Revolučné čitateľské štrnganie bez revolveru

Videá Michala Kubovčíka – zábavná učebná pomôcka na hodiny literatúry a biológie?

Baštrng sa nám začína tlačiť do škôl. Na sériu videí parodujúcich klasickú literatúru už musia mať slovenčinári názor. Nájdu sa odvážni učitelia, ktorí zapochybujú o vhodnosti týchto videí ako učebnej pomôcky, pretože posúvajú význam pôvodného textu úplne inam a sú pre poctivého učiteľa skôr prekážkou. Verejnosť je však nadšená – učenie sa konečne stáva zábavou. Mor ho! má vyše 436 000 videní, skúste dosiahnuť aspoň 5 000 videní so svojím klasickým rozborom a až potom môžete kritizovať! V tomto prípade som skôr na strane skeptika, toto ozaj nie je výukový portál. Vtipné videá môžu poslúžiť skôr ako motivácia na zoznámenie sa s pôvodným textom, aby som následne lepšie porozumel paródii.

Maturitné prehadzovanie cez plot

V literárnej časti sa nachádza sekcia Maturitné témy (áno, presne takto sú označené a už to oslabuje ich hodnovernosť). V diskusiách sa v nej viacerí ľudia priznávajú, že sa pomocou týchto videí pripravujú na maturity, a to ma už trochu desí. Ťažkajú si na to, že dostali trojku, lebo Peter Jaroš ešte na Baštrngu nie je. Nie je tam ani náznak irónie, zrejme na Slovensku bolo niekoľko maturitných komisií, ktorým príliš do smiechu nebolo (a možno naopak), keď si vypočuli vetu z Mor ho!: „Do Blavy z diaľavy prišiel degeš z cudziny.“ A možno len zbytočne podceňujem študentskú schopnosť pracovať s nadhľadom. Predspev Slávy dcéry prerozprávaný osobnosťami od Sagana až po Lasicu určite udrží pozornosť poslucháčov až do konca, s porozumením to bude horšie. Nájdete tu dokonca mnemotechnickú pomôcku, ako si zapamätať mená slovenských realistov.

Keď vtáčka lapajú

Maco MliečKeď báčik z Chochoľova umrie sú pretvorené naozaj veľmi vydarene do podoby piesní. Kvalita videí časom postupne stúpa a k pôvodnému textu je citlivejšia. Divák sa naozaj naučí aj základný obsah textu, ja sa však pýtam – toto je cieľ hodiny literatúry? Učíme žiakov prerozprávať obsahy? Dá sa učiť literatúra bez práce s textom?

Rozumiem aj druhej strane – žiaci potrebujú mať „preklad“ pôvodných textov do dnešného jazyka, no to nerobí z Baštrngu učebnú pomôcku. Možno vtipnú pomôcku pri maturitnom opakovaní.

Nepopieram, rád si Baštrng pozriem, dokonca si ho viem predstaviť aj na hodine – pri hľadaní príkladov na slovnú komiku.

Sedlácka prvá pomoc

Baštrng však nie je len literatúra. Môžete sa tu pomocou ľudových pesničiek učiť latinské pomenovania kostí lebky. Spomínate si na otravné branné cvičenia? Hádzalo a hádže sa granátom, nikdy som sa nedozvedel, odkiaľ v prípade potreby si ich mám vyzdvihnúť, aby som ich mohol reálne použiť. Granáty boli ešte vďaka pohybu zábavou, no prvá pomoc bola čistou nudou. Prvá pomoc je však jednou z mála vecí, kde máme istotu, že ju bez ohľadu na školu potrebujeme ovládať. Ak ju raz budeme potrebovať, musíme ju zvládnuť, aby sme si to po zvyšok života nevyčítali. A smelo by sa to mohlo známkovať a skúšať hoc aj prakticky na maturitách. A práve tu Baštrng prináša SEPR – sedlácku prvú pomoc. Balkánsky zmrzlinár vtipnou formou vysvetľuje základy prvej pomoci, v diskusiách reagujú na otázky skutoční záchranári a naznačujú, že pozrieť si video nestačí, je potrebný aj nácvik. Verím tomu, že tieto videá pomohli zachrániť niekoľko životov.

Tá najlepšia zmrzlina

Poteší aj zistenie, že Michal Kubovčík, tvár a aj hlava projektu, dokázal poskytnúť prvú pomoc počas predstavenia, keď ostatní klasicky „zmrzli“, takže nie je len hereckou tvárou, ale v prípade potreby aj skutočným záchrancom. Pri videách SEPR sa ideálne podarilo skĺbiť humor s obsahom tak, aby humor nebol samoúčelný a neoslaboval podstatu výkladu. V tomto prípade sa odvážim tvrdiť, že tieto videá spravia omnoho viac reálnej práce ako nanútená povinná branná výchova.

Revolučné čitateľské štrnganie bez revolveru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top