Prečo učiť programovanie

Nedávno sme na predmetovej komisii informatiky diskutovali o počte hodín venovaných algoritmom a programovaniu. Kolegovia hovorili, že len málo študentov má záujem o informatiku, že prog-ramovanie im zhoršuje známky, že je to pre nich strašiak. Preto dali návrh, aby sa mu venovalo iba 10 hodín v 2. ročníku. Kto sa chce ďalej zameriavať na informatiku a chce z nej maturovať, nech si vyberie neskôr seminár a rozšírenú informatiku. A s tým sme sa po búrlivej diskusii rozišli.

Deti od malička rady riešia hádanky, lúštia krížovky a hlavolamy, na počítačoch hrajú strategické hry. Ale píšu od malička v textovom editore? Používajú od malička tabuľkový kalkulátor? Asi nie, je to pre nich príliš náročné, monotónne, nemotivujúce. Hádanky, hlavolamy, strategické hry, to všetko rozvíja u detí logické rozmýšľanie. Tieto činnosti ich priťahujú, chcú sa trápiť myslením, lebo pre nich to trápenie nie je. Trápenie z toho urobí len škola a nemotivujúci učitelia. Učitelia, ktorí zabudli, že v prvom rade majú u svojich žiakov vyvolať záujem, že do triedy s nimi má prísť radosť a nie strach, napätie a odpor. Zabudli na roky štúdií, ako ich zaujímalo skúmanie nových objektov, pokusov a javov, ako radi experimentovali na hodinách? Veď riešiť algoritmickú alebo programátorskú úlohu, ktorá má primeranú náročnosť, je vlastne experiment, hra a hlavolam súčasne. Dobre postavený programátorský príklad je pre žiakov ako magnet. Priťahuje ich svojou atmosférou a záhadou, ktorú majú riešiť.

Ako na to?

Motivujúci a premýšľajúci učiteľ hľadá spôsoby, ako algoritmy žiakom jasne vysvetliť. Musí ukázať svoje majstrovstvo a naučiť žiakov rozmýšľať o probléme a riešiť ho. Hľadá príklady primerané úrovni žiakov. Hľadá a skúša vhodnú metodiku, ktorou sa ozrejmia náročné programátorské témy. Najlepšie je poznatok, ktorý je cieľom hodiny, nechať objaviť žiakov samých. Vtedy sa vryje do ich pamäti a nebude nadobudnutý len formálne. 

Koľko hodín programovania by sa malo učiť v základnom kurze informatiky na gymnáziu? Ak by sme sa mali orientovať podľa maturity, na ktorej je v každej otázke jedna programátorská podotázka, potom je to 50 %. Ak budeme argumentovať tým, že nie všetci chcú maturovať a že sú ponúkané rozširujúce hodiny informatiky, potom to bude určite menej. Vzhľadom na psychológiu učenia by nemali byť všetky hodiny v jednom školskom roku, ale aspoň v dvoch za sebou idúcich rokoch.

Zhoršuje programovanie študentom známky? Vo všetkých predmetoch by známky mali byť rovnomerne rozdelené po celej škále. Ak to tak nie je, niečo v hodnotení nie je v poriadku. Ak sú v triede samé zlé známky a len pár jednotiek, buď sa nevenovalo problematike dostatok času, testové úlohy nezodpovedali prebratému učivu, alebo je hodnotenie priveľmi tvrdé. Ak sú známky iba jednotky, dvojky, možno je učiteľ spokojný so svojou prácou, pretože si nahovára, že výborne motivoval, vysvetľoval a vôbec splnil všetky vzdelávacie ciele svojich hodín. Ale v tomto prípade mal radšej voliť náročnejšie úlohy, prehĺbiť poznatky a ponúknuť vyššiu pridanú hodnotu.

Učiť programovanie sa oplatí

Programovanie, podobne ako fyzika a matematika, rozvíja logické myslenie a prináša mladému človeku užitočné zručnosti pre celý život. Učí ho riešiť náročné životné problémy, napríklad delením na menšie podúlohy, ktoré vyrieši samostatne a postupne, tiež ho učí spolupráci a tímovej práci zameranej na cieľ.

Prekrásna kampaň o vyučovaní programovania na americkej stránke www.code.org začína slovami Steva Jobsa, zakladateľa firmy Apple, ktoré vyslovil vo svojom poslednom interview: „Myslím si, že každý v tejto krajine by sa mal učiť, ako programovať, pretože toto vás učí, ako myslieť.”

Naše gymnázium má cez 800 žiakov. Hlásia sa naň prevažne najlepší študenti z okolia. Budúca inteligencia štátu. Je predpoklad, že práve z ich radov vzídu budúci vynálezcovia, inžinieri, informatici, vedci, ale aj lekári, právnici a učitelia. Pre rozvoj spoločnosti je podstatné, aby podporila vedomostnú ekonomiku. To znamená, že rozvoj vedeckých objavov, ich zakomponovanie do výroby, zameranie sa na informatiku a medziodborové predmety prinesie štátu pozitívny ekonomický dopad.

A ako nakoniec skončila dišputa v našom kabinete informatiky? Kompromisom: počet hodín venovaných programovaniu bude 22 v druhom a treťom ročníku. Neviem, či to prinesie zlepšenie vzťahu študentov k informatike. Uvidíme. Aj po „XXL” rokoch vyučovania stále hľadám pre žiakov tú najlepšiu cestu, aby objavili krásy tajuplnej vedy s názvom informatika. ν

Mária SPIŠÁKOVÁ
Gymnázium P. Horova, Michalovce

Prečo učiť programovanie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top