Režisérom za päť mesiacov (4) – tvoríme video

V doterajších dieloch sme si pripravili všetky jednotlivé časti (text, obrázky a zvuk), ktoré potrebujeme na vytvorenie videa. Teraz si už len ukážeme, ako všetko pospájať tak, aby sme sa mohli pochváliť hotovým produktom.

Predchádzajúci diel o zvuku bol veľmi ľahký a s videom budeme pracovať podobne jednoducho. V podstate len uložíme zvuk pod obrázky tak, aby sa počas prehrávania obrázku prehral aj určitý zvuk alebo viacero zvukov naraz. Použijeme voľne šíriteľný program Windows Movie Maker (WMM). Ide o soft­vér od Microsoftu a ak ho ešte nemáte, môžete si ho zadarmo stiahnuť z internetu a nainštalovať. Podporované sú operačné systémy od verzie Windows XP. Staršie verzie som nezisťoval ani neskúšal. 

Na začiatku by bolo vhodné zoznámiť sa s hlavnými časťami programu a so základnými možnosťami, ktoré máme k dispozícii. Toto je možno nudná časť, ale verte, že je potrebná, pretože bez nej by sa nedala zažiť zábava, ktorá vás počas ďalšej práce s WMM čaká. Aby ste sa vyhli prípadným problémom s kompatibilitou WMM, pracujte vždy pod rovnakou verziou OS Windows. Teda ak začnete prácu na počítači povedzme s Windows XP a nestihnete ju dokončiť, určite pokračujte na počítači, ktorý má tiež nainštalovaný Windows XP.

Pri príprave videa musia spolupracovať všetci. Tí, čo robili obraz, dohliadajú na to, aby obrázky išli v správnom poradí a aby tam boli všetky. Tí, čo písali scenár a nahrávali ho, musia zase kontrolovať, či sú správne zvuky pod správnymi obrázkami. Som si istý, že sa väčšina z vás poriadne zasmeje.

Postup: 

Do Galérie (Collections) si pridáme všetky obrázky a zvuky, ktoré budeme potrebovať. Odtiaľ postupne vyplníme časovú os (timeline) – hore obrázky a pod ne zvuk (audio). 

Obrázky natiahneme tak, aby ich zobrazenie trvalo presne tak dlho ako zvuk, ktorý sa má počas ich zobrazenia prehrať. Pre istotu všetko priebežne kontrolujeme v prehrávači WMM.

Ak potrebujete, môžete pridať aj text a rôzne efekty pre text alebo obrázky. Toto ale nie je pre nás momentálne dôležité. No ak máte záujem, môžete sa pohrať sami. Všetko prebieha úplne intuitívne a ak aj náhodou spravíte chybu, stále sa môžete vrátiť späť, poprípade neuložiť zmeny.

Posledným krokom je vytvorenie samotného videa. Výsledok bude jeden súbor, ktorého parametre si určíme v tomto kroku. V menu File (Súbor) zvoľte položku Save movie file. Ďalej vyberte My Computer a zadajte názov súboru a cestu k priečinku, do ktorého sa má video uložiť. Potom už len klikajte na tlačidlo Next

Výsledné video skúste prehrať. Ak je všetko OK, tak ste práve úspešne zvládli základy tvorby jednoduchého videa. Gratulujem!

Konečne vidíte a počujete hotový produkt. Je určite úžasný a nechcete si ho nechať len pre seba. Sprístupníme ho preto na internete čo najširšej verejnosti. A nemám na mysli len YouTube. Ako sa to dá? To prezradím v poslednej časti, ktorá bude nabitá samými užitočnými informáciami. 

Režisérom za päť mesiacov (4) – tvoríme video

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top