Svet rozprávkových bytostí a príbehov

Výtvarníčka Martina Matlovičová vo svojom ateliéri hlavne ilustruje rozprávkové knižky. Jednou z nich je aj kniha Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali od spisovateľa Petra Karpinského. Ilustrátorka sa však venuje aj voľnej tvorbe, teda maľuje obrazy a vyrába zaujímavé umelecké predmety. Napríklad vešiaky na kabáty. 

Kreslený svet

Ilustrovať knihy bol jej detský sen. Hoci vyštudovala filmovú animáciu – tvorbu kreslených filmov, s láskou sa vždy vracia k ilustráciám. Keď ilustrátorka tvorí, ponára sa do sveta rozprávkových bytostí a príbehov. Potom potrebuje nejaký čas, aby sa z kresleného sveta dostala späť do toho skutočného.

Obálka knihy je dôležitá

Ilustrátorka je presvedčená, že obálka knihy je veľmi dôležitá. Ako kniha vyzerá zvonku je tiež základom jej úspechu. Preto ilustrátorka prerába obálky dovtedy, kým nie je celkom spokojná. Je autorkou obálok a ilustrácií viacerých kníh, ktoré som deťom predviedla a dala som im otázku, či niektorú z nich čítali.

Výstavy a koláž

Keď výtvarník aktívne tvorí, často aj vystavuje. Martina Matlovičová už vystavovala vo viacerých krajinách sveta – na Slovensku, v Čechách, v Slovinsku, v Poľsku, v Taliansku a v ďalekom Japonsku. Deti do slepej mapy uvedených krajín vpísali názvy. Martina Matlovičová na tvorbu svojich obrázkov často používa koláž. Deti rovnakou technikou vytvorili obálku ich obľúbenej knihy. Použili pri tom vlastnú predstavu a inšpirovali sa niečím, čo so zvolenou knihou súvisí.

Svet rozprávkových bytostí a príbehov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top