Najkrajšie miesta Slovenska – 10 skvelých tipov

Najkrajšie miesta Slovenska, kam vziať cudzincov, ktorí chcú spoznať našu krajinu. 

Keď sa na Slovensko prisťahoval môj španielsky priateľ a neskôr ho prišla navštíviť sestra s partnerom, premýšľala som, čo im z našej krajiny ukázať. A nebolo to ľahké rozhodovanie. Krásnych miest je totiž u nás veľmi veľa. Ponúkam vám preto tipy na najkrajšie miesta Slovenska, ktorými boli moji návštevníci očarení. 

Najkrajšie miesta západného Slovensko

Hrady a mestá, ktoré dýchajú históriou

Bratislava je väčšinou povinnou jazdou pre všetkých turistov a mnohým sa v ňom páči. Často však zo Slovenska nič iné neuvidia. A to je škoda. Ja som moju návštevu vzala do Trenčína a Nitry. Výborným tipom je však aj hrad Červený Kameň

Tipy, čo ukázať návštevníkom Bratislavy, nájdete v článku Bratislava nie je škaredé mesto.

1. Trenčín

Trenčín je samo o sebe veľmi pekným a príjemným mestom. Zrekonštruované námestie a štýlové podniky  ponúkajú príjemnú prechádzku. My sme sa zastavili na raňajky v kaviarni Sládkovič.

Prostredie tejto kaviarne je veľmi inšpiratívne. Okrem toho má milý personál a výborné koláče. Môžete tu ochutnať aj typické slovenské výrobky ako klobásy, domáce nátierky, syry či korbáčiky. Zároveň môžete cudzincom povedať niečo o slovenskej poézii a histórii z obdobia štúrovcov. Moji návštevníci boli nadšení.

https://www.instagram.com/p/BZqzFeEnoXA/

V neďalekej synagóge práve prebiehala výstava obrazov. Návštevu tohto miesta sme ocenili asi viac než výstup na Trenčiansky hrad. Avšak aj prehliadka hradu stála za to! Na hradby sme sa dostali dreveným farským schodiskom z roku 1568. Tie nás zaviedli aj k miestnej fare, odkiaľ je krásny výhľad. Ešte kúsok stúpania a ste na hrade. Odporúčam absolvovať veľký okruh za 5,10 eur s výstupom do Matúšovej veže. Cestou späť sa môžete zastaviť v Katovom dome. Ide o jedinečnú stavbu, ktorá bola údajne mestským väzením a domom mestského kata. Aj v tejto časti mesta sa nachádzajú milé kaviarne.

A ako je to s rímskym nápisom na trenčianskej skale? Rímsky nápis z roku 179 je vytesaný do hradného brala. A je jednou z mála rímskych písomných zmienok o pobyte Rimanov v strednej Európe. Môžete ho vidieť z terasy hotela Elizabeth (voľakedy hotel Tatran). 

Najkrajšie miesta Slovenska –  Trenčiansky hrad
Na Trenčianskom hrade

2. Nitra

Druhým mestom západného Slovenska, ktoré sme navštívili bola Nitra. Nitriansky hrad s katedrálou je zaujímavým miestom na prechádzku. Tú môžete začať pri Župnom dome. Cestou natrafíte aj na Františkánsky kláštor s kostolom, Biskupský palác či Kluchov palác, ktorého podopiera socha Atlanta alebo Corgoňa. Z hradného komplexu je krásny výhľad. Okrem toho tu nájdete aj sochy Cyrila a Metoda. 

3. Čičmany

Hoci nepatrím k prírodným typom, chcela som mojim návštevníkom ukázať aj slovenskú prírodu a tradície. Preto sme sa vybrali do Čičmian. Okolitá príroda naozaj vyráža dych. Dedinka je to malebná. Jej domčeky majú jedinečnú architektúru. Musím sa však skonštatovať, že všetko tu na mňa pôsobilo ošumelým dojmom. Nepodarilo sa nám ani nazrieť do domčekov, ktoré sú verejnosti prístupné a je v nich múzeum. Prišli sme neskoro a ako pani sprievodkyňa skonštatovala: „Nie všetko, čo je na internete, je pravda.“ V tomto prípade to platí aj otváracích hodinách. Verím, že súčasné obdobie nám umožní dostať slovenský turizmus o pár priečok vyššie. A nabudúce sa pri vysvetľovaní návštevníkom, prečo nemôžeme ísť dnu, nebudem hanbiť.

