Aby učenie nebolo mučenie

Hodina kódu a iné inovatívne metódy vyučovania

Tak ako na mnohých školách po celom svete, aj my sme sa rozhodli zúčastniť celosvetovej akcie Hodina kódu. Počas jednej vyučovacej hodiny sa žiaci mohli zahrať na programátorov a atraktívnym spôsobom si mohli naprogramovať svoju vlastnú hru. Niektorí žiaci sa v tejto aktivite našli, iným to išlo pomalšie. Žiaci si mohli vybrať z niekoľkých možností, akú hru naprogramovať, napríklad Minecraft, StarWars, Anna a Elza z Ľadového kráľovstva, Flappy Bird a iné.

Majstri v programovaní

V našej škole sa tejto aktivity zúčastnilo 110 žiakov. Niektorí žiaci sa rozhodli, že si túto aktivitu zopakujú aj doma, lebo je otvorená a žiaci v nej podľa záujmu môžu pokračovať. Žiaci aktivitu brali veľmi pozitívne a väčšine sa podarilo prejsť celou sériou úloh a na záver si zahrať hru, ktorú samostatne naprogramovali. Mali veľkú radosť, keď sa im podarilo úlohu splniť a panáčik ich v hre poslúchal presne tak, ako ho naprogramovali.

Hodina kódu však bola iba úvodom do programovania. Stránku code.org pravidelne využívame na hodinách informatiky. Samotná stránka je veľmi univerzálna a využiteľná pre širokú skupinu detí od 4 do 14 rokov. Najmenší si môžu vyskúšať jednoduché logické a algoritmické úlohy, pre starších sú dostupné ťažšie úlohy s kódom.

Výbornou aplikáciou je aj codecombat.com, kde majú deti možnosť ovládať svojho hrdinu pomocou písania programátorského kódu.

Okrem toho sa na našej škole v súčasnosti rozbieha spolupráca s projektom hemisfera.sk, kde budú môcť žiaci okrem programovania tvoriť už aj hernú grafiku či game-design. Takisto plánujeme do systému hemisféry.sk doplniť rozličné zaujímavé moduly, ktoré by zahŕňali aj iné predmety, napríklad cudzie jazyky alebo matematiku.

Precvičme si jazyky

Nevenujeme sa ale iba tvorbe hier a programovaniu. Deti aktívne využívajú pri vyučovaní cudzích jazykov gamifikovanú vzdelávaciu aplikáciu duolingo.com. Táto aplikácia ich motivuje samostatne pracovať na svojich jazykových znalostiach. Duolingo ponúka možnosť vytvoriť virtuálne triedy a sledovať progres všetkých žiakov naraz, automaticky. Dajú sa tu zadávať úlohy, dokonca som pristúpil k tomu, že za určitý počet získaných bodov dostávajú žiaci hodnotenie. Duolingo tak výrazne deti motivuje pracovať na svojej angličtine alebo nemčine. Bohužiaľ, aplikácia zatiaľ nie je v slovenčine iba v češtine, to je ale výzva aj pre nás učiteľov zapojiť sa do vytvárania slovenskej verzie.

Interaktívne prezentácie

Okrem toho naša škola začala využívať Office 365 od Microsoftu, s ktorým v tomto roku rozbiehame aj aktívnu spoluprácu. V rámci tohto balíka služieb majú žiaci a učitelia prístup k svojim osobným e-mailovým schránkam, online úložisku One Drive ako aj celému balíku Office služieb (Word, Excel, Powerpoint). Medzi deťmi je populárna funkcia Yammer. Ide o niečo podobné ako Facebook a jeho Messenger, prostredníctvom ktorého môžu medzi sebou komunikovať žiaci aj učitelia.

Na hodinách tiež využívame program Sway. Je to jednoduchšia alternatíva k programu PowerPoint, ktorý má však zbytočne zložité rozhranie. V Sway-i sa deťom pracuje jednoduchšie, pretože je intuitívny a interaktívnejší.

Chatujeme aj so zahraničím

Okrem hodiny kódu sme sa zapoji-li do celosvetovej aktivity Skype a Thon. Žiaci mali možnosť komunikovať so školou z iného štátu. Rôznymi otázkami zisťovali na základe poznatkov z geografie, kde sa daná škola nachádza, pričom škola mohla na otázky odpovedať iba ánonie.

Väčšina žiakov by sa chcela aj v budúcnosti zúčastňovať takýchto aktivít. Nie len preto, že sa nemusia učiť tradičným spôsobom, ale najmä preto, že ich to baví a majú možnosť naučiť sa niečo praktické a vidia za sebou výsledok.

Júlia JÁNOŠÍKOVÁ, Michal BOŽÍK, ZŠ Záhorácka, Malacky

Aby učenie nebolo mučenie