Las Vegas – mesto svetiel

Las Vegas

Roadtrip po západnom pobreží USA (4. časť)

Po San Franciscu, Los Angeles, San Diegu a nekonečných plážach prišiel čas pozrieť sa aj na americkú púšť a do Las Vegas. A stálo to za to!

Púštne mestá v Yucca Valley

Yucca Valley ležia tzv. púštne mestá – Palm Springs, Palm Dessert či Indian Wells. Sú to vlastne oázy uprostred púšte a krásne vybudované mestečká. Niektoré až gýčovo. Vily boháčov nie je vidieť pre vysoké ploty, avšak to, čo vidieť je, sú golfové ihriská a dokonale upravené záhrady.

V Palm Springs odporúčam odskočiť si na raňajky či obed do Ruby´s, čo je úžasný podnik ako vystrihnutý z filmu Pomáda. Dala som si tu najlepší milkshake a čokoládový brownie môjho života. Neodhadla som však veľkosti porcie (čo sa mi v Amerike stalo niekoľkokrát), veľkoryso by mi stačil jeden z týchto dezertov.

Potom sme dorazili do prenajatého domčeka hneď vedľa Joshua Tree National Park. Tieto miesta sú mimochodom známe aj tým, že si sem chodil užívať Jim Morrison. A tak sme si na gramofóne pustili The Doors a obdivovali sme ružové zore a kaktusy všade navôkol.

https://www.instagram.com/p/BsOKxJAATHy/

V neďalekom mestečku Pioneertown (ako vystrihnutom z westernu) sme si zaspomínali na filmy o slávnom Winnetuovi. Poprezerali sme si miestne obchodíky, hotel s barom a dokonca aj väzenie.

https://www.instagram.com/p/BsMobs7gV8V/

Johua Tree National Park

Vrcholom pobytu v Yucca Valley bol však samotný národný park Joshua Tree. Scenérie, ktoré sa pred nami ukázali sa nedajú opísať slovami. Park dostal meno po strome, ktorý tu rastie. Strom zase dostal meno po biblickej osobe Jozuovi, ktorý sa vraj modlil tak, že dvíhal ruky smerom k nebu. Mormóni, ktorí tadiaľto prechádzali v 19. storočí, si pri pohľade na stromy spomenuli na proroka Jozua. Ten vyviedol svoj ľud z púšte, a tak aj oni dúfali, že sa cez púšť dostanú do úrodnejšej časti krajiny.

https://www.instagram.com/p/BsQf8k7AVhz/

Okrem netypických stromov však v parku nájdete najmä obrovské ružovkasté skaly a balvany, na ktoré v mnohých prípadoch môžete vyliezť. V rámci nášho výletu sme si vybrali jednoduchý turistický chodník okolo Baker Dam, známej aj ako Big Horn Dam. Napriek jednoduchosti terénu táto pohodlná prechádzka pred nami odhalila krásne obrazy. Vodnú nádrž, jaskynné maľby, stovky kaktusov a nádherné výhľady. 

https://www.instagram.com/p/BsO_zOvgMb9/

Pranie po americky 

Jednou z činností, ktorú som si v USA chcela vyskúšať, bolo pranie bielizne v práčovni. A bolo to naozaj filmové. V dosť škaredej miestnosti bolo asi 30 práčok a sušičiek. U starej panej sme si zamenili doláre sa zvláštne žetóny, ktorými si zaplatili za prací prášok a aviváž v automate a tiež sme ich použili na spustenie práčky a neskôr aj sušičky. Všetky tieto stroje vyzerali dosť staro a odpudivo – nebolo to to najpríjemnejšie prostredie. Výhodou však bolo, že počas prania sme si mohli odbehnúť do vedľajšej krčmy a dať si mexické pivo s limetkou a soľou, ako aj pokecať s miestnymi. Život v tejto časti má dve tváre – luxusný život boháčov v gýčových vilách a život chudobných, ktorí žijú v malých domčekoch a perú oblečenie v práčovni, ako bola táto. 

Hurá do Vegas!

