Zasurfujte si, informatici!

Zaujímavé stránky nielen pre učiteľov a učiteľky informatiky

E-Bezpečí

Český projekt E-Bezpečí je zameraný na prevenciu, vzdelávanie, výskum a osvetu spojenú s rizikovým správaním na internete. Špecializuje sa najmä na oblasti ako sú kyberšikana, sexting, kybergrooming, kyberstalking, rizika sociálnych sietí, hoaxy, spam, fake news, online závislosť a zneužitie osobných údajov v prostredí elektronických médií. Na stránke e-bezpeci.cz nájdete okrem množstva teoretických informácií aj praktické metodické materiály, ktoré môžete využiť priamo vo vyučovaní. Nebezpečenstvu sexuálneho násilia na internete sa venuje aj nový dokumentárny film českého režiséra Víta Klusáka. Prečítajte si o ňom článok V sieti sexuálnych predátorov alebo si pozrite rozhovor s autorom.

Bezpečnosť na internete

Bezpečnosť na internete a schopnosť pohybovať sa v online prostredí je témou, ktorou by sa malo školské vzdelávanie seriózne zaoberať. Okrem učiteľov si to uvedomuje aj Google. Preto spolu s organizáciou Keep Safe Coalition vznikol projekt Be Internet Awesome, ktorého výstupy sú dostupné na samostatnej webstránke. K dispozícii tak máte atraktívnu online hru Interland a metodickú príručku, ktorá pokrýva päť hlavných tém (Zdieľaj citlivo; Nenechaj sa nachytať; Stráž si svoje tajomstvá; Je cool byť slušný; Ak si na pochybách, neboj sa rozprávať). Viac ako pätnásť praktických aktivít môžete okrem informatiky využiť na etickej výchove alebo občianskej náuke.

Kreativita a 3D filmy

Ak chcete u žiakov rozvíjať kreativitu trochu netradičným, no pre nich zaručene atraktívnym spôsobom, spoznajte od Google aj Toontastic 3D. Pomocou bezplatnej aplikácie, ktorá funguje na zariadeniach s Android, Chrome alebo iOS, si môžu žiaci jednoducho vytvoriť vlastné animované 3D filmy a stať sa tak na chvíľu scenáristami či režisérmi. Na výber je viacero prostredí, v ktorých sa môže dej odohrávať a množstvo postáv, ktoré v ňom účinkujú. Aplikácia umožňuje aj kreslenie vlastných obrázkov a animácií. Stačí si vymyslieť príbeh, jednotlivé postavy nahovoriť a všetky scény upraviť do finálneho diela. Jednoducho ideálny nástroj na prepojenie tvorivého písania (slovenský jazyk a literatúra) s informatikou. Na oficiálnej webstránke aplikácie sa môžete inšpirovať aj ďalšími možnosťami jej využitia vo vzdelávaní. 

Aj LEGO vzdeláva

LEGO patrí k najobľúbenejším hračkám na celom svete. Skladaním plastových kociek sa deti nielen hrajú, ale aj učia. Aj preto majú LEGO radi nielen deti, ale aj ich rodičia. Prečo nevyužiť jeho potenciál aj v školskom vzdelávaní? Na oficiálnej edukačnej stránke spoločnosti LEGO nájdete množstvo inšpirácií, pripravených aktivít a návrhov vyučovacích hodín pre všetky vekové kategórie žiakov. Sú rozdelené do kategórií veda, technológie a programovanie. Dostupné sú aj rôzne vzdelávacie aplikácie a softvér. Niektoré aktivity je možné realizovať s bežnými kockami, ďalšie vyžadujú špeciálne dieliky či sady, ktorých nákup neprichádza na väčšine slovenských škôl do úvahy. Inšpirovať sa nimi však isto dá. Množstvo ďalších edukačných nápadov s Legom nájdete na internete aj inde. Stačí zadať do vyhľadávača kľúčové slová „lego education pinterest“.

Tour Creator

Zaujímavé nástroje využiteľné v školskom vzdelávaní ponúka okrem Microsoftu aj Google. Tentoraz ma oslovila novinka Tour Creator. Umožňuje rýchlu a jednoduchú tvorbu príbehov z 360° fotografií, ktoré nájdete na internete (napr. v Google Street View) alebo si ich pomocou vhodnej aplikácie vytvoríte sami. Do vami vybranej scény môžete pridávať interaktívne anotácie k jednotlivým objektom či vkladať detailné fotografie, ktoré sa zobrazia po kliknutí na zvolené miesto. Na webstránke sa môžete inšpirovať viacerými ukážkami prác iných používateľov. V Tour Creator môžu žiaci spracovať vizuálne i obsahovo pútavý projekt o vybranej lokalite, historickej udalosti a pod.

