Finančná gramotnosť hravo a chutne

Finančné vzdelávanie žiakov realizujeme na našej škole formou blokového vyučovania. Tradíciou sa stali pracovné listy so zaujímavými úlohami, pričom posledná úloha je vždy spojená s prípravou nejakej maškrty.

Majetok, aktíva, pasíva…

…nehnuteľnosti a dedičstvo – aj takéto pojmy sme si naštudovali a zafixovali pomocou krížovky s tajničkou. Každá dvojica mala lístok s opisom určitého pojmu, ktorý vysvetlila celej triede. Potom už bolo hračkou  doplniť slová do krížovky a vylúštiť tajničku.

Nie každá zľava je výhodná

K tomuto záveru sme sa dopracovali po výpočte ceny rodinného výletu, ktorý ponúkali rôzne cestovné kancelárie. 50 % zľava pre všetkých, 70 % zľava pre deti… Paradoxne, najlacnejší bol výlet bez akejkoľvek zľavy! Netreba sa na nič ulakomiť, všetko si musíme overiť výpočtom.

Vyúčtovanie školského výletu

Zahrali sme sa na triednu, ktorá potrebuje zistiť, koľko peňazí má žiakom vrátiť zo školského výletu. Na niektorých účtoch boli ceny pre jednotlivcov, niektoré vstupenky však boli hromadné. Po roztriedení a zapísaní cien do prehľadnej tabuľky už bola úloha veľmi jednoduchá.

Lievancová párty

Posledná úloha tradične obsahovala recept, tentoraz na lievance. Cieľom bolo experimentálne zistiť cenu jedného lievanca a vypočítať náklady na lievancovú párty pre pozvaný počet osôb. Predtým, ako sme sa pustili do pečenia, sme do tabuľky zapísali a prepočítali všetky suroviny. Pečenie lievancov si chcel každý vyskúšať sám. Nasledoval boj o účasť v misijnej jednotke, ktorá najkrajšie kúsky zaniesla pani riaditeľke. A na záver, fotografovanie a maškrtenie. Ešteže sme lievance stihli spočítať!

Miroslava VAVROVÁ
Gymnázium I. Kupca, Hlohovec

Finančná gramotnosť hravo a chutne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top