Bohatá inšpirácia z Pinterestu

Keď som mala dvanásť rokov, zbierala som známky. Teraz zbieram piny. Mám presne 1352 pinov, 8 násteniek, 36 fanúšikov a 334 pinnerov sledujem takmer dva roky. Skutočné papierové obrázky som nahradila virtuálnymi. 

Pinterest je môj koníček, a tak trochu aj závislosť. Prvýkrát som sa s nim stretla pred dvomi rokmi, keď som so svojimi žiakmi nechcela preberať tému sociálne siete iba teoreticky, a tak som sa tam zaregistrovala. Registrácia je možná aj pomocou Facebooku. 

Princípom Pinterestu je virtuálna nástenka, na ktorú si pripínate zaujímavé obrázky z webu, od iných pinnerov alebo z vlastného fotoaparátu a triedite ich do rôznych kategórií. Po kliknutí na pin vás Pinterest presmeruje na webovú stránku, kde je nájdete ďalšie informácie a návody. 

Na rozdiel od iných sociálnych sietí nemá možnosť chatu, správ alebo písania statusov, slúži v podstate iba na výmenu obrázkov. Nehľadajú sa tu priateľstvá, nevytvárajú sa vzťahy. Ľudia tu prezentujú svoje záľuby a hľadajú inšpiráciu. Práca s ním je mimoriadne jednoduchá. Po umiestnení kurzoru nad obrázok je hneď jasné, čo s ním môžeme robiť: „pin it“ (pripnúť), „like“ (označiť, že sa vám páči), „comment“ (komentovať) alebo sledovať nástenku pinnera. 

Nápady nielen na hodiny

Na Pintereste sú zaregistrované najmä ženy, je ich takmer 80 %. Hľadajú inšpiráciu na varenie, záhradkárstvo, dekorovanie. Nie som výnimkou, ale prevažná časť mojich pinov je pripnutá na troch nástenkách: Nápady do triedy, Matematika a Informatika.

Môžete tu spoznať prácu iných učiteľov, hlavne zahraničných, slovenských je tu málo. Naučila som sa napríklad používať izometrický papier. S deťmi sme pomocou neho kreslili stavby z kociek, optické klamy zložené z kociek, 3D ruku alebo 3D guľu. Na interaktívnej tabuli sme si vyskúšali soft-véry Isometric Drawing Tool a Isometric Shape Draw. Pinterest ma inšpiroval pri príprave hodín na tému stavby z kociek a pomohol mi nájsť stránku Illu-minations – Resources for Teaching Math, z ktorej čerpám materiál. Sledujem tu aj stránku iboard.co.uk s množstvom námetov pre učiteľov.

Keďže pri vyučovaní využívam e-learning, pre svoju triedu som vytvorila kurz Matematika – sekunda, do ktorého je možné prihlásiť sa aj ako hosť. Sú tam sprístupnené linky na vyučovanie zlomkov a percent z Pinterestu. 

Na Pintereste som našla aj zaujímavé spôsoby tvorby poznámok z matematiky a inšpirujúci dizajn tried a škôl. Keď v decembri naša škola organizovala Týždeň školy – advent 2013, vyzdobili sme si podľa Pinterestu školu. Postavili sme si aj snehuliaka, ktorý sa neroztopí, a vytvorili krásne veľké srdce.

Gabriela ČABALOVÁ
Cirkevná spojená škola, Humenné

Bohatá inšpirácia z Pinterestu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top