Varíme s desatinnými číslami

Kuchárska kniha je neoddeliteľnou súčasťou každej rodiny. A varenie – to je predsa alchýmia, umenie a matematika dokopy. Ako na to? Nuž, receptom: 200 g pracovitosti, 100 g tvorivosti… ale nie, je to trošku inak. 

Žiaci najskôr utvorili pracovné tímy, vybrali svojho zástupcu, šéfkuchára a kuchtíka. Pracovný tím si vybral recept, ktorý bude na hodine pripravovať. Podmienkou bolo, že všetky recepty musia byť zvolené tak, aby nevyžadovali tepelnú úpravu a množstvo jednotlivých ingrediencií muselo byť vyjadrené desatinnými číslami. Šéfkuchár rozdelil úlohy a po dohovore rozdelil aj všetky suroviny, ktoré členovia tímu priniesli v deň varenia. Kuchtík bol poverený vážením a kontrolou týchto surovín. Váženie zložiek prebehlo hladko, rovnako aj porovnávanie s receptom, teda vlastne porovnávanie desatinných čísel. Nasledovalo sčítanie ingrediencií a výpočet celkovej hmotnosti pokrmu.

Každý zje, čo si sám pripraví

S týmto heslom sme sa s chuťou pustili do toho. Šiestaci pripravili vlašský šalát, cesnakovú nátierku, ovocnú sovičku, syrovú roládu, tvarohové i ovocné poháre.

Úlohou bolo spočítať, koľko hotového pokrmu v tíme urobili. Museli ho rozdeliť pomocou váženia na rovnaké porcie pre všetkých konzumentov. V tomto prípade desatinné čísla delili. Ich odčítanie prišlo na rad vtedy, keď nastal čas pripraviť ochutnávku, teda odoberanie z celku.

Deti naložili testovaciu vzorku a porota mohla začať ochutnávať. No s porotou to nie je jednoduché, lebo  každý má iné chuťové poháriky. Víťazom sa nakoniec stala plnená syrová roládou so zeleninovým šalátom. 

Deti si okrem desatinných čísel vyskúšali, ako možno spojiť sily v prospech celej skupiny. Malý kuchársky experiment na matematike sa žiakom veľmi páčil a radi by si ho zopakovali aj inokedy. Keďže naša škola nedisponuje školskou kuchynkou, bola príprava jedla o čosi sťažená, ale zvládli sme to. Možno sa vrátia časy, keď existoval predmet  špecifická príprava dievčat. Potom už nebudeme musieť variť na matematike. ν

 Marcela PADYŠÁKOVÁ, ZŠ Korňa

Varíme s desatinnými číslami

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top