Tiché Oslo a nórsky pokoj

Nórsko je nepochybne zaujímavá a krásna krajina. Nie je to však krajina pre každého. Rovnako ako jej hlavné mesto Oslo.

Prvýkrát som do Škandinávie išla ako 17-ročná študentka, keď sme sa z gymnázia vybrali na exkurziu po Švédsku, Nórsku a Dánsku. Hoci sme cestovali starou Karosou, pamätám si, že som bola očarená prírodou, čistotou a trochu zhrozená z vysokých cien. Podobnú skúsenosť som mala aj po rokoch s hlavným mestom Nórska. Nech sa páči – toto je Oslo.

Vyľudnené hlavné mesto – Oslo

Ideálny čas na návštevu Osla je leto. September bol už trochu chladný, a tým pádom sa do svojich krásnych drevených domčekov skryli aj Nóri. Mesto pôsobilo dosť smutným dojmom. Prázdne ulice, zatvorené kaviarne. To, čo mi na väčšine miest prekáža – ulice plné turistov, mi tu chýbalo. Mala som pocit, že som sa ocitla v nejakom apokalyptickom filme, v ktorom ľudia vyhynuli. 

Nóri nemajú vypestovanú tzv. kaviarenskú kultúru. Pravdepodobne za to môžu naozaj vysoké ceny. Veď kto by si išiel posedieť na kávičku či pivo, keď pivo stojí 8 eur a káva 4,50? Zaujímavou informáciou pre mňa bol aj fakt, že Nóri nedávno hlasovali v ankete o národnom jedle. Vyhrala pizza Margherita. Vysoké ceny, prázdne reštaurácie bez atmosféry a myšlienka, že vlastne neviem, čo by som mala ochutnať, spôsobili, že som ochutnala len to pivo. A nebol to dobrý ťah.

Prístav, Oslo
Prístav v Osle

Čo vidieť v Osle a jeho okolí

Oslo nepôsobí ako veľkomesto, pretože ním ani nie je. Pokojne vám na jeho návštevu stačia dva dni. Prehliadku začnite pri hlavnej železničnej stanici, kam sa dostanete metrom. Pred stanicou stojí socha tigra, ktorý je symbolom mesta. Tu sa začínajú aj pravidelné Free City Tours. Prebiehajú v angličtine každý deň o 10.00, cez víkend dokonca aj o 16:00. Netreba sa objednať, len jednoducho prísť k soche a pripojiť sa k skupinke. Prehliadky majú dobrovoľné vstupné, ktoré na záver dáte sprievodcovi. Prechádzka trvá cca dve hodiny. Navštívite počas nej modernú budovu opery na pobreží, národné divadlo, radnicu, v ktorej sú pravidelne odovzdávané Nobelove ceny, parlament či kráľovský palác

https://www.instagram.com/p/BnwNJy9ncc6/

Pri kráľovskom paláci sa oplatí pohybovať okolo 13:30, v tomto čase tu prebieha výmena stráží. Na ostatné miesta sa potom môžete vybrať sami. Za návštevu určite stojí park Vigeland plný zaujímavých sôch, ktoré sú oslavou života. Nie každému ulahodia, pretože Nóri majú zvláštnu záľubu v nahých telách. Mne sa však park veľmi páčil. 

Je na vás, či dáte prednosť múzeám, ktorých je v Osle dosť. O nórskych objaviteľoch a moreplavcoch sa dozviete v múzeách Fram a Kontiki. Alebo si radšej urobíte piknik na pláži fjordu. Ja som uprednostnila druhú možnosť, pretože múzeá som si pozrela pri mojej prvej návšteve. Milovníci umenia nájdu v galérii známy Munchov obraz Výkrik. Ten sa objavuje aj na mnohých suveníroch. 

Ak máte radi šport, určite nevynechajte návštevu športového areálu, kde trénuje biatlon aj naša Nasťa Kuzminová. Zo skokanského mostíka Holmenkollen je nielen krásny výhľad, aj samotný mostík je zaujímavým architektonickým dielom. A v jeho útrobách nájdete interaktívne múzeum nielen o lyžovaní, ale aj o nórskej kultúre života.

Sochy v parku Vigeland, Oslo
Sochy v parku Vigeland

Park Vigeland, Oslo
Park Vigeland v Osle

Ticho, pokoj a čistý vzduch – aj to je nórske Oslo

Pri prechádzkach po Osle som veľakrát mala pocit, že som sa ocitla v nejakom malom mestečku. Veľa zelene, tiché štvrte, drevené domčeky. Keď prechádzate cez cestu, musíte si dávať pozor. Nórski vodiči pravidelne dávajú chodcom prednosť, avšak ich autá sú také tiché, že ich je sotva počuť. V Osle je takmer každé druhé auto elektromobil. Toľko Tesiel som v živote nevidela. Aj dýchať sa vám tu bude ináč než v Bratislave. 

Ak si chcete vychutnať prechádzku v obklopení typických škandinávskych domčekov, určite nevynechajte ulice Damstredet a Telthusbaken. Oproti modernému nábrežiu je toto miesto ako vystrihnuté z rokov minulých. Jedným z najpríjemnejších zážitkov bola pre mňa plavba okolo šiestich ostrovčekov fjordu. Nemusíte nastúpiť na turistickú loď, stačí, keď nasadnete na trajekt, ktorý v Osle premáva v rámci MHD. Ak na ostrovoch nechcete vystúpiť, stačí vám základný hodinový lístok (stojí tri a pol eura) a v pohodlí trajektu sa môžete presne hodinu kochať výhľadom na Oslo a ostrovčeky plné farebných drevených domčekov. Keďže je mesto malé, zvýši vám čas navštíviť aj jeho okolie.

Nórska príroda a fjord, Oslo
Nórska príroda a fjord

Výhľad zo skokanského mostíka Holmenkollen
Výhľad zo skokanského mostíka Holmenkollen

https://www.instagram.com/p/Bn1TPEXgMdk/

Čo navštíviť v okolí Osla

My sme sa cestou z letiska zastavili v meste Tonsberg, kde si pri vode môžete v priamom prenose pozrieť, ako sa vyrábajú tradičné vikingské lode. Za krátku návštevu stojí aj mesto Drammen, v ktorom sa ukrýva v skale vytesaný tunel, dlhý asi dva kilometre, v tvare špirály. Dostanete sa ním na vrchol kopca, z ktorého je krásny výhľad do údolia a na okolie. Možno budete mať šťastie a aj reštaurácia bude otvorená. Z Osla sa zase môžete vybrať na výlet loďou do prímorskej dedinky Drobag, z ktorej pochádza nórsky Mikuláš či Santa Claus. Môžete si tu urobiť príjemnú prechádzku alebo si dať obed. A ak prídete v lete a ste dosť otužilí, nachádza sa tu aj pláž. Niekoľko príjemných pláží nájdete však aj priamo v Osle. 

https://www.instagram.com/p/BntLEUunYai/

Vikingská loď v nórskom meste Tonsberg
Vikingská loď v nórskom meste Tonsberg

https://www.instagram.com/p/Bnty8LoneLs/

Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.

Tiché Oslo a nórsky pokoj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top