Žĺtka vajec plameniaka

V triede visí na nástenke obrázok rozbitého vajíčka s ružovým žĺtkom a textom Flamingo egg yolks are pink. Keď som naň natrafila na internete, vygooglila som si pár článkov, v ktorých som sa presvedčila, že je to celkom rozšírený blud. Obrázok som na nástenku napriek tomu zavesila. Hovorila som si, že počkám, či niektoré z detí tento fakt spochybní – bol by to krásny podnet na rozvíjanie kritického myslenia. Počas prvých dvoch týždňov sa skutočne nejaké pochybnosti objavili, vždy ale odišli niekam dostratena.

Na piatacko-šiestackej tímovačke sa toto tvrdenie objavilo ako otázka v kvíze. Že sa líšili odpovede detí, to ma neprekvapilo. Nečakala som však, že kolegyňa bude mať inú správnu odpoveď ako ja. Ako sa v takejto situácii zachovať? Máme pred deťmi za každú cenu uhrať, že poznáme odpoveď a iba ich naťahujeme? Máme sa pred nimi pohádať? Máme priznať, že nevieme?

Vybrali sme si tretiu možnosť – vyložili sme karty na stôl. Komu však v takejto situácii patria body? Môžeme o správnej odpovedi hlasovať? Ako rozpoznáme situácie, v ktorých má zmysel hlasovať, od tých druhých? Deti intuitívne cítia rozdiel, no dobre ho sformulovať sa ukázalo ako poriadne náročné. Aj k tomu sme sa však nakoniec dopracovali.

No a ako teda zistíme, kde je pravda? Vygooglime si to, prečítame si to v knihe, zavoláme do ZOO, rozbijeme vajce plameniaka, nájdeme to na Wikipédii. Rôznych návrhov padlo zo desať. A s nimi aj argumenty, ktoré zdroje sú spoľahlivé a ktoré menej.

Otázku sme nakoniec nechali otvorenú. Nikto nezískal body, no všetci dostali domácu úlohu – zistiť, ako to je, a priniesť do triedy okrem argumentov aj zoznam zdrojov, odkiaľ ich čerpali. Zatiaľ sme síce nezistili odpoveď na pôvodnú otázku, no zo spontánnej diskusie sme si odniesli viac, než z najlepšie naplánovanej vyučovacej hodiny.

A ak aj vám vŕta v hlave, ako je to s vajcami plameniaka, pozisťujte a napíšte mi, budem zvedavá na odpovede. 

Žĺtka vajec plameniaka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top