Hry a matematika

hry a matematika

Matematika zahŕňa veľmi veľa oblastí, s ktorými sa žiaci v škole, a nielen v škole, stretávajú. Začínajú jednoduchými počtami, nasledujú mnohosti, kardinalita čísel, jednoduché číselné operácie. Tieto vedomosti sa môžu trénovať a upevňovať rôzne. Medzi spoločenskými hrami sa nájde množstvo takých, kde sa počítajú víťazné body, dieťa spočítava čísla, posúva svojho panáčika po číselnej osi. Pozor, nie vždy vyhrá ten, kto najrýchlejšie spočíta 2 + 2.  Pohľadajme hry, kde je počítanie nástrojom i cieľom a rozumná miera náhody zabezpečí, že slabší žiak nebude znechutený.

Rozpoznávanie čísel a ich usporiadanie môžeme s deťmi trénovať rýchlou kartovou hrou Ligretto. Naraz  ju môžu hrať 2 až 12 hráči (ak máte 3 balíčky). Na jednej vyučovacej hodine stihnete zohrať aj turnaj. Jedna škatuľka s hrou obsahuje 160 kariet, 40 pre jedného hráča. Na nich sú čísla od 1 do 10 na štyroch farebných pozadiach. Všetci hráči hrajú súčasne a na stole postupne vznikajú kôpky s kartami. Hráč smie na kôpku priložiť kartu iba s rovnakou farbou a číslom o jeden väčším ako posledné číslo na kope. Jednotkou hráč môže založiť novú kopu. Vyhráva ten, kto sa prvý zbaví všetkých svojich kariet. Spočiatku budú hry pomalé, ale to sa rýchlo zmení. Spojenie medzi znakom čísla a hodnotou sa rýchlo zau­­­tomatizuje. Táto hra existuje pre menšie deti aj v kockovej verzii a zabavila na našich akciách už nejednu triedu.

Rýchle sčítanie čísel do 50 nájdeme v hre Heck Meck z žížalek. Hráči hádžu kockami, postupne odkladajú kocky bokom a sčítavajú padnuté bodky. To celé preto, aby sa dostali k najchutnejším porciám pečených červíčkov z grilu v strede stola. Deti postupne prechádzajú od sčitovania bodky za bodkou k rozpoznávaniu schémy reprezentácie jednotlivých čísel a automatickému sčítavaniu. Ten správny náboj a mieru šťastia v nešťastí dodáva hre možnosť ukoristiť súperovu porciu.

V hrách edície Natura nativa nájdeme  kartičky, ktoré majú na jednej strane čísla a matematické operácie a na druhej strane zvieratá, s ktorými môžete hrať klasické pexeso. Pridanou hodnotou je možnosť zostavovať zo získaných kartičiek úlohy pre súpera.

Od rozpoznávania číslic, pochopenia ich hodnoty, sčítania sa postupne dostávame k malej násobilke. Propedeutiku sme s deťmi nenápadne robili v hre Heck Meck z žížalek. Ak dieťa odložilo bokom tri padnuté päťky, od systému 5 + 5 + 5 postupne prešlo na 3 x 5. 

Hra Násobenie sprostredkuje žiakom násobilku ako zábavu, kde sú chyby povolené, čo je dôležité. Obsahuje kartičky s výsledkami malej násobilky. Na druhej strane sú dvojice činiteľov, ktorým tento súčin prislúcha. Stačí rozdeliť triedu na skupiny a rozdať karty. Na stôl sa vyloží jedna karta a hráči čo najrýchlejšie rozmýšľajú, čo je na jej druhej strane. Kto prvý správne odpovie, získa kartu. Vyhráva hráč, ktorý má najviac kariet. Môžete strany vymeniť, raz vidno súčin, inokedy činitele. Ak rozdelíte žiakov podľa výkonu, nemusíte sa báť, že sa budú cítiť hendikepovaní. Hru rozbalíte i zbalíte za minútku a vyplní vám päť voľných minút.

Hra Take it easy je zdĺhavejšia, ale hlavne komplexnejšia. Hráči dostanú svoj herný plán a 27 šesťuholníkových žetónov s troma číslami, ktorým zodpovedajú farebné spojnice protiľahlých strán a farby. Jeden hráč ťahá naslepo šesťuholníky a všetci ich musia umiestňovať na svoje hracie plány čo najvýhodnejšie a najlogickejšie. Po zaplnení plánov 19 šesťuholníkmi si hráči započítajú dosiahnuté body. Hra si ma získala svojím princípom i tým, že „dopisovanie“ k víťazstvu nevedie. Po prvých dvoch šesťuholníkoch si hráč vytára stratégiu. S každým novým šesťuholníkom dochádza k taktickému rozhodnutiu, čo je lepšie. Výsledok závisí od toho, ktorá čiara dá viac bodov. Ku koncu hry sa hráč dokonca zameriava na to, či je pravdepodobnejšie uzavrieť „deviatkovú“ alebo „šestkovú“ čiaru. Počítanie bodov je dobrým tréningom. Grafika hry je akousi geometrickou reprezentáciou čísel vhodná pre dyslektikov aj farboslepých.

Monika „Dilli“ DILLINGEROVÁ
www.ihrysko.sk

Hry a matematika

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top