Ako s prvostupniarmi na finančnú gramotnosť

finančná gramotnosť

Keď sa povie finančná gramotnosť, niekto si predstaví hodinu matematiky a slovné úlohy s výsledkom v eurách, iní finančného poradcu, ktorý sľúbil prednášku, no bol to skôr nábor klientov. Ja ďakujem bohu, že je stále viac učiteľov, ktorí pri týchto slovách vidia veľkú príležitosť k neobvyklým aktivitám s deťmi a obrovskú šancu vtiahnuť ich do reálneho sveta dospelých. Či už si to priznáme alebo nie, peniaze patria do nášho každodenného života. 

Pred časom začala jedna komerčná televízia vysielať program o tom, ako chodí odborník na oddlžovanie pomáhať rodinám, ktoré už dlhy nezvládajú. Je mi úprimne ľúto týchto ľudí. Zjavne k otázke peňazí začali pristupovať zodpovedne, až keď prišiel prvý list od exekučnej spoločnosti.

Pred rokmi som sa rozhodol, že nechcem dopriať takéto skúsenosti svojim žiakom, a preto som ich začal postupne oboznamovať so svetom peňazí alebo, ak chcete, s realitou. Často boli deti veľmi prekvapené a priznám sa i ja. Nevedel som, ako začať a kde pokračovať. Raz sme hovorili o šetrení, potom o pasívnom príjme, inokedy o poistení. Do rúk sa mi dostal Národný štandard finančnej gramotnosti a ten mi dobre poslúžil ako odrazový mostík. Začal som postupne spracovávať jednu kapitolu za druhou a doma pripravené pracovné listy som nosil na vyučovanie deťom. Niekedy bola téma ľahšia, inokedy zložitejšia. Deti ale zvládli všetky a keď si na ne zvykli, začali si ich dotvárať podľa seba a niekedy i navrhovať, čo by mohlo byť nabudúce.

Po prebratí každej lekcie sme chvíľu debatovali o tom, ako sa téma dotýka reálneho života a ako by sme nové poznatky využili v praktickom živote. Uvediem niekoľko príkladov. 

Žiť hospodárne

Táto téma mala priamy súvis so šetrením. Deti boli prekvapené, keď doma sledovali elektromer spolu s rodičmi a napriek tomu, že bolo „všetko vypnuté“, ten sa stále točil. Zistili, že televízor sa nevypína diaľkovým ovládačom a že sprchovanie a kúpanie nie je to isté. Rodičia boli nadšení, že sa deti zaujímajú o šetrenie. Vznikli medzi nimi  vzájomné dohody, napríklad: ty budeš dohliadať na šetrenie energiami a tvoje vreckové stúpne týždenne o 2€.

Investovanie

S deťmi sme prebrali lekciu o investovaní. Naučili sa spoznať rozdiel medzi investovaním a míňaním. A práve vtedy som v jednom z x mailov, ktoré denne ako učitelia dostávame, našiel propozície fotografickej súťaže. Nebolo treba viac hovoriť. Po vyučovaní sme sa stretli a vybrali spolu do prírody spraviť fotky, ktoré sme potom poslali do súťaže. Počas fotenia sme sa rozprávali o tom, čo práve robíme – investujeme svoj čas. Ani jedna z našich fotografií nevyhrala, no nikto z toho nebol smutný. Deti boli pripravené aj na túto možnosť. Všetci sme však vedeli, že je to prvý krok k úspechu.

Ochrana osobných údajov

Každý žiak dostal na papieri začiatok rozhovoru zo sociálnej siete, z chatu. Mali si predstaviť, že si dopisujú, a doplniť rozhovor o svoje odpovede. Viacerí nerozvážne uviedli aj svoje osobné údaje. Poučili sa, keď sme neskôr na túto tému hovorili a spravili si pár cvičení. Keďže mnohí z nich v tom čase už boli prihlásení na rôznych sociálnych sieťach, bolo pre mňa ľahké ešte v ten večer vytvoriť fiktívny profil a otestovať si ich pozornosť. Boli pripravení.

A zrodila sa kniha

Ako môžete vidieť, realizácia takýchto aktivít si vyžaduje minimálnu prípravu a je silno previazaná s reálnym životom. Po nejakom čase sa o mojich pracovných listoch dozvedeli kolegyne a kolegovia z rôznych kútov Slovenska. Rozhodol som sa preto, že ich upravím a zviažem, aby boli vhodné i pre tých, ktorí s vyučovaním finančnej gramotnosti iba začínajú. Témy som spracoval tak, aby im deti porozumeli aj samy a aby sa kniha stala ich obľúbeným čítaním. 

Som preto šťastný, že práve pred pár dňami uzrela svetlo sveta Moja prvá kniha o peniazoch a dovoľte mi, aby som sa o svoju radosť podelil s vami i takouto formou.

Martin HALLON
ZŠ, Bošany

Ako s prvostupniarmi na finančnú gramotnosť

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top