Niet frustrovanejšieho učiteľa, ako keď sa rozpráva sám so sebou a žiaci si odmietajú zapnúť obraz.
Kedysi boli učitelia normálni a teraz sú online. Kedysi sa učiteľ mohol aj vypnúť, no v dnešných časoch prakticky nemá šancu uniknúť a internetové pripojenie si ho nájde všade. Ťažko sa tá zmena popisuje, no následky na organizme učiteľa sú zrejme nezvratné. Austrálski výskumníci dokonca tvrdia, že prejavy sú aj fyzického charakteru. Online učiteľ je svetloplachý a zazrieť naživo ho je veľká vzácnosť. Pribudol tu aj ďalší faktor, ktorým je časový stres. Koľkým učiteľom sa už stalo, že varili obed súčasne s online učením a oba procesy dopadli s neuspokojivým výsledkom. Paranoidní učitelia už šíria internetom poplašnú správu o školských inšpektoroch, ktorý sa takto pripájajú na online hodiny, prípadne sledujú záznamy takýchto hodín a potom ich proti online učiteľovi použijú. Takíto učitelia si vyčerpaní robia hlboko do noci prípravy na hodinu a aj v noci stále učia a vylepšujú svoju hodinu, lebo inšpektor zajtra už určite príde.
Poniektoré deti dokonca tvrdia, že učitelia už vlastne vyhynuli a učí už len akýsi druh umelej inteligencie, ktorý pravidelne odosiela úlohy. Sú to mamuty novodobých dejín. Prekvapivo si to isté myslia o žiakoch aj poniektorí učitelia. Nejeden učiteľ si už isto položil otázku – takáto perfektne vypracovaná úloha nemôže byť od môjho žiaka.
Obe strany preto so záujmom navštevujú online hodiny, pretože sú zvedavé. Žiak po vzhliadnutí učiteľa mamuta okamžite stráca záujem. Ešte nevymrel, ešte treba chvíľu počkať, no na ďalšej hodine to už bude ako v múzeu a bude tam len tabuľka so základnými údajmi o vyhynutom učiteľovi, prípadne fotografia. Vypchatý učiteľ hádam v múzeu nebude. Keď je učiteľ stále živší ako Lenin, nastáva pre žiaka závažný problém, ako sa nenápadne vytratiť z hodiny. Všetci zástancovia rozvíjania detskej kreativity sa potešia, dieťa sa úplne samostatne snaží vyriešiť divergentnú úlohu. Najjednoduchšie riešenie je technického charakteru. „Mám veľmi zlé internetové pripojenie,“ zahlási žiak na začiatku a vy v tejto chvíli viete, že je to verzia žiaka, ktorý je na poslednej hodine oblečený vo vetrovke s taškou na chrbte a zasnene sa díva na dvere a strieda to pohľadom na hodinky. Pri klasickej hodine takýto žiak odísť nemôže, pri online žiakovi je len otázka času, kedy vám vypadne jeho obraz. To je prechodná fáza, ešte vám zahlási, že vás síce slabšie počuje, no ešte to pripojenie zvláda. Keď položíte nejakú náročnú otázku, odrazu mu vypadne aj zvuk. V tejto chvíli si začínam predstavovať, čo tak asi robí. Stojí práve pred otvorenou chladničkou a tuho premýšľa nad položenou otázkou? Vrátil sa späť do postele, lebo desať hodín ráno je v jeho časopriestore hlboká noc?
