Kĺzanie po vzduchu

Už ste sa niekedy viezli vznášadlom? Tento dopravný prostriedok poháňaný veľkou vrtuľou sa pohybuje na vzduchovej poduške. Je to niečo medzi loďou a lietadlom, keďže sa môže pohybovať po zemi, ako aj po vode. Aby sme dobre pochopili jeho fungovanie, urobme si jeden podobný jednoduchý model.

Potrebujeme: ihlicu, sviečku, kartónový papier, pílku, drevenú cievku na niť, lepidlo, drevo, plastelínu, balón a motúz. Postup: Nad plameňom sviečky nahrejte špic ihlice (držte ju v handričke, aby ste sa nepopálili). Len čo je špic červený, vypáľte ním dieru uprostred kartónového kruhu, ktorý má priemer 10 cm. 

Cievku rozrežte na dve časti pomocou pílky. Spodok tejto polocievky nalepte na stred kartónu, jeden koniec slamky vsuňte niekoľko centimetrov do cievky. Pozor, slamka a steny otvoru v cievke sa nesmú dotýkať, preto ich izolujeme plastelínou. 

Balón nafúkajte. Niekoho požiadajte, aby zatvoril otvor, aby vzduch nevyfučal. Pomocou motúza priviažte balón na slamku. 

Model jemne položte na stôl a nechajte ho voľne sa pohybovať. Vzduch z balóna uniká cez malú dierku v kartóne. Model sa zdvihne a ak mu dáte impulz, bude sa hladko pohybovať na vzduchovom „vankúši“.

 Vrstva vzduchu pod kartónovým diskom zmenšuje trenie, a preto sa vaše vozidlo pohybuje tak ľahko.

Michal ZAJAČEK
AMAVET

Kĺzanie po vzduchu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top