Príliš veľa hodín

Príliš veľa hodín

V Dánsku sa práve chystá úprava učebných plánov, vďaka ktorej sa žiakom základnej školy zníži týždenný počet vyučovacích hodín. Je to chvályhodný krok, treba však dodať, že ešte aj po tomto znížení budú mať dánski žiaci v 7. – 9. ročníku 33 vyučovacích hodín týždenne (namiesto súčasných 35). U nás majú žiaci v týchto ročníkoch asi 30 hodín týždenne (6 hodín denne) a stredoškoláci asi 35 hodín týždenne (7 hodín denne). Podľa môjho názoru je to príliš veľa.

Nemôže byť pochýb o tom, že tráviť taký dlhý čas sedením na nepohodlných školských stoličkách je nezdravé. A ak by to aj zvládali zadky a chrbty, ťažko to môžu vydržať hlavy. Učitelia, ktorí učia šieste a siedme hodiny už nemôžu počítať s pozornosťou, aktivitou či energiou žiakov. Fyziológia nepustí.

Hovorí sa tiež o tom, že vyučovanie by sa malo začínať neskôr, pretože mladí ľudia majú údajne oproti dospelým posunuté biorytmy. Ibaže ak by sa prvá hodina začínala o pol deviatej alebo až o deviatej, končila by sa siedma hodina veľmi neskoro. Mali by sme iba dve možnosti: skrátiť prestávky na minimum alebo znížiť celkový počet hodín. To prvé by bolo nefyziologické, takže opäť by tu bol dôvod na zníženie počtu hodín.

Už som na stránkach DOBREJ ŠKOLY viackrát argumentoval, deti by mali mať dostatok času na „život po škole“. Na záujmové činnosti, na neformálne vzdelávanie, na šport, na priateľov alebo prosto na trochu oddychu či priamo nudy. Ak žiaci odchádzajú zo školy až okolo tretej, sú vyčerpaní a ešte si aj odnášajú dlhý zoznam domácich úloh, nemajú na „život po škole“ ani čas, ani energiu. Veľmi by som sa prihováral za to, aby sme to zmenili. Čo tak naordinovať žiakom základnej školy maximálne 5 hodín denne a stredoškolákom maximálne 6 hodín denne? Zrútil by sa svet? Vykročili by do života nevzdelaní? Nemyslím.

Nature
[post_categories]

test categorie

Umiestni do rámčeka názov rubriky

Príliš veľa hodín

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top