Edubox v Lozorne sa rozrástol

rovesnícke vzdelávanie v Eduboxe

Rovesnícke vzdelávanie v kontajneri už neprebieha iba v kontajneri.

O projekte Edubox sme písali v Dobrej škole už vo februári 2018. V tom čase sme pracovali s deťmi pochádzajúcimi zo zraniteľných skupín spoločnosti asi tri roky, pričom približne jeden rok v Lozorne. Edubox – naše komunitné vzdelávacie centrum – sme vám predstavili  takto: „Cieľom EduBoxu je vzdelávať deti zo znevýhodneného prostredia v ich prirodzenom prostredí. Nevzdelávajú ich dospelí, ale viac-menej rovesníci, ktorí sú im vekovo aj citovo bližšie. Deti učíme k všeobecne platným pravidlám v živote, no celé naše fungovanie smerujeme najmä k trom základným hodnotám: Tvoríme rodinu. Pomáhame si. Učíme sa. Sú to ľahko zapamätateľné princípy a najlepšie vystihujú to, k čomu deti chceme viesť.“ Takto opísal projekt hlavný koordinátor Eduboxu Kristián Berecz.

Vitajte v „obývačke” inšpirovanej Mariou Montessori

Odvtedy prešiel nejaký čas a my sme sa v našom fungovaní tiež o čosi posunuli.

Prvou našou radosťou je, že sa nám podarilo presťahovať do nových väčších priestorov bližšie k škole. Vo veľkej miere sme si ich svojpomocne s našimi dobrovoľníkmi zrekonštruovali. Snažili sme sa celý dizajn a funkčnosť priestorov smerovať k otvorenosti, dostupnosti a modernosti. Inšpirovali sme sa filozofiou Marie Montessori, pretože sme rovnako presvedčení, že pred deťmi by sme nemali nič uzamykať. Všetko, čo pre svoju prácu a trávenie voľného času potrebujú, by mali mať možnosť sami si vziať.

Hovoríme, že sme vytvorili takú našu obývačku. Preto u nás nesmie v oddychovom kútiku chýbať pohodlná sedačka, kreslá a smartový televízor. Naoko sa môže zdať, že je to zbytočný prepych a pre vzdelávacie účely zbytočnosť. My sme sa však rozhodli, že aj toto je súčasť bežnej domácnosti, a preto k nám patrí. Deti si tak v rámci oddychu môžu okrem prezerania kníh a hrania spoločenských hier pozrieť nejaké zaujímavé videá či pustiť obľúbenú hudbu. Paradoxne, deti za ním vôbec nešalejú, televízor si púšťajú len minimálne.

Rovesnícke vzdelávanie v Eduboxe

Netradičná hudobná výchova

Celý veľký priestor máme rozdelený na sekcie. Okrem oddychovej časti so sedením a knižnicou máme pracovnú časť, kde sa učíme, a tvorivú časť, kde majú deti možnosť robiť si náramky, zdobiť obaly, tašky, vyrábať mydlá a pod. Poslednými dvoma súčasťami je hudobná sekcia a kuchynka. Funkčná a priestorovo efektívna kuchynka je pre nás aktuálnou výzvou, keďže fungujeme v bývalej učebni. Hudobná sekcia pozostáva z miesta, kde máme uložené hudobné nástroje. Deti sa môžu učiť hrať základné akordy na gitare alebo si len tak búchať do cajonu, keď na to majú náladu.

Vďaka tejto idei sa k nám presťahoval aj Superar. Je to projekt, ktorý spája deti naprieč rôznymi kontextami prostredníctvom hudby. Okrem toho sme sa polohovo priblížili ku škole. Chceli sme tak vyslať jasný signál učiteľom, že sme otvorení nielen spolupracovať, ale aj zdieľať to, čím disponujeme a že sme v spojení aj s ostatnými inštitúciami v obci. Počas dňa teda u nás prebieha aj vyučovanie hudobnej výchovy a tiež si k nám deti so svojimi učiteľmi chodia odpočinúť ku hrám.

Peer learning – rovesnícke vzdelávanie

Stále je naším najpevnejším základom tzv. „peer-learning“. V našom prípade prichádzajú gymnazisti z Bratislavy za deťmi z rôzne sociálne postavených rodín. Každopádne, pomáhajú im pripraviť sa do školy, skontrolujú domáce úlohy a vymýšľajú projekty, ktoré ich posúvajú ďalej. Na tejto spolupráci sa nám najviac páči to, že nielen deti z Lozorna sa posúvajú, ale tiež učia gymnazistov o tom, ako to vyzerá mimo bratislavskej bubliny.  

Otvorili sme sa aj pre najmenších

Naše prvotné priestory, ktoré tvoria dva kancelárske kontajnery, sme vynovili navonok i zvnútra. Zamestnali sme aktívnu mamičku z komunity, ktorá sa venuje deťom pred nástupom do materskej školy. Učí sa s nimi riekanky, farby a všetko čo by mal budúci škôlkar vedieť. V tom sú jej pomocou pani učiteľky z miestnej škôlky a Kristián, koordinátor celého projektu Edubox. Deti k tete Silve chodia rady. Predtým, než pracovala v našom mini Eduboxe, chodili jej klopať domov na dvere, keď nevedeli zahnať nudu. Teta Silva sa okrem toho s deťmi aktívne zapája aj do čistenia okolia, sadí s nimi stromčeky, organizuje športové dni.

Edubox aj pre najmenších – príprave do materskej školy

A čo ďalej?

Počas pandémie sme, tak ako ostatní, najprv nevedeli, čo si počať a ako byť deťom aj na diaľku oporou. Zakrátko sme si však našli svoju príležitosť. Za prísnych hygienických opatrení sme navštívili rodiny, v prípade potreby distribuovali rúška a dezinfekciu. Rozhodli sme sa ponúknuť aj naše priestory pre výučbu na diaľku pre deti, ktoré doma nemali príležitosť sa pripojiť na hodiny svojich učiteľov. Deťom sme ponúkli aj online doučovania, ale radšej sa so svojimi doučovateľmi rozprávali o tom, ako pandémiu prežívajú.

Na základe tejto skúsenosti sme zhodnotili, že toto bola ideálna príležitosť pochopiť, aké dôležité je investovať do technológií a učiť deti bežnej technologickej gramotnosti. Nie každé dieťa totiž bolo pripravené orientovať sa zodpovedne v online priestore a nasledovať program, ktorý sa deje predovšetkým cez obrazovku smartfónu či laptopu. Nanešťastie, práve toto posunulo o krok späť deti z tých najzraniteľnejších skupín. Pred nami je teraz kopec práce, držte nám palce! 

Edubox v Lozorne sa rozrástol

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top