Informatické myslenie

Na vybraných školách v Českej republike štartuje veľká reforma vo výučbe informatiky, ktorá by sa mala spustiť celoplošne. Prvé sady vzdelávacích materiálov pre všetky stupne škôl, ktoré by mali zmeniť zmysel a zameranie školskej informatiky sú voľne dostupné na vyššie uvedenej webstránke. 

Staňte sa grafikom

Potrebovali ste niekedy vyrezať postavu alebo tvár z fotografie a získať tak nový obrázok s priehľadným pozadím, ktorý by bolo možné použiť pri tvorbe ľubovoľnej grafiky? Ak áno, asi viete, že to môže byť celkom náročné. O to viac ma potešil online nástroj Remove.bg, ktorý robí presne to, čo deklaruje – odstraňuje pozadie a ponecháva ľudskú postavu či tvár. A to všetko jedným klikom. Neveríte? Tak vyskúšajte! 

Práca s informáciami

Dôležitou schopnosťou, ktorú by si mali žiaci v škole osvojiť, je práca s informáciami v rôznej podobe. Ak sa chcete venovať práci s grafmi a údajmi v tabuľkách, skúste úlohy pre žiakov 5. – 7. ročníka z webstránky, ktorá vznikla ako súčasť projektu na Podporu rozvíjania informatického myslenia v Česku. Zadania sú členené do kategórií ako Vieme, čo sú dáta; Evidujeme dáta; Kontrolujeme dáta; Filtrujeme, triedime dáta a pod. Vyskúšal som ich na informatike a fungovali výborne. Žiakov zaujali a prinútili myslieť. Úlohy venované športovým tabuľkám som doplnil o aktuálnu tabuľku najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League. Práca s údajmi môže vyzerať aj takto. Viac vzdelávacích materiálov na netradičnú informatiku nájdete na Imysleni.cz

Programovanie pre deti

Surfujte s nami sme si už predstavili množstvo vzdelávacích zdrojov venovaných programovaniu a rozvoju algoritmického myslenia. Keďže ich nie je nikdy dosť, možno vás poteší aj slovenská webstránka viemeprogramovat.sk. Obsahuje online hry a cvičenia, ktoré môžete využiť priamo na vyučovacej hodine, alebo ich žiakom zadať na prácu doma.

Bezpečne na nete

Bezpečnosť na internete je témou, ktorá sa dotýka nielen detí, ale aj dospelých, rodín aj školy. Venovať sa jej môžete nielen na informatike, ale aj na etickej výchove. Okrem známeho projektu ovce.sk, môžete využiť aj materiály projektu spoločnosti ESET. Na stránke nájdete materiály pre rôzne vekové skupiny, aktuálnou témou sú tam napr. selfie a riziká s nimi spojené, či malvér. Ďalšie témy budú pridávané postupne.

Digigram

Rozvoj digitálnej gramotnosti patrí k dôležitým cieľom vzdelávania v 21. storočí. V ideálnom prípade je využívanie digitálnych technológií včlenené priamo do vyučovacích predmetov a nie je samoúčelné. Množstvo zaujímavých metodík pre rôzne predmety bolo na Slovensku vytvorených v rámci národného projektu IT akadémia. V Česku je podobne zameraný projekt Podpora rozvoje digitální gramotnosti, do ktorého je zapojených deväť pedagogických fakúlt a učitelia z praxe. Doterajšie výstupy z projektu sú dostupné v tomto zozname. Nevidel som zďaleka všetky, ale metodiky na geografiu sú na špičkovej úrovni. Až ma mrzí, že nie som ich autorom. Pozrite si navrhované scenáre na vaše predmety a v novom školskom roku ich určite vyskúšajte. Žiaci budú isto nadšení.