Napriek tomu Čičmany určite patria medzi najkrajšie miesta Slovenska. 

Najkrajšie miesta Slovenska – Čičmany
Čičmany
Múzeum v Čičmanoch, Slovensko
Múzeum v Čičmanoch

Najkrajšie miesta stredného Slovenska

Banské mestá a môj rodný kraj

1. Modrý Kameň a okolie

Pochádzam zo stredného Slovenska. Bolo preto jasné, že moju návštevu vezmem aj do tejto časti. Konkrétne do môjho rodného mestečka – Modrého Kameňa. Ide o druhé najmenšie mesto Slovenska, ktoré ukrýva zrúcaniny hradu a barokový kaštieľ. V súčasnosti sa v ňom nachádza jedinečné Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Nie je určené len deťom. Jeho prehliadku si užijú aj dospelí. Ak máte radi výhľady a prechádzky v prírode, môžete vybehnúť aj na miestnu kalváriu.

Ďalší zaujímavý kaštieľ sa nachádza v neďalekej Dolnej Strehovej. Ide o dom významného spisovateľa Imre Madácha. V obci sa zároveň nachádza výborný wellness a kúpalisko Aquatermal.

Za krátku zastávku stojí aj zrekonštruovaná synagóga v Lučenci. Často hostí zaujímavé výstavy či pôsobivé mestské múzeum.

Aj zámok Vígľaš je blízko. Môžete sa tu zastaviť na obed z diviny a zároveň si pozrieť honosné priestory tohto zámockého komplexu.

https://www.instagram.com/p/BueI5bTADTJ/

V Haliči sa zase nachádza zámok rodiny Forgáchovcov. V súčasnosti je prerobený na luxusný hotel. Nepatrím k fanúšikom takýchto atrakcií, ale jednu kávu tu absolvovať môžete. 

Modrý Kameň – najmenšie mesto Slovenska
Modrý Kameň
Foto: Martin Ignác

2. Banská Štiavnica, Banská Bystrica a Kremnica

Povinnými jazdami stredného Slovenska sú banské mestá. Áno, Kremnica a Banská Štiavnica sú srdcovkami aj mojich španielskych príbuzných. Verím, že ich netreba špeciálne predstavovať. Rovnako ich očarilo aj moje študentské mesto – Banská Bystrica. Ponúka nielen krásne námestie, ale aj zaujímavú expozíciu v Múzeu SNP a príjemné podniky.

https://www.instagram.com/p/BzlX3vcC37a/

3. Bojnický zámok

Bojnický zámok označili moji návštevníci za najkrajší, aký na Slovensku máme. Tiež sa v ňom však musia zlepšiť služby, lebo práve odtiaľto máme najhorší zážitok. Keď sa však na to vopred pripravíte, prekvapí vás krása tejto jedinečnej stavby. Zámok môže pokojne konkurovať zámkom, ktoré často označujú ako predlohu Walta Disneyho. 

Najkrajšie miesta Slovenska – Bojnický zámok
Bojnický zámok

Najkrajšie miesta východného Slovenska

Podľa Španielov to najkrajšie, čo doma máme

1. Bardejov

V tejto časti Slovenska som naplánovala roadtrip cez Levoču, Spišský hrad a Spišské Podhradie do Košíc. Všetky miesta stoja za poriadnu zastávku. Najväčšou hviezdou sa však stal Bardejov a Bardejovské Kúpele. Bardejov je nádherné mesto s dokonalým Radničným námestím a kostolom sv. Egídia. Do jeho veže musíte určite vyjsť, pretože výhľad stojí za to. V Mestskej radnici zase sídli zaujímavé Šarišské múzeum. Netreba tiež vynechať prechádzku ulicou Na hradbách. Ide o ulicu, ktorá dýcha históriou a nájdete na nej hneď niekoľko bášt z mestského opevnenia, ktoré je zapísané v UNESCO.

