôznych kútov východného Slovenska. Rodinné zázemie žiakov je pestré a nie vždy jednoduché. Jediné, čo som vedela hneď na začiatku, bolo, že chcem, aby každý jeden z mojich žiakov mohol byť prítomný na svojej stužkovej slávnosti. 

Roky štúdia ubiehali rýchlo. V druhom ročníku k nám pristúpili traja noví žiaci, v treťom ročníku sme hostili talentovanú českú žiačku z Brna v rámci Erasmus výmenného projektu. Spoznávali sme sa navzájom, žiaci prežívali prvé lásky aj umelecké úspechy. Skúšali moje nervy a trpezlivosť. Jednoducho povedané, vôbec sme sa nenudili.

A odrazu tu bol koniec tretieho ročníka a rodičia sa čoraz častejšie pýtali, ako sme to teda s tou stužkovou vymysleli. Na jednej z triednických hodín sme našli vynikajúce riešenie. STUŽKOVÚ VÝSTAVU s názvom ZELENÁ MÍĽA. 

Stužková výstava v Rotunde

Naša škola má k dispozícii peknú historickú budovu v centre mesta – výstavnú sieň Rotunda, kde prebieha aj výučba figurálnej kresby, besedy, ale hlavne výstavy. Práve tu každý jeden žiak vystavil jedno zo svojich aktuálnych umeleckých diel a k tomu aj jednu svoju kresbičku z detstva. Nápad s kresbičkami z detstva mal obrovský úspech, každé detské dielo malo svoj milý príbeh. Žiaci si nainštalovali celú výstavu sami. Pripravili a vytlačili plagát a pozvánky. 

Pohostenie si medzi sebou rozdelili, dohodli sa, kto a čo prinesie. Niekto prispel jabĺčkami, orechmi, niekto pripravil chlebíčky, napiekol koláčiky či kúpil servítky. Každý podľa svojich možností. Pozvať si mohli koho chceli, takže prišli: susedia, príbuzní, učiteľka zo základnej školy, kamaráti, spolužiaci, hosťujúca študentka z Brna, prababka aj pes. 

Dohodli sa aj na oblečení, ktoré malo byť podľa možností slávnostné. Nikto nekupoval drahú róbu, a predsa boli krásne elegantní. Stužky sme im slávnostne odovzdali. Oni ako program pripravili vtipné spomienkové video z ich študentského života a vtipné básničky o sebe .Celú stužkovú nafotili ich spolužiaci fotografi a jeden otecko natočil celú slávnosť na video. 

NIKTO z maturantov v ten večer NECHÝBAL. 

Škola umeleckého priemyslu,
Jakobyho 15, Košice 


Stužková ako výstava diel žiakov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top