Hacking STEM

Dnešní učitelia sa na nedostatok kvalitných vzdelávacích materiálov a inšpirácií už skutočne sťažovať nemôžu. Roztrhlo sa s nimi vrece. Ak učíte prírodovedné alebo technické predmety, môžete napríklad siahnuť po množstve bádateľsky orientovaných aktivít, pomocou ktorých sa žiaci učia praktickou činnosťou a poučky sú druhoradé. Návody na kompletné spracovanie viacerých tém ponúka aj vzdelávací projekt spoločnosti Microsoft s názvom Hacking STEM. Nechajte žiakov vyrobiť si telegraf, robotickú ruku, seizmograf, veternú turbínu, anemometer, baterku a skúmať oceány. Premena na malých výskumníkov a dizajnérov bude baviť nielen ich, ale aj vás. A to nie je málo. 

Actionbound

Pátracie hry, ktoré sa odohrávajú v krajine či uliciach mesta, majú vo vzdelávaní veľký potenciál. Sú zábavné, teambuildingové a žiaci sa počas nich učia svojou vlastnou aktivitou. Aj preto sme ich na škole už viackrát uskutočnili. Čo tak ich prepojiť s modernými technológiami? Ak poznáte Geocaching, viete, že to môže fungovať. Ešte ďalej ide Actionbound. Hry v ňom tvoríte (web) i hráte (aplikácia). Actionbound zaujme možnosťami úloh a otázok. Samozrejmosťou sú otázky s otvorenou odpoveďou, výberom správnej odpovede z viacerých možných či zoraďovanie podľa poradia. Obzvlášť pútavé sú tzv. misie, v ktorých môžete ako úlohu zadať natočenie videa, vytvorenie audio nahrávky či fotografie. Všetko je to krásne jednoduché a zdarma. Viac informácií a video návody nájdete v tomto článku

Vedátor

Sledovať dianie vo svete vedy nebolo nikdy jednoduchšie. Nadchnite žiakov pre vedu a jej nové objavy! Odporučte im webstránky, ako In Vivo magazín, sekciu o vede ČT24 či Vedátor. Na poslednej menovanej sa objavil aj článok s odporúčanými Youtube kanálmi, ktoré sú venované vede. Upozornenie, v článku objavené informačné poklady vás môžu výrazne obrať o čas, ktorý s nimi strávite. Až také sú skvelé.

Dobrých populárno-náučných portálov o vede a technike je na Slovensku pomenej. Aj preto ma teší činnosť ľudí, ktorí stoja za projektom Vedátor. Na jeho Facebooku a webstránke nájdete pravidelný prísun zaujímavého čítania o vede, vesmíre, prírode a technológiách. Obsah je vtipný a svieži. Myslím, že v mnohých prípadoch použiteľný priamo na vyučovaní. Určite vyskúšajte!

Blog Jitky Rambouskovej

Čo mi na Slovensku chýba a trochu ma i prekvapuje, je minimum učiteľských blogerov či blogeriek. V Česku sú na tom o niečo lepšie – oplatí sa tam sledovať webstránky a blogy hneď viacerých kolegov a kolegýň. Takou je aj Jitka Rambousková. Ak ste fanúšikom využívania technológií vo vzdelávaní, jej stránka sa pre vás stane bohatou studnicou nápadov a inšpirácií. Nové príspevky na nej pribúdajú tak rýchlo, až to nestačím sledovať. 

Edu.ceskatelevize.cz

V dobe učenia sa na diaľku badať zvýšený záujem o edukačné videá. Vyhľadať ich na internete v dostatočnej kvalite a v jazyku, ktorý by bol pre žiakov zrozumiteľný, môže byť celkom tvrdý oriešok. Aj preto prichádza Česká televízia s projektom ČT edu. Na jeho stránke je dostupných viac ako 3 000 krátkych videí, ktoré sú vyberané učiteľmi a odborníkmi na vzdelávanie. Veľkou výhodou ČT edu je rýchlosť a jednoduchosť vyhľadávania videí k požadovaným témam pomocou zabudovaných filtrov a kategorizácie obsahu do predmetov. Autori projektu neostali len pri výbere videí, ale pre učiteľov, rodičov a žiakov ponúkajú aj konkrétne tipy, ako s videami pracovať. Pod tipmi k videám nájdete na stiahnutie aj všeobecný pracovný list na samostatnú prácu žiaka. Vybrané videá sú pridávané aj do tematických kolekcií alebo rozdelené podľa predmetov. Toto je balíček na informatiku.

Zasurfujte si, informatici!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top