Zasurfujte si, geografi!

Zaujímavé stránky nielen pre učiteľov a učiteľky geografie

Lepšia geografia

Peter Farárik je autorom našej rubriky Surfujte s nami, ale hlavne autorom portálu Lepšia geografia. Nájdete tu zemepisné kvízy, inšpirácie a tipy na zaujímavé vyučovacie hodiny a mnoho článkov, ktoré zaujmú aj negeografov.

Patrácie hry vo vyučovaní

Vo vyučovaní občas využívam rôzne pátracie hry, resp. questy, počas ktorých majú žiaci v tímoch vyriešiť rôznorodé úlohy v teréne. Ich zadanie dostávajú žiaci na papieroch, do ktorých zapisujú aj odpovede. Vďaka aplikácii Goose Chase môžete pátracie hry realizovať s využitím mobilných zariadení. Cez učiteľské konto vytvoríte na webstránke zadanie hry na vami zvolenú tému, hráčske tímy sa do nej cez aplikáciu prihlásia a hra sa môže začať. Na výber máte viacero typov úloh – úlohy s použitím fotografie či videa (žiaci majú niečo odfotiť alebo natočiť) alebo úlohy, kde odpovedajú v textovej či číselnej podobe. Každej úlohe môžete zadať zvolený počet bodov, ktoré tímy dostanú po správnom vyriešení. Informácie o činnosti jednotlivých skupín vidíte v učiteľskom konte, odpadá tak nutnosť zdĺhavého mechanického kontrolovania a hodnotenia odpovedí. Goose Chase patrí k nástrojom, ktoré sa rozhodne oplatí vyskúšať.

Interaktívny školský atlas online 

V súčasnej situácii, keď sú školy zavreté a žiaci sú doma, je podľa informácií od učiteľov geografie najväčším problémom absencia atlasu v mnohých domácnostiach. To sa potom ťažko učí. S riešením problému prichádza český mapový portál Mapy.cz, ktorý spustil pilotnú verziu interaktívneho online atlasu. Otvoríte ho na adrese atlas.mapy.cz. Momentálne obsahuje viac ako 40 tematických máp, samozrejmosťou je všeobecno-geografická mapa sveta. Všetky mapy sú zoomovateľné, takže umožňujú pozrieť si aj detaily. Ak by ste potrebovali kompletné atlasy, stiahnuť viaceré z nich je v pdf možné na stránke vydavateľstva Fraus.

Politická geografia v škole

V súčasnom svete evidujeme takmer 200 samostatných štátov. V školskej geografii ich berieme ako samozrejmosť, žiaci môžu dokonca nadobudnúť pocit, že politická geografia je niečo stále. Občas sa však udeje zmena, ktorá naruší bežné predstavy o stálosti štátnych hraníc a prinúti nás ich prekresľovať. V minulosti boli zmeny politického usporiadania sveta oveľa turbulentnejšie. Dejepis podáva množstvo príkladov. Vďaka interaktívnemu historickému atlasu na stránke GeaCron môžete spoznať hranice štátnych útvarov od súčasnosti až po obdobie 3000 p. n. l.

Daily Overview

Vždy je dobré, keď sa na veci pozrieme z odstupu, pozrite sa takto aj na Zem. Na webstránke Daily Overview (alebo na jej stránke na Facebooku či Instagrame) je každý deň uverejnená nová detailná snímka vybranej časti Zeme, ktorá vám skrášli deň a možno aj prinúti k zamysleniu. Tieto snímky môžu byť aj výborným materiálom na vyučovanie (napr. ich využijete ako štartér v evokačnej fáze hodiny) alebo ich vytlačte a vystavte na chodbe školy. Presne to idem urobiť. 

