Nad čím by rozmýšľal Einstein

„Je to skvostná kniha, nielen dizajnom, ale i obsahom,“ povedala mi o knihe Albert Einstein záhady a rébusy staršia pani učiteľka fyziky a matematiky. 

Autor Tim Dedopulos, ktorého mladšia generácia pozná skôr ako tvorcu hier, je veľkým obdivovateľom najväčšieho génia 20. storočia – Alberta Einsteina. Preto zvolil i takýto názov knihy, ktorý by sa na prvý pohľad mohol zdať ako len dobrý marketingový ťah. Autor ho vysvetľuje tak, že práve Einstein je ten, kto by sa určite zamýšľal nad rébusmi, ktoré v knihe uvádza. Akoby na nás pozeral zhora a spolu s nami riešil hádanky o povahe vesmíru i sveta, v ktorom žijeme. 

Forma umocňuje obsah

Grafika tejto knihy je naozaj veľmi príťažlivá. Texty sú písané na štvorčekovom papieri, aký s obľubou používajú i učitelia matematiky. Okraje strán sú lemované originálnymi ornamentmi z Einsteinových rovníc a výpočtov. Obsahuje i veľké množstvo fotografií z rôznych období jeho života. Každá z piatich kapitol je uvedená nejakou jeho myšlienkou. 

Kniha je ale rozdelená do dvoch hlavných veľkých častí. Prvou sú samotné hlavolamy, druhou ich riešenia. Tie sú pre čitateľov, ktorí nepatria do kategórie „špekulantov“, veľmi dôležité.

Úprimne priznávam, že väčšina z nich bola pre mňa akousi záchranou pri čítaní tejto knihy. V kapitole 2 v hádanke „Bezpečný výťah“ by si Einstein položil otázku: Aký prínos pre bezpečnosť ponúka dobre vyhotovená šachta v porovnaní s bezpečne uzavretou kabínou? 

Stretnete sa i s notoricky známymi hádankami „Tajomstvo sfingy“. V takýchto prípadoch je úvodný text zaujímavejší ako samotná hádanka. 

Kniha nepatrí medzi tie, ktoré sa čítajú jedným dychom, ale len ako „pochúťka“, ktorú si doprajete pre radosť z myslenia. Určite však očarí každého malého i veľkého špekulanta v triede.

Nad čím by rozmýšľal Einstein

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top