Po tomto zážitku sme zamierili cez púšť Mojave National Desert do Las Vegas. Počas viac ako 4-hodinovej cesty sme takmer nestretávali žiadne autá. Dokonca v púšti trochu spŕchlo. Pár míľ sme prešli aj po slávnej Route 66 a rátali poštové schránky pri ceste, ktoré sa z času na čas objavili v tuctoch pri sebe. Obydlia sme však nevideli žiadne. A potom sa pred nami objavila žiara a šialené mesto svetiel. Tony pre nás vybral hotel Circus Circus. Keby len tušil, čo tým spôsobil. Priamo v hoteli pod strechou sa predo mno zjavilo asi 15 kolotočov a húsenková dráha!

https://www.instagram.com/p/BsUsxCHgfqk/

Las Vegas je úplne šialené mesto. Také neuveriteľne dekadentné a gýčové, že občas sa vám zdá, že ste v seriáli Black Mirror. Videli sme tu asi úplne všetko. New York, Paríž, Benátky, Rím, Londýn, Egypt. Zo svetiel na ulici a v kasínach sa mi čoskoro začala točiť hlava, avšak nebolo kam pred nimi utiecť. Takže som sa radšej rozhodla poriadne si to užiť. Mala som pocit, že všetci ľudia tu na niečom fičia, všetci majú úsmev od ucha k uchu 24/7.

https://www.instagram.com/p/BsWYI1lAQOB/

Las Vegas má časy slávy za sebou

Po tom, ako sme sa úžasne vyspali v našej king size posteli, vybrali sme sa na začiatok tzv. The Strip, teda ulice, na ktorej sídlia všetky známe hotely a kasína. Všetky sme si poobzerali, do niektorých nazreli aj dnu. Keďže nie sme veľkí hráči, radšej sme si len prezerali tých, ktorí náruživo hrali. Zažili sme aj pár šťastných výkrikov.

https://www.instagram.com/p/BsYWiBWAy-t/

Las Vegas je škaredé, no zároveň neuveriteľne fascinujúce mesto. Napriek všetkým svetlám a atrakciám mám však pocit, že jeho najväčšia sláva už pominula. Všetko je tu trochu ošumelé, dokonca aj ľudí bolo pomenej. Tony sa tu ocitol tretíkrát a bol prekvapený, že ulice boli prázdne. V minulosti sa vraj ledva predieral pomedzi chodcov. My sme sa mohli pohodlne pohybovať bez akejkoľvek tlačenice. Vôbec nám to však neprekážalo, o to lepšie sa nám prechádzalo po prečačkaných uliciach, hoci farby budov už nie sú až také žiarivé a kde tu chýba nejaká tá žiarovka.

Jazda na Big Apple

Moja šťastná chvíľka prišla pri kasíne New York, New York, keď som úspešne presvedčila Tonyho, že jednoducho na tú húsenkovú dráhu musím ísť. Tony váhal do poslednej chvíle, no nakoniec nabral odvahu a povedal, že ma v tom nenechá samu. Vychytali sme miesta hneď v prvom rade žltého taxíka Big Apple. Jazdu sme si užili naplno, hoci každý s inými pocitmi – toto mu vraj budem splácať do konca života. Sama som mala chvíľami čo robiť. Z toho, ako silno som zvierala opierku sedadla, som mala pár dní svalovicu. Na pamiatku sme si kúpili aj veľavravnú fotku, na ktorej sú zachytené naše výrazy vo chvíli, keď nás spustili z najvyššieho bodu dráhy.

https://www.instagram.com/p/BsTtvppgw3y/

K ďalším príjemným atrakciám, ktoré sme navštívili, patrí spievajúca fontána pred hotelom Bellagio a vybuchujúca sopka pred hotelom Mirage. Mojím obľúbeným kasínom je to v štýle Paríža, tu som si aspoň zapózovala s hracím automatom. 

Posledné americké raňajky sme si dali v Peppermill. Ide o podnik, kde vám okrem výborného jedla a tradične veľkých porcií urobia a vytlačia fotku a dajú vám ju ako pozornosť podniku. Získate tak peknú spomienku. 

https://www.instagram.com/p/BsWXGUQAhy2/

Z Las Vegas do L.A. sme sa rozhodli presunúť letecky. Viete o tom, že vo Vegas majú hracie automaty ešte aj na letisku? 

Las Vegas je veľký gýč, no práve preto sme si ho užili úplne gýčovo. 

Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.

Las Vegas – mesto svetiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top