Evokácia v škole a na hodinách geografie

Všetci rečníci či tvorcovia reklám vedia, že prvé sekundy rozhodujú o tom, či ľudí zaujmete alebo nie. Mali by sme to vedieť aj my učitelia. Žiaci prichádzajú na vyučovaciu hodinu v rôznom rozpoložení, väčšinou sú však mysľou úplne inde. Aby sme dosiahli, že sa do triedy presunú nielen fyzicky, ale aj mentálne, je potrebné ich zaujať, prebudiť zvedavosť, podnietiť k mysleniu. Jednoducho povedané, získať ich pozornosť a motivovať ich k práci. A práve na to slúži prvá fáza vyučovacej hodiny – evokácia. Pozrite si článok s množstvom tipov a trikov, ako na evokáciu vo výučbe geografie. Článok môže byť osožný aj pre učiteľov iných predmetov.

Učíme vonku

Všetci sa zhodneme, že keď sa deti učia vlastnou aktivitou, spoločne riešia úlohy v skupinách a poznatky nedostanú v už „predžutej“ podobe, zvyšuje sa ich motivácia a škola sa mení na zážitok myslenia. Ako na to a kde sa inšpirovať? Našťastie v tom nie sme sami, v súčasnosti už nájdeme viacero zdrojov námetov a nápadov na bádateľsky orientované vyučovanie. Jedným z nich je český portál Učíme venku, ktorý prináša to, čo inde chýba a zameriava sa na vyučovanie mimo priestoru školy – na školskom dvore, lúke, lese, kdekoľvek v teréne. Aktivity sú zamerané najmä na mladších žiakov ZŠ (od 1. do 6. ročníka). Okrem množstva námetov na kompletné vzdelávacie aktivity obsahuje portál aj úvod do vyučovania vonku – prečo, načo a ako to robiť?

Vymaľujte si Košický kraj

Majú vaše deti radi vyfarbovanie maľovaniek? Skúste to s pekne spracovanou mapou pamiatok a atrakcií Košického kraja. Mapa je graficky zaujímavá a zároveň dostatočne veľká – zložíte ju zo šiestich papierov A4. K mape sú dostupné aj papierové postavičky, s ktorými môžu deti po kraji cestovať. Všetko to spolu nájdete na stránke kosiceregion.sk.

Pod Rozsutcom

Ako v žiakoch budovať vzťah k miestnej krajine, jej tradičnej kultúre, architektúre a urbanizmu, ukazuje krásne spracovaný pracovný zošit Iniciatívy za krajšie dediny pod Rozsutcom, ktorý nájde voľne na stiahnutie na stránke podrozsut.com. Zošit obsahuje množstvo rozmanitých úloh, ktoré žiakov oboznamujú so súčasnosťou aj minulosťou krajiny. Unikátnosťou príručky je fakt, že sa venuje aj často zabudnutým témam, ako sú neželané premeny krajinného rázu (vizuálny smog, obraz dediny, ničenie historickej hodnoty stavieb). Nemusíte žiť pod Rozsutcom, aby vás príručka zaujala, úlohy vám môžu byť inšpiráciou pri tvorbe vlastných úloh pre váš región. Na stránke nájdete aj fotografickú knihu Dedinami a komiks Johny Šík a poklad pod Rozsutcom.

Cez leto na Slovensku? 

Na dovolenku pri mori môžeme toto leto asi zabudnúť. Nevýhoda môže byť výhodou. Berte to ako príležitosť lepšie spoznať Slovensko. A to aj miesta, ktoré ostávajú pre väčšinu turistov skryté. Nájdite stovky až tisíce zaujímavých lokalít, ktoré stoja za návštevu, pomocou turistických stránok s interaktívnymi mapovými sprievodcami. Výborným pomocníkom pri plánovaní výletov do blízkeho i vzdialenejšieho okolia sú stránky ako slovenskycestovatel.sk alebo vypadni.sk. Ak navštívite Banskú Štiavnicu a jej okolie, určite oceníte detailnú interaktívnu mapu na regionsitno.sk. Za pozornosť stoja aj stránky jednotlivých Oblastných organizácií cestovného ruchu – napríklad Hont alebo Novohrad a Podpoľanie