Bardejov, Slovensko
Bardejov
Výhľad z veže kostola sv. Egídia v Bardejove, najkrajšie mesto Slovenska
Výhľad z veže kostola sv. Egídia v Bardejove

2. Bardejovské Kúpele

Z Bardejova je to už len kúsok do Bardejovských Kúpeľov. Tie majú dlhú tradíciu už z čias vlády Belu IV. v 13. storočí. Kúpele navštevovali aj také známe historické osobnosti ako:

  • Mária Lujza (manželka cisára Napoleona)
  • ruský cár Alexander I.
  • cisárovná Alžbeta (manželka Františka Jozefa I.) známa ako Sissi
  • mnoho významných šľachticov.

Bardejovské Kúpele sa okrem toho pýšia budovami so zaujímavou architektúrou. Nájdete tu aj skanzen alebo Múzeum ľudovej architektúry. Je plné tradičných drevených stavieb. Stoja tu aj dva drevené kostolíky. V jednom z nich pri našej návšteve prebiehala omša, ktorá miestu dodala čarovnú atmosféru. 

Len 6 kilometrov od Bardejova sa zase nachádza zrúcanina hradu Zborov

Drevený kostolík v Bardejovských Kúpeľoch
Drevený kostolík v Bardejovských Kúpeľoch
Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch, Slovensko
Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch

3. Košice

Košice sú druhé najväčšie mesto Slovenska. Pre mnoho turistov sú ešte zaujímavejšie než Bratislava. Jednoznačne ide o jedno z najkrajších miest, aké doma máme. Hlavné námestie a Dóm sv. Alžbety sú asi najväčším lákadlom. Určite treba vyjsť aj do veže tejto katedrály a pozrieť si mesto z výšky. Aj Východoslovenské múzeum ma veľmi príjemne prekvapilo.

Kde sa najlepšie najesť v Košiciach

Okrem toho Košice ukrývajú mnoho výborných reštaurácií, kaviarní a pubov. Medzi moje obľúbené patrí Republika východu. Ide o reštauráciu, ktorá má celé menu i web napísané vo východniarčine. A tak sa nielen výborne najete, ale aj zabavíte. Druhým podnikom, do ktorého pravidelne pri návšteve Košíc zájdeme, je slovensko-poľská reštaurácia Med a malina. Krásny interiér a výborné jedlo sú zážitkom, ktorý budete chcieť zopakovať. No a trojicu favoritov uzatvára americké bistro Hailey‘s. Toto miesto mi pripomína dovolenku v Amerike. Práve tam som sa zamilovala do amerických raňajok a mliečnych kokteilov. Bistro vás prenesie do éry 50. rokov. 

Dóm sv. Alžbety v Košiciach – najkrajšia katedrála na Slovensku
Dóm sv. Alžbety v Košiciach

Slovensko ukrýva mnoho jedinečných miest. Viac z nich som však španielskej návšteve ukázať nestihla. Dokonca sa nám už do rozvrhu nedostali ani Tatry či Slovenský raj. Verím však, že nás ešte čaká ďalší výlet a spoznávanie Slovenska.

Pokojne mi posuňte tipy na najkrajšie miesta Slovenska, ktoré by sme mali navštíviť. Na zozname máme určite Oravský hrad, hrad v Starej Ľubovni, ako aj Vlkolínec.

https://www.instagram.com/p/ByI8gsSCsnU/
Prešov
https://www.instagram.com/p/ByMpCwFCl60/
https://www.instagram.com/p/BkQSHLNANEn/

Viac cestovateľských článkov si môžete prečítať v sekcii Na cestách.

Najkrajšie miesta Slovenska – 10 skvelých tipov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top