Režisérom za päť mesiacov (5) – budujeme komunitu

Video máme hotové a teraz si ukážeme, čo s ním ďalej. Nepôjde ani tak o umiestnenie samotného videa na internet (pozri obrázkový návod pre túto časť na tiborepcek.com), ako skôr o šírenie informácií (aj toho videa) v rámci online komunity. Toto je jeden z postupov, ako si vytvoriť online komunitu:

 • vlastný web (VW) s tematickým
 • potrebným a kvalitným obsahom
 • odkaz na VW do vyhľadávačov
 • výmenné odkazy
 • sociálne siete
 • komentovanie
 • zdieľajte to najlepšie

Najskôr si musíte zaobstarať a vybaviť virtuálny byt, teda miesto, na ktorom vás ktokoľvek môže zastihnúť (osobný web). Na internete také miesto zoženiete aj zadarmo, a to za pár sekúnd: https://sk.wordpress.com/signup/. Práca s online systémom WordPress je krásne jednoduchá (stačí sa riadiť pokynmi), ale ak by ste aj tak mali problémy, pozrite si návody na adrese wp.sk.

Každý (aj online) byt treba zariadiť tak, aby ste sa v ňom cítili dobre a  aby sa návštevníci vždy znova tešili na ďalšiu návštevu. Vybavením bytu v našom kontexte bude tematický, potrebný a kvalitný obsah vášho webu. Ak by bol kvalitný, ale nepotrebný (nezaujímavý), tak by to bola zbytočná práca. Ľudia VW nájdu podľa témy, ktorá ich zaujíma, preto si stanovte jasne, k čomu sa chcete vyjadrovať a snažte sa od témy neodkláňať. Príklad pre tematický, kvalitný a potrebný obsah: dobraskola.com alebo burjanoskole.sk.

Pri tvorbe obsahu myslite na všetky druhy informácií. Nevyužívajte len text, ale dajte priestor aj obrázkom (Picasa), zvuku (SoundCloud) a videám (YouTube – pozri obrázkový návod pre túto časť na tiborepcek.com).

Ako správny režisér ste „natočili film”, pred chvíľou ste si vytvorili online sídlo, no a teraz je na rade produkcia. Bez reklamy jednoducho film nikto nebude poznať a nebude nikdy úspešný. Svoj produkt samozrejme môžete šíriť osobne v reálnom živote medzi kolegami, žiakmi, rodičmi, známymi atď. Ale tu sa zameriame hlavne na šírenie vo virtuálnom svete internetu.

Odkaz (link, URL) na váš web pošlite veľkým vyhľadávačom, ako je Goo­gle, Bing alebo Yahoo. Celý proces môžete zautomatizovať cez online nástroj addme.com. Teraz začínate na internete naozaj existovať, pretože o vás vedia na celom svete.

Slovenské vyhľadávače, do ktorých by ste mali pridať odkaz na váš web, sú: zoznam.sk, atlas.sk, centrum.sk, vsevedko.sk a pod. Prípadne ešte české ekvivalenty ako seznam.cz alebo atlas.cz. Hľadajte niečo ako „pridaj odkaz / link / URL / web / stránku”. Odkaz na váš web pridajte do jedného vyhľadávača len raz, pretože inak môže byť pridanie vášho webu zablokované.

S majiteľmi tematicky podobných webov sa môžete dohodnúť na výmenných odkazoch, t. j. on dá váš link na svoj web a vy zase jeho link na svoj web. Takéto dvojstranné dohody tiež významne zvyšujú reputáciu vášho webu na internete. 

Obrovské množstvo ľudí používa sociálne siete, a preto by bola škoda nevyužiť to. Facebook ponúka ďalší obrovský priestor na šírenie vašej práce. Poobzerajte sa tam po ľuďoch a skupinách, ktoré sú tematicky blízke vášmu webu. Pravidelne sledujte ich statusy a zapájajte sa do diskusií. Nezanedbávajte ani komentovanie na VW. Odpovedanie na komentáre je základný predpoklad budovania komunity. V reálnom živote bežne vedieme rozhovory a na internete zase komentujeme. Pomôžu vám základné pravidlá, ktoré by ste mali pri komentovaní dodržiavať:

 • vždy k veci – neodkláňajte sa od témy a diskutujte bez zbytočných emócií,
 • konštruktívna kritika – keď niečo kritizujete, napíšte aj spôsob nápravy,
 • doplňte, čo chýba – ďalšiu informáciu, ktorá by danú tému obohatila,
 • opravte chybu – na chybách sa dá veľa naučiť, tak ich citlivo odhaľujme,
 • inými slovami – viete niečo povedať jednoduchšie alebo vysvetliť zrozumiteľnejšie?

Sledovať štatistiky návštevnosti sa oplatí. Sú v nastaveniach VW. Po nejakom čase totiž vďaka nim zistíte, že sa niektoré vaše články páčia viac ako iné. Ak sa páčili väčšine vašich návštevníkov, je veľký predpoklad, že sa budú páčiť aj ostatným ľuďom. Skúste ich teda ešte viac spopularizovať, napr. prostredníctvom služieb vybrali.sme.sk alebo mojelinky.sk. Stačí jeden článok za týždeň.

Pri šírení vášho know-how buďte vytrvalí a nenechajte sa odradiť negatívnymi komentármi. Keď viete, snažte sa pomôcť. Komunita vašu prácu určite ocení. Ale najmä: nerobte nič nasilu a bez radosti.

Režisérom za päť mesiacov (5) – budujeme komunitu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top