Štatistika so šiestakmi

Štatistika na informatike

Posledné dni uplynulého školského roka som strávila s triedou šiestakov pri napĺňaní veľkej tabuľky v Exceli údajmi, ktoré si sami museli namerať. Už v minulosti som so siedmakmi robievala podobný projekt na informatike pri opakovaní základných funkcií a formátovaní tabuliek. Vtedy sme urobili pár meraní a hlavne zopakovali funkcie. Teraz sme však všetko rozšírili. 

Na stenu, dvere, dlážku i lavice sme prilepili papierové metre, ukázali si spôsob merania, rozdelili si úlohy a ukázali si, ako zapisovať. Skupina bola veľká, a tak si akcia vyžadovala prísnejšie pravidlá a ich dodržiavanie, aby sme si nezavadzali a zároveň, aby nikto na nič nezabudol. 

Do tabuľky sme zapísali mená detí, vek, výšku aj váhu, dĺžku nohy, šírku palca, obvod hlavy, obvod krku… Postupne sme urobili tabuľku z údajov našej triedy. Vytvorili sme si funkcie Maximum, Minimum, Priemer a pozreli sa, ako vyzerajú tieto údaje. Potom som vytiahla na projekčné plátno graf, ktorý som získala z endokrinológie o tom, akú výšku by mali mať deti v akom veku, kedy je pomer výšky a váhy v poriadku a čo kontroluje pri meraní týchto údajov lekár na prehliadke. My sme v priemere do grafu padli priam ideálne. Jednotlivci, žiaľ, veľmi nie. Padol aj nápad, že zozbierame údaje z celého Slovenska, čo viedlo k zaujímavej diskusii. Na začiatku sme si povedali, že údaje sa majú zbierať na rovnakých meradlách a byť vždy kontrolované, aby boli čo najmenšie odchýlky. 

Funkcie a tabuľky

Šiestakov aktivita chytila. Počas prestávok pomerali ďalšie deti z iných ročníkov. Doplnili sme údaje. Mohli sme pozorovať, ako sme dobre či zle naformátovali funkcie – či po pridaní riadka sa údaje menia, alebo nie. Nakoniec vznikla obrovská tabuľka. Takto sme si mohli ukázať, ako takúto veľkoplošnú tabuľku vytlačiť. Deti si všimli, že pri zliepaní tabuľky musia dodržiavať pravidlá. Robilo sa im to ťažko, a jeden z nich sa trošku „posťažoval“ doma. Vďaka tomu doniesol do školy informáciu, ako si pri tlačení zopakovať hlavičku tabuľky na každom hárku papiera. Potom sme  tabuľku vystrihli a zlepili. V počítači sme si ukázali aj filtrovanie, čo deti veľmi zaujalo. 

Ku grafom sme sa už nedostali. Nevadí. Veď vytvoriť ho vedia z informatiky, a tak si ho môžu urobiť aj sami. Ale ten zážitok z práce pri zbieraní údajov bol super.

Štatistika so šiestakmi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top