Hazardné hry povolené

V zmysle hesla „učíme pre život“ sa na hodinách matematiky snažíme nazrieť do skutočných životných situácií a profesií formou menších projektov. Už sme sa hrali na obchod, cestovnú kanceláriu, architektov či developerov a mojim žiakom to stále nestačí. Čím viac projektov robia, tým viac sa ich dožadujú. Kto vie prečo? 

Tak sa stalo, že koncom jedného školského roka prišli za mnou siedmaci s tým, že by chceli nejaký „projektík“. Ako každý správny učiteľ v júni siaham na dno svojich psychických a fyzických síl. Na matematike nás čakala už len kombinatorika a základy pravdepodobnosti, čo mi spočiatku nepripadalo ako vhodná téma, ale rozhodla som sa niečo jednoduché vymyslieť. 

Hazardná hra

Rozdelila som si žiakov do skupín a rozdala pracovné listy. Skupiny mali za úlohu vymyslieť  hru, na ktorú by si ostatní žiaci mohli staviť naše „pracovné peniažky“, ktoré na matematike občas využívame. Každá skupina ale mala pravidlá hry vymyslieť tak, aby na tom zarobili, pretože žiadne kasíno ani stávková kancelária predsa nie je charita. To bolo pre siedmakov spočiatku ťažké, preto som im dala možnosť vymyslené pravidlá odskúšať na spolužiakoch a potom upraviť. Tu si žiaci mohli vyskúšať na vlastnej koži, čo je to pravdepodobnosť, pretože pri pokusoch nastaviť vhodné pravidlá hry krásne videli, čo sa deje často a čo len zriedkavo. Použiť pri tomto projekte peniaze, hoci len „pracovné“, by sa mohlo niekomu zdať nebezpečné, predsa len ide o hazardné hry. Aj ja som mala spočiatku pochybnosti, ale nakoniec sa táto aktivita ukázala ako výborný ťah. 

Stávkové kancelárie

Keď mali žiaci pravidlá nastavené, začali sme hru na stávkové kancelárie naostro. Každý žiak dostal rovnakú čiastku peňazí a tri vyučovacie hodiny mohli nerušene „hazardovať“. Žiaci sa striedali v stánkoch tak, aby hral naozaj každý a všetky zarobené peniažky poctivo zaznamenávali stávkové kancelárie. Po troch dňoch sme začali účtovať a práve vtedy sa stalo niečo, čo žiakmi poriadne otriaslo – zistili sme totiž, že nikto zo žiakov nemal po troch dňoch viac peňazí ako na začiatku. Mnohým sa občas podarilo vyhrať, ale hneď peniaze minuli niekde inde, takže v konečnom dôsledku všetci prehrali. Všetci okrem stávkových kancelárií! Tie mohli byť spokojné, pretože boli v peknom balíku. Prekvapilo ma, že to tak krásne vyšlo, a tak som to celé zopakovala v inej triede, ale výsledok bol rovnaký. Na škole zastávam aj funkciu koordinátorky prevencie závislostí a kriminality, musela som preto túto situáciu využiť. Hovorila som s deťmi o gamblerstve a podstate fungovania všetkých kasín a stávkových kancelárií. A uznajte sami, že bez reálneho zážitku by to bola len jedna z ďalších prednášok, ktoré nenájdu poslucháča. ν

Eva KUNÍKOVÁ
ZŠ R. Dilonga, Trstená

Hazardné hry povolené

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top