Týždeň vo vesmíre

Vesmírny svet

S našimi piatakmi sme sa vydali na ďalekú cestu hlbokým neznámym vesmírnym prie-storom, ktorá trvala týždeň. Pralesáci* sú žiaci veľmi zvedaví, vnímaví a fascinovaní tým, čo existuje mimo planétu Zem. Keď sa večer zapozeráme na oblohu a vidíme tie milióny svetiel, pozeráme sa vlastne do okien vesmíru. „Ale čo je za nimi?“ pýtajú sa malí zvedavci. Odpoveď sme sa rozhodli spolu s pralesákmi vypátrať na vlastnú päsť a tie vzdialené okná pre nich ešte viac po-otvoriť. A to zážitkovým učením.

Učitelia jednotlivých predmetov na druhom stupni boli našťastie tomuto nápadu naklonení a na chvíľu sa stali našimi sprievodcami. Lámali sme si hlavy nad najťažšími otázkami: Sme tu sami? Ako vznikol vesmír? Je Slnko najsvetlejšia hviezda? Kde leží najchladnejšie miesto našej slnečnej sústavy? Čo je to svetelný rok? 

Čo sme robili na hodinách

Na geografii sme pracovali s modelmi planét slnečnej sústavy, ktoré sme si sami nafúkli. S touto názornou pomôckou sme pohyb jednotlivých planét dokázali lepšie simulovať a vysvetľovať ostatným kamošom. Pralesáci v skupinách pracovali na projektoch o planétach Slnečnej sústavy, ktoré nám svojou prezentáciou detailnejšie priblížili, názorne porovnali ich veľkosť, čím svoje doterajšie poznatky ešte viac prehĺbili. Dopátrali sa tiež k poznaniu, ako to všetko začalo (teóriou veľkého tresku), videli pás asteroidov a naučili sa rozlišovať rôzne vesmírne telesá, ako meteority, vlasatice, lietavice či čierne diery. 

Naša cesta upevňovania vedomostí viedla aj vedomostnou súťažou Ves-mír-ny milionár. Víťaz Fifo sa nedal zaskočiť žiadnou zákernou otázkou, až dosiahol hranicu milión eur, ktorú tiež úspešne zdolal. Výherný šek mu bu-de ešte dlho pripomínať jeho triumf. Spontánny potlesk a uznanie kamošov, že v geografii je fakt výborný, je možno ešte silnejšia motivácia aj pre nás ostatných, však, pralesáci?

Na hodinách matematiky žiaci zistili, aké obrovské sú vzdialenosti vo vesmíre, a pochopili, prečo sa vlastne udávajú v svetelných rokoch. No počítanie to ozaj nebolo jednoduché. Nad vesmírnymi slovnými úlohami sa veru aj zapotili. Ale matematické záhady a taje našej Mliečnej dráhy stáli za to. 

Na hodinách ATF sme využili tellúrium, na ktorom sme demonštrovali pohyby Zeme a Mesiaca okolo Slnka (na fotografii hore). Nenechali sme si ujsť ani video Vesmír – zrod života, ktoré sme so zatajeným dychom sledovali počas ranných komunít. 

Boli sme aktuálni a sledovali sme zoskok Félixa Baumgartnera, ktorý sa stal medzi chalanmi veľkým vzorom a medzi babami idolom, takže výstrižky z časopisov a zaujímavé pikošky o ňom nás na druhý deň sprevádzali na vyučovaní.

Na hodinách slovenčiny v rámci učiva o spodobovaní vymýšľali pralesáci príbeh z vesmírnych slov, na biológii v nadväznosti na poznatky o stromoch a biologickej rovnováhe zahrali deti scénky na tému „Ako by to bolo, keby stromy žili vo vesmíre?“ V priebehu dramatizácie deti riešili veľmi pohotovo aj mnohé problémové otázky. 

Na angličtine vytvorili Solar System Model pomocou IKT s prepočtom skutočných vzdialeností. Na výtvarnej kreslili 3D vesmírne obrázky, na hudobnej spievali pieseň o planétach Slnečnej sústavy, pričom jednu slohu si samy zložili a riadne sa pri tom zabávali. 

Stojí to za to

Podľa hodnotenia detí im tento týždeň veľmi veľa dal, pretože každý si v ňom našiel to, čo ho v tomto nekonečnom priestore fascinuje, zaujíma a prekvapuje zároveň. Už teraz sa deti pýtajú, či bude aj ďalší takýto projekt a to je pre nás učiteľov tou najlepšou spätnou väzbou. A že to ozaj má čosi do seba, zistíte i vy, ak si to sami vyskúšate.

Samozrejme, takáto forma učenia vyžaduje aj menšie úpravy v rozvrhu, ale s ochotou a spoluprácou ostatných kolegov to ide hladko. 

Beáta STRIGÁČOVÁ
Škola u Filipa, Banská Bystrica

*V škole u Filipa označujú triedy neštandardne, Prales je názov triedy, pozn. red.

Týždeň vo vesmíre

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top