Bubuš a Ľudka

spomienky na dobrých učiteľov, poďakovanie

Rubrika o učiteľoch a učiteľkách, ktorí nám zmenili život

Mal som neuveriteľné šťastie na ľudí, ktorí ma učili matematiku, ako pani učiteľka Kalná a pán učiteľ Vantuch na základnej škole alebo Peťo Bero na gymnáziu. Ale to, že ju učím a mám z toho radosť, asi najviac ovplyvnili ľudia, ktorí viedli matematické krúžky.

K Bubušovi a Ľudke som chodil na krúžok štyri roky. Stretávali sme sa raz za týždeň, najprv sa robila matematika, potom sme sa hrali nematematicky. Cez víkendy sme chodili na výlety a neskôr na vandre, v lete na tábor mladých matematikov. Kvôli Bubušovi, ktorý na táboroch hrával, som sa začal učiť hrať na gitare aj ja a on mal dosť trpezlivosti prežiť moje začiatočnícke pokusy. Zistil som, že aj naozaj múdri ľudia môžu s pôžitkom spievať: „Nám to nevadí, že jsme pitomí…“ Vďaka Bubušovi s Ľudkou som strašil v noci na Čachtickom hrade zabalený do obliečky na perinu, oni nás vytiahli o polnoci na cintorín („Bolo by zaujímavé, keby sme sa teraz spočítali a bolo by nás o jedného viac“), vyrábali sme si krúžkové tričká, robili na ohni palacinky. Vďaka nim som mal partiu ľudí, s ktorými mi bolo dobre. A vďaka nim som spoznal, že matika je krásna.

Robili to zadarmo. Teda – nie úplne. Raz do roka sa hromadne podpisovali prezenčky, aby sa učinilo zadosť byrokracii, a peniaze, ktoré dostali za vedenie krúžku, sme išli všetci spolu prejesť do cukrárne.

Základnú školu som končil vtedy, keď Bubuš s Ľudkou robili štátnice. Bubuš išiel učiť na gymnázium, na ktoré som sa prihlásil a bolo mi trošku ľúto, že ma neučí. Ale podnikli sme spolu viacero akcií (už som bol aj ja vedúci) a niekoľkokrát aj zmokli na spoločných vandroch.

Dnes učím na gymnáziu ja, Bubuš alias Vlado Burjan vydáva Dobrú školu a jeho žena Ľudka vedie Talentídu. ν

Anino BELAN
ŠPMNDaG, Bratislava

Napíšte nám aj vy spomienku (cca 1 700 znakov) na niektorého svojho učiteľa či učiteľku. Spomienky môžete posielať na [email protected].

Viac podobných príbehov nájdete v rubrike Naši učitelia.

Bubuš a Ľudka