Všetko, čo by mal učiteľ vedieť o Wikipédii (5.)

V predchádzajúcich štyroch častiach seriálu sme predstavili základný obsah Wikipédie. Dnes sa ešte pozrieme na niektoré užitočné funkcie, ktoré zjednodušujú a spríjemňujú prácu s týmto zdrojom.

Tlač článku

Niekedy nám nestačí prečítať si text hesla na obrazovke, ale chceme si ho aj vytlačiť. Vtedy je dobré netlačiť priamo stránku, ktorú máme otvorenú, ale prejsť na jej verziu špeciálne upravenú pre tlač. Nájdeme ju za linkom označeným „Verzia na tlač (Printable version)“, ktorý sa nachádza v ľavom pruhu vedľa textu hesla. 

Export článku do PDF

Ďalšou veľmi užitočnou možnosťou je vyexportovanie aktuálneho článku vo formáte PDF. Príslušný link „Stiahnuť ako PDF (Download as PDF)“ nájdeme tam, kde aj link na verziu pre tlač. Ale Wikipédia ponúka v tomto smere ešte omnoho viac. V 3. časti nášho seriálu sme spomínali tzv. Wikipedia Books, čo sú tematické publikácie vo formáte PDF zostavené z hesiel Wikipédie. Hoci sú ich predpripravené stovky, nemusí byť medzi nimi práve tá, ktorú by ste potrebovali. Práve preto vám Wikipédia umožňuje si jednoducho vytvoriť vlastnú PDF knihu.

Tvorba vlastnej PDF-knihy

Zostavovanie PDF-knihy začnete tým, že v páse vľavo od textu nájdete link „Vytvoriť knihu (Create a book)“ a kliknete naň. Objaví sa stránka, na ktorej ešte raz musíte kliknúť na tlačidlo „Spustiť tvorbu knihy (Start book creator)“. Od tejto chvíle sa vám v hornej časti stránky bude permanentne zobrazovať lišta „Tvorba knihy (Book creator)“. Môžete sa voľne pohybovať po Wikipédii a keď prídete na článok, ktorý by ste radi zaradili do svojej knihy, stlačíte v hornej lište link „Pridať túto stránku do vašej knihy (Add this page to your book)“. S poradím článkov v knihe si nemusíte lámať hlavu, nakoľko sa dá kedykoľvek zmeniť. Takto môžete postupne prejsť všetkými článkami vo Wikipédii, ktoré by ste radi mali vo svojej PDF-knihe, a postupne ich popridávať. Keď sa budete chcieť pozrieť, čo všetko už máte v knihe, stačí hore kliknúť na link „Zobraziť knihu (Show book)“.  Dostanete sa na stránku, na ktorej môžete svoju knihu dotvoriť: dať jej nadpis a podnadpis, vytvoriť v nej kapitoly, zmeniť poradie článkov prípadne niektoré odobrať. Nakoniec si môžete hotovú PDF-knihu stiahnuť, pričom si môžete vybrať z niekoľkých formátov: PDF,  Open Document, Kiwix a epub. 

Jedna praktická rada na záver: Wikipédia nerobí priebežné zálohy vznikajúcej PDF-knihy. Ak omylom počas jej tvorby zatvoríte okno Wikipédie, prídete o všetku dovtedajšiu prácu. Odporúčam si preto priebežne (napríklad vždy po pridaní 5 alebo 10 článkov) stiahnuť PDF-knihu, aj keď ešte nie je celkom hotová. Ak dôjde k prerušeniu práce, nemáte síce možnosť pridávať ďalšie články do stiahnutého PDF, ale môžete z dodatočných článkov vytvoriť vo Wikipédii ďalšiu samostatnú PDF-knihu, stiahnuť si ju a následne obe PDF spojiť v počítači do jedného. 

Osobne považujem túto funkciu Wikipédie za mimoriadne praktickú a užitočnú. Keď sme sa v lete chystali na poznávaciu cestu Talianskom, prešiel som na Wikipédii články o všetkých mestách a pamätihodnostiach, ktoré sme mali v pláne navštíviť, a vytvoril som si asi 120-stranovú PDF-knihu – akýsi personalizovaný bedeker. Príslušné PDF som si stiahol do iPhonu a do iPadu, a tak sme na cestách vždy mali poruke potrebné informácie, a to aj tam, kde nebola možnosť on-line prístupu na Wikipédiu.

Zaregistrujte sa!

Možno ste si všimli dva linky v pravom hornom rohu: „Vytvoriť nový účet (Create Account)“ a „Prihlásiť (Log in)“. Málokto im však venuje pozornosť, pretože máme skúsenosť, že Wikipédiu možno používať aj bez registrácie. To je síce pravda, napriek tomu sa krátky proces registrácie oplatí. Stačí si vymyslieť používateľské meno a heslo, prípadne aj zadať svoj email a konto máte vytvorené. Určite sa tiež oplatí zakliknúť pri registrácii možnosť „Pamätať si prihlásenie na tomto počítači (najviac 30 dní)“, samozrejme pokiaľ sa registrujete zo súkromného počítača, nie v internetovej kaviarni. Vďaka tomu si vás počítač bude pamätať a nebudete sa musieť pri každej návšteve Wikipédie znovu prihlasovať. 

Ale teraz k tomu podstatnejšiemu: načo je registrácia vlastne dobrá? Po prihlásení vám vpravo hore pribudne link „Nastavenia“. V príslušnej podstránke nájdete rôzne možnosti, ako si Wikipédiu personalizovať tak, aby sa vám s ňou pracovalo lepšie a efektívnejšie. Môžete si zvoliť aj jej celkový vzhľad (skin) spomedzi deviatich možností. Zoznam všetkých výhod registrovaných používateľov by bol dlhý. Na prvý pohľad možno ide o nie príliš podstatné detaily, ale skutočne dokážu zvýšiť komfort práce s Wikipédiou. Iba jeden príklad za všetky: ak si vytvoríte vlastnú PDF-knihu ako registrovaný používateľ, Wikipédia si ju zapamätá a uloží, takže ju budete mať k dispozícii kedykoľvek v budúcnosti po prihlásení.

Tvorte aj vy Wikipédiu!

Jednou z najúžasnejších a „najrevolučnejších“ vlastností Wikipédie je to, že ju môže tvoriť či modifikovať ktokoľvek. O tom, ako sa to robí a čo to v praxi ob-náša, vám v ďalšom (poslednom) pokračovaní nášho seriálu porozpráva učiteľ Tibor Repček, ktorý s tým má bohaté skúsenosti.ν

Všetko, čo by mal učiteľ vedieť o Wikipédii (5.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top