Učenie (sa) vonku nás baví

Vyučovaniu vonku sme sa v našej rubrike už viackrát venovali. Teší ma, že si nachádza čoraz viac priaznivcov aj na Slovensku, čoho dôkazom je aj kvalitne spracovaná príručka od Daphne – Inštitútu aplikovanej ekológie, ktorá je bezplatne dostupná na stránke organizácie. Poradí vám s učebnými pomôckami, inšpiruje ako prepájať viaceré predmety do tematicky orientovaného vyučovania a najmä ponúkne viaceré overené aktivity, ktoré pokrývajú učivá biológie, geografie, matematiky či fyziky. Pre školy z Bratislavského kraja ponúka príručka aj tipy na zaujímavé lokality využiteľné na exkurzie a bádateľsky zamerané vyučovanie v teréne

Nekreslená veda

Populárno­‑náučné videá na internete považuje nemalá časť verejnosti aj odborníkov za budúcnosť vzdelávania. Pomocou e­‑learningu sa môžu ľudia učiť z pohodlia svojich domovov o prakticky akejkoľvek téme. Samozrejme, školu zatiaľ videá nenahradia, k vzdelanostnej úrovni populácie však prispieť môžu (ak nejde práve o virálne videá šíriace hoaxy a dezinformácie). Známa je Khan Academy (dostupná aj v češtine) alebo lekcie TedED. Poznáte však cyklus NEZkreslená věda českej Akadémie vied? Krátke animované videá sú tematicky zamerané na vedu a edukačnou (zábavnou) formou približujú zaujímavé javy z rôznych vedeckých odborov. Prvá séria vznikla už v roku 2014 a v súčasnosti existuje už viac ako tridsať videí.

Edu.ceskatelevize.cz

V dobe učenia sa na diaľku badať zvýšený záujem o edukačné videá. Vyhľadať ich na internete v dostatočnej kvalite a v jazyku, ktorý by bol pre žiakov zrozumiteľný, môže byť celkom tvrdý oriešok. Aj preto prichádza Česká televízia s projektom ČT edu. Na jeho stránke je dostupných viac ako 3 000 krátkych videí, ktoré sú vyberané učiteľmi a odborníkmi na vzdelávanie. Veľkou výhodou ČT edu je rýchlosť a jednoduchosť vyhľadávania videí k požadovaným témam pomocou zabudovaných filtrov a kategorizácie obsahu do predmetov. Autori projektu neostali len pri výbere videí, ale pre učiteľov, rodičov a žiakov ponúkajú aj konkrétne tipy, ako s videami pracovať. Pod tipmi k videám nájdete na stiahnutie aj všeobecný pracovný list na samostatnú prácu žiaka. Vybrané videá sú pridávané aj do tematických kolekcií alebo podľa predmetov. Tu nájdete balíček geografie a zemepisu

Učiteľské blogy

Ak vám angličtina nerobí problémy, určite sa oplatí sledovať zahraničné učiteľské blogy a webstránky venované vzdelávaniu. Na internete sú ich tisícky a ich preštudovanie by zabralo niekoľko životov. Zúžte svoj záber len na stovku najlepších. Nájdete ich napríklad vo výbere Best Education Blogs, ktorý je aktualizovaný týždenne na základe návštevnosti webstránok a počtu ich fanúšikov na sociálnych sieťach.

Hacking STEM

Dnešní učitelia sa na nedostatok kvalitných vzdelávacích materiálov a inšpirácií už skutočne sťažovať nemôžu. Roztrhlo sa s nimi vrece. Ak učíte prírodovedné alebo technické predmety, môžete napríklad siahnuť po množstve bádateľsky orientovaných aktivít, pomocou ktorých sa žiaci učia praktickou činnosťou a poučky sú druhoradé. Návody na kompletné spracovanie viacerých tém ponúka aj vzdelávací projekt spoločnosti Microsoft s názvom Hacking STEM. Nechajte žiakov vyrobiť si telegraf, robotickú ruku, seizmograf, veternú turbínu, anemometer, baterku a skúmať oceány. Premena na malých výskumníkov a dizajnérov bude baviť nielen ich, ale aj vás. A to nie je málo. 