Ďalšou kategóriou sú úprimní žiaci. Rozprávajú pološeptom, opatrne sa okolo seba obzerajú, sú práve na brigáde, no ste ich obľúbený učiteľ, tak vás aspoň pozdravia a na pár minút sa zapoja. Majú hrozného šéfa, asi ako… vtedy zvyknú spomenúť niekoho z učiteľského zboru, koho nemáte radi. Je to zvláštne, no v tej chvíli aj vy začnete rozprávať šeptom a strach sa prenesie aj na vás. Odrazu pocítite potrebu zakašľať. V tejto dobe je to spoločensky neakceptovateľná vec. Väčšina ľudí v tejto chvíli na vás pozrie ako na koncoročný test z matematiky. Nechcete však žiaka pripraviť o prácu, počas ktorej tajne navštevuje hodinu, z tohto dôvodu stlmíte zvuk a odkašlete si. Nič na tom nezmení ani fakt, že Michalík na vašich hodinách pozor nedával ani v normálnych časoch. Vaša učiteľská ostražitosť však zvláčnela ako po letných prázdninách, po ktorých sú všetci žiaci dobrí a vy ste sa rozhodli, že tento rok im budete naozaj dôverovať a oni vás za to odmenia. Michalíkovi nakoniec napíšete, aby šiel pracovať, lebo to psychicky nezvládnete ani vy.
Najhoršie hodiny sú však iného typu. Pamätáte si situáciu, keď sa vám na 1. apríla skryla trieda a vy ste sa tvárili, ako ste nad vecou, blúdili ste s úsmevom po škole, no v duchu ich preklínali? Teraz sa vám takto stratí trieda aj bez 1.apríla a bermudského trojuholníka. Niet frustrovanejšieho učiteľa, ako keď sa rozpráva sám so sebou a žiaci si odmietajú zapnúť obraz. Učiteľ vlastne zažíva spätnú väzbu, o ktorej všetci s chuťou rozprávajú, no keď ste so sebou odrazu len tak sám, zistíte, že si s tým druhým človekom až tak veľmi nerozumiete.
Presviedčate triedu, aby si zapla obraz, no ona sa bráni. „Nie sme ešte namaľované,“ zahlásia vám žiačky o pol dvanástej. Ako online učiteľ vtedy strácate pevnú školskú pôdu pod nohami. Čo v tejto chvíli máte vlastne robiť? Oháňať sa školským poriadkom? Čo si ten o nenamaľovanej žiačke na online hodine vlastne myslí? Ak sa chcela namaľovať, mohla tak predsa spraviť. Stupňujete teda svoju výzvu a zároveň máte pocit, ako keby ste sa rozhodli vstúpiť násilím žiačke do domácnosti. Neprekračujete aj vy nejakú hranicu? Odrazu naskočí obraz. Je však robený proti svetlu, takže na ňom aj tak nič nevidíte. Opäť sa prejavila kreativita žiaka. Úloha je splnená, no vy ste stále nespokojný. Zvyšujete teda hlas ako v klasickej triede, staré dobré časy zaberú, obraz sa vyjasňuje. Konečne vidíte. Nie, stále ešte nevidíte, v zábere máte pol hlavy, ani tú nie, sú to len vlasy. Selfie generácia veľmi dobre vie, čo práve robí. Vaša rozzúrenosť je už úplne rovnaká ako na klasickej hodine. Dôrazne žiadate o normálny obraz. A vtedy vám žiaci zahlásia, že online hodina sa práve skončila.
Odrazu ste radi za žiakov, ktorí sa vám prihlásia rovno z postele a poležiačky, nemusíte s nimi bojovať, viete, na čom ste, na nič prekvapivé od nich prísť nemôže. Síce občas niečo prežúvajú, no keď ich rodičom neprekáža, že jedia v posteli, nebudete sa rozčuľovať ani vy. Občas sa v obraze objaví babka, ktorá prinesie ďalšiu zásobu jedla a vami vtedy zmieta závisť, lebo vám do postele jedlo už dávno nikto nenosí a na učenie v posteli si ani netrúfnete pomyslieť.
A čas pomaly plynie, prázdniny sú čoraz bližšie, občas vami zatrasie prekvapivá myšlienka, že aj prázdniny budú len online, no vytesníte ju z hlavy. Prázdniny sú istota, na tie sa tešíte stále rovnako. A konečne už nebude musieť byť online!