Nuda na informatike

Všetky cesty vedú do Ríma. A potom hádam ešte aj k počítačom. Dnes bude naša Nuda trochu divná, lebo sa nepozrieme na jeden predmet a možnosti „nudiť sa“ v ňom, ale skúsime skombinovať piate s deviatym a uvidíme, čo sa stane.

Informatika a prírodoveda

Nadviažeme na plán miestnosti, ktorý sme si minule spravili pomocou IKEA plánovacích pomôcok. Čo keby sme na hodine informatiky skúsili túto miestnosť oživiť? Je to celkom jednoduché. 

Keď budeme mať „zariadenú“ miest­nosť, spravíme si print screen obrazovky (v pravej hornej časti klávesnice sa nachádza kláves PrtScr – ