Programujeme s CodeCombat

code combat

CodeCombat je online RPG hra (Role Playing Game), ktorá učí programovať. Je hrou na hrdinov, pri ktorej sa hráči vžívajú do úloh postáv umiestnených do fiktívneho prostredia. Hra umožňuje zdokonaľovanie schopností postavy a jej rozvoj. Na hráčov čakajú bojové úrovne, riešenie hádaniek, zbieranie predmetov a grafické úlohy. Študenti píšu v hre svoj kód v skutočných programovacích jazykoch: Python, Javascript, CoffeeScript, Clojure, Lua a Io, no nie sú potrebné žiadne predchádzajúce skúsenosti s programovaním.

Prečo práve CodeCombat

Ak chceš programovať, nepotrebuješ lekcie. Potrebuješ písať riadky a riadky kódu a zabávať sa pri tom. Niečo na spôsob: „Ešte chvíľu, mami, len dokončím túto úroveň!“ 

Systémovými požiadavkami sú moderný webový prehliadač, novšie verzie Chromu, Firefoxu alebo Safari alebo Internet Explorer od verzie 9.

CodeCombat BASIC je zdarma. Hra je stále v aktívnom vývoji, počet úrovní sa zvyšuje každý týždeň. Zaujímavou možnosťou, ako získať diamanty na nákup lepšej výstroje, je poskytnúť napríklad výpočtovú silu svojho počítača na simuláciu hier pre viacerých hráčov, kde si študenti môžu zmerať svoje programátorské sily proti iným hráčom.

Ak študentom nestačia úrovne z Basicu, môžu uvažovať o predplatnom. Mesačné predplatné za 9,99 $ poskytuje prístup k ďalším úrovniam, videonávodom, siedmim novým hrdinom a aj k získaniu 3 500 diamantov. Pribudla aj možnosť pre učiteľov získať mesačné predplatné zdarma a pre svojich študentov zľavy až 40 %.

Skoro polovica hráčov má menej ako 14 rokov. Ja používam túto hru na hodinách informatiky od štvrtej do deviatej triedy. Aby som žiakom pomohol, pridal som sa k diplomatom – prekladateľom. Zameral som sa hlavne na jednotlivé úrovne v štyroch veľkých svetoch – Žalár v Kithgarde, Divoký les, Púšť sv. Gorazda (nazval som tento svet podľa školy, kde učím) a Nebeské hory.

Čo sa žiaci naučia

Deti sa naučia v 1. svete – Žalár v Kithgarde (1 – 3 hodiny) syntax, metódy, parametre, reťazce, cykly, premenné, v 2. svete – Divoký les (2 – 6 hodín) if/else, relačné operátory, vlastnosti objektu, spracovanie vstupu. V 3. svete – Púšť svätého Gorazda (4 – 11 hodín) ich čaká aritmetika, cyklus while,  príkaz break, polia, porovnávanie reťazcov, nájdenie minima/maxima. A v poslednom 4. svete – Nebeské hory (počet hodín je vo vývoji) literál objektu, vzdialené volanie metód, cyklus for, funkcie, kreslenie, operátor modulo.

 Juraj PECHÁČ
ZŠ s MŠ sv. Gorazda, Žilina

Programujeme s CodeCombat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top