Zasurfujte si, astronómovia!

astronómia inšpirácie

Zaujímavé stránky nielen pre učiteľov a učiteľky astronómie

O vesmíre

Zaujímajú sa vaši žiaci či študenti o vesmír a chceli by ste sa tejto téme spolu s nimi venovať bližšie? NASAJet Propulsion Laboratory vytvorili portál, ktorý vás nadchne. V sekcii Teach obsahuje desiatky kompletných námetov, s ktorými premeníte vyučovanie na bádateľskú misiu. Žiaci sa môžu okrem štúdia slnečnej sústavy a jednotlivých planét venovať aj tvorivým úlohám. Napríklad im dáte za úlohu vytvoriť model vozidla Curiosity, ktoré skúma povrch Marsu, pričom majú na jeho výrobu obmedzený rozpočet. Alebo sa pokúsia zostrojiť padáky, ktoré by pomohli pri pristávaní planetárnych sond. Aktivity na portáli je možné vyhľadávať podľa veku žiakov, témy a pod. Obsah je taký bohatý, že prakticky neexistuje oblasť, ktorú by nepokrýval. V sekcii Learn sú zase dostupné materiály pre žiakov – návody na experimenty, videá a mnoho iného.

Medzinárodná vesmírna stanica

Vo vesmíre ešte ostaneme. Vo vzdelávacích aktivitách za NASA nezaostáva ani Európska vesmírna agentúra (ESA). Metodická príručka ISS Education Kit je zameraná na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) a pozostáva zo štyroch tematických kapitol – Byť astronautom, Do vesmíru, Na palube vesmírnej staniceŽivot vo vesmíre. Príručka je určená pre deti od 8 do 10 rokov, svoje uplatnenie však nájde aj vo vyšších ročníkoch ZŠ. Okrem aktivít pre žiakov obsahuje aj metodiku pre učiteľa. Príručku si môžete stiahnuť vo formáte pdf vo viacerých jazykoch (v pravom hornom rohu webstránky nájdete sekciu Download). Čeština ani slovenčina medzi nimi, bohužiaľ, nie sú.

Ďalšie vzdelávacie materiály Európskej vesmírnej agentúry sú dostupné na tomto odkaze. V češtine zas poteší stránka www.esero.sciencein.cz, na ktorej nájdete návody na viaceré pokusy a experimenty súvisiace s vesmírom a jeho objavovaním. 

Vedátor

Dobrých populárno-náučných portálov o vede a technike je na Slovensku pomenej. Aj preto ma teší činnosť ľudí, ktorí stoja za projektom Vedátor. Na jeho Facebooku a webstránke nájdete pravidelný prísun zaujímavého čítania o vede, vesmíre, prírode a technológiách. Obsah je vtipný a svieži. Myslím, že v mnohých prípadoch použiteľný priamo na vyučovaní. Určite vyskúšajte!

Zasurfujte si, astronómovia!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top