Príbeh Banskej Štiavnice

Spoznajte so žiakmi dejiny Banskej Štiavnice, historickej i súčasnej pýchy Slovenska cez interaktívnu stránku, ktorá sa môže stať vzorom pre ďalšie mestá. História mesta UNESCO je tu rozdelená do deviatich príbehov (Sopka, Vzostupy a pády, Baníci a obyvateľstvo, Ohrozenia, Priemysel a vynálezy, Architektúra…), ktoré sú spracované ľahkým, pútavým jazykom. Všetky príbehy sú sprevádzané kvalitnými fotografiami, dobovými vyobrazeniami a krátkymi animovanými videami. Stránku využijete na dejepise, geografii i vlastivede.

Vypadni.sk  

Čoraz častejšie sa ako učiteľ stretávam s tým, že žiaci málo poznajú miesto, kde žijú a jeho okolie. Možno je to spôsobené tým, že ako rodina nechodievajú na výlety, možno len tým, že ani netušia, aké zaujímavé miesta majú na dosah ruky. Preto som už štvrtákom na vlastivede zadal prácu vyhľadávať, spoznávať a vybrať pre nich zaujímavé miesta na mape cestovateľského portálu vypadni.sk. Veľmi ich to zaujalo a boli prekvapení, koľko úžasných vecí sa dá vidieť v okruhu pár desiatok kilometrov od ich domovov. Možno sa im podarí presvedčiť rodičov, aby sa tam spoločne vybrali. A to nie je málo. Skúste to aj vy, neoľutujete.

Architekti v škole

Ďalším skvelým projektom od našich západných susedov sú aj Architekti v škole – víťazi 2. ceny Eduína v kategórii ZOOM (rok 2017). Cieľom projektu je cez portál s metodickými materiálmivzdelávať deti od útleho veku v témach architektúry, urbanizmupriestorového plánovania. Ponúkané vzdelávacie aktivity pracujú s medzipredmetovými vzťahmi a môžete ich využiť vo viacerých vyučovacích predmetoch od matematiky až po geografiu (či vlastivedu). Žiaci napríklad spoznávajú funkčné členenie sídla, vytvárajú model vlastného mesta alebo sa učia rozlišovať architektonické štýly a vývojové etapy miest.

Všetko o EÚ pod jednou strechou

Poznať Európsku úniu, jej prínos a fungovanie, je dôležité. Napriek tomu mám pocit, že sa jej na školách veľmi nevenujeme. Pomôcť to zmeniť nám môžu vzdelávacie materiály na oficiálnej stránke EÚ, ktoré sú dostupné aj v slovenčine. Nájdete tu desiatky rôznych brožúr, plagátov a príručiek v pdf alebo mnoho online hier, ktoré využijete vo viacerých vyučovacích predmetoch. Stačí si len vybrať. Spracované sú geografické, ekonomické aj kultúrne témy.

Učitelnice

Možno ste už počuli o americkom portáli Teachers Pay Teachers, ktorý slúži na online predaj a nákup vzdelávacích materiálov medzi učiteľmi. Funguje na jednoduchom princípe, autor naň uloží svoj materiál a určí mu cenu, za ktorú si ju môžu ostatní užívatelia stiahnuť. Najšikovnejší učitelia si už takto stihli celkom slušne privyrobiť. Myšlienka sa mi páči, preto ma teší, že sa realizuje už aj v Česku. Na portáli Ucitelnice.cz nájdete okolo 1000 vzdelávacích materiálov od českých učiteľov pre rôzne témy a predmety. Sú cenovo dostupné (20 až 70 českých korún), a preto po nich môžu siahnuť aj učitelia na Slovensku. Po preklade do češtiny tam môžete ukladať a ponúkať aj svoje vlastné materiály. Je to celkom výzva, čo poviete? Viac sa o portáli dozviete na strane 24.

Actionbound

Pátracie hry, ktoré sa odohrávajú v krajine či uliciach mesta, majú vo vzdelávaní veľký potenciál. Sú zábavné, teambuildingové žiaci sa počas nich učia svojou vlastnou aktivitou. Aj preto sme ich na škole už viackrát uskutočnili. Čo tak ich prepojiť s modernými technológiami? Ak poznáte Geocaching, viete, že to môže fungovať. Ešte ďalej ide Actionbound. Hry v ňom tvoríte (web) i hráte (aplikácia). Actionbound zaujme možnosťami úloh a otázok. Samozrejmosťou sú otázky s otvorenou odpoveďou, výberom správnej odpovede z viacerých možných či zoraďovanie podľa poradia. Obzvlášť pútavé sú tzv. misie, v ktorých môžete ako úlohu zadať natočenie videa, vytvorenie audio nahrávky či fotografie. Všetko je to krásne jednoduché a zdarma. Viac informácií a video návody nájdete v tomto článku

HundrED

Pred viac ako rokom sme si v Surfujte s nami prvýkrát predstavili projekt HundrED, ktorý predstavil stovku najinšpiratívnejších vzdelávacích prístupov z Fínska a ďalšiu stovku zo sveta. Tradícia pokračuje a v rámci HundrED boli predstavené projekty pre rok 2019. Oplatí sa spoznať ich bližšie. Viaceré nevyžadujú takmer žiadne financie, stačí len čas, energia a chuť zavádzať inovácie, ktoré majú potenciál urobiť vzdelávanie lepším. 

Projekt MASS

Európsky projekt MASS slúži na inováciu prírodovedného vzdelávania na školách. Učiteľom poskytuje množstvo vypracovaných metodík (väčšina zatiaľ len v angličtine, alebo iných jazykoch) na biológiu, chémiu, fyziku či geografiu. Väčšina metodík v sebe obsahuje využitie digitálnych technológií. Na podstránke Pro učitele nájdete príručky a ukážkové lekcie v češtine. V príkladoch dobrej praxe príručky Věda pro „digitální“ generaci sú výborné metodiky ako napr. Pozorování Atén z vesmíru, Brazílie – země deštných lesů a přelidněných měst, Analýza socioekonomických rozdílů v rozvoji světa a pod. Zároveň obsahuje aj odkazy na množstvo výučbových online hier

Youtube kanály, ktoré vzdelávajú

Deti a mladí ľudia trávia sledovaním videí na Youtube hodiny denne. Pomôžte im zistiť, že okrem zábavy tam nájdu aj zaujímavý obsah, ktorý im spríjemní učenie a spoznávanie sveta. Portál Fičí.sk uverejnil článok s desiatkou slovenských a českých kanálov na Youtube, ktorých videá s popularizačno-vedeckým obsahom môžete využiť aj v škole. Ak pracujete so stredoškolákmi, alebo s deťmi, ktoré chcú vedieť skutočne viac, odporučte im aj zoznam vzdelávacích Youtube kanálov na webstránke Vedátor.

Infografiky

V médiách sa čoraz častejšie stretávame s infografikami. Sú súčasťou článkov a svoju popularitu si získavajú najmä vysokou výpovednou hodnotou. Postupne nahrádzajú klasické grafy a štatistické údaje v tabuľkách. Sú prienikom grafu a grafiky. Jednu z najlepších zbierok kvalitných infografík ponúka stránka Visual Capitalist. Ak chceme vychovávať mediálne a matematicky gramotných žiakov, určite by mali v škole pracovať aj s infografikami. A vôbec nemusí ísť len o matematiku či geografiu. Preskúmajte stránku a nájdite si infografiky, ktoré zaujmú práve vás. Ekonomické témy spracúva v infografikách aj ďalšia výborná stránka Howmuch.net

Zasurfujte si, geografi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top