Inšpirácia na Deň Zeme

Skoro každá škola sa 22. apríla venuje rôznym environmentálnym aktivitám. Tu je v predstihu niekoľko námetov, ako ich robiť trochu inak.

Smetiari?

Najčastejšou aktivitou je upratovanie okolia školy. Žiakom sa páči, pretože rýchlo vidia výsledok svojho úsilia. Vyčistený priestor je hneď krajší, čistejší, jasnejší. A priznajme si, každá aktivita, keď žiaci nemusia byť v škole, je pre nich zaujímavá. Berme však do úvahy aj reálny výsledok upratovania. Po čase môžu byť žiaci znechutení, že sú „smetiarmi“ školského prostredia. Určite sa to stalo aj vám. Po dvoch týždňoch, odkedy ste dokonale vyčistili nejakú plochu, tam bol rovnaký „svinčík“ ako predtým. Pokúste sa hľadať dlhodobejšie riešenia. 

Môžete napríklad umiestniť na problémovom mieste niekoľko smetných košov a sledovať, či sa situácia zlepší. Ak ide o naozaj veľký neporiadok, môžete ho nahlásiť ako čiernu skládku na príslušnom obvodnom úrade životného prostredia. Ak veci radšej vybavujete cez internet, stiahnite si spolu so žiakmi do mobilu aplikáciu Trashout (www.trashout.me) a nahláste skládku pomocou nej. 

Pešibus, hmyzí hotel a palivo

Môžete sa inšpirovať aj nápadmi škôl zapojených do programu Zelená škola. Napríklad na Základnej škole Juraja Fándlyho v Seredi žiaci prišli do školy pešibusom, ktorý ich vyzdvihol na vopred dohodnutých zastávkach. Na dvore základnej školy v Spišskom Hrhove vybudovali žiaci hmyzie hotely, aby prilákali zaujímavé druhy hmyzu. Študenti Gymnázia v Šahách zasa pripravili pre spolužiakov workshopy, na ktorých si mohli vyskúšať, ako využívať odpadový materiál. Naučili sa vytvárať šperky a „kaktusy“ z plastových fliaš a starý textil využili na tvorbu rohožiek či podsedákov.

Nemusíte ostávať len v škole, môžete sa vybrať do ulíc ako Základná škola Dominika Tatarku z Plevníka-Drienové, ktorá prezentovala svoje aktivity na tému voda na Ekojarmoku v Považskej Bystrici. Školáci zo Školy u Filipa v Banskej Bystrici zas v meste oslovovali okoloidúcich, odpovedali na ich otázky a vyzývali verejnosť na záväzok voči Zemi na celý rok. Študenti z Michaloviec zmerali tlak v 600 pneumatikách rôznych motorových vozidiel a nedostatočné nahustenie zistili v 112 prípadoch. „Jedna zle nahustená pneumatika zvyšuje spotrebu paliva o 4 %,“ hovorí Lenka Paľová zo Základnej školy T. J. Moussona. 

Vyberte si z týchto nápadov alebo príďte s vlastnými.  A nech je Deň Zeme každý deň.

Miroslava PILÁRIKOVÁ, CEEV Živica

Inšpirácia na Deň Zeme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top