Tupý systém na ostrý nôž

Tupý systém na ostrý nôž

V roku 1989 sme na námestiach túžili po inej krajine, zúfalo sme si želali, aby nám už nikto nezakazoval veci, na ktoré má človečenstvo nárok i právo. No kdesi sa stala chyba. 

Film Ostrým nožom sa snaží cez tú najsmutnejšiu udalosť, aká sa môže rodičovi stať, podať dôkaz o tom, v akom právnom systéme vlastne žijeme. 

V roku 2005 sa na nábreží Dunaja stala vražda. Vysokoškoláka dobodali neonacisti. Ocitol sa v zlom čase na zlom mieste so zlými ľuďmi. 

Dovolím si malý exkurz do občianskej náuky: Právny štát je štát, v ktorom vládne právo. Štát, štátne orgány môžu postupovať len na základe práva a len spôsobom ustanoveným právom. Vládcom, ktorý prikazuje všetkým a každému, je zákon. Ako krásne znie táto definícia, ktorú vysvetľujeme deťom na hodine. S akou hrdosťou by sme žili v takomto štáte! Žiaľ, debutový film mladého Teodora Kuhna je obžalobou nefunkčného právneho systému. Systému, kde si každá zložka moci žije svojím vlastným životom nezávislým od tých zvyšných dvoch, avšak závislá na peniazoch i strachu. 

Po filme Únos je to ďalší film, ktorý sa nebojí. O tom, čo sa stalo, čo sa deje, hovorí s bolesťou a odvahou. Bez ohľadu na dokumentaristickú presnosť sa režisérovi podarilo zachytiť súboj otca zavraždeného chlapca s veternými mlynmi slovenského súdnictva. Neustále si musíte v hlave opakovať, že najvýznamnejším princípom právneho štátu je právo na spravodlivý proces. Prečo to teda tak nie je? 

V závere filmu sa vás zmocní kafkovský pocit, že nech robíte, čo je vo vašich silách, nepochopiteľná sila systému má navrch. 

Film poprie všetko, čo učíte svojich študentov, no treba ho s nimi vidieť, hovoriť o chybách, odhaľovať ich, aby sa nestali normou, ku ktorej budeme zhovievaví. 

Tupý systém na ostrý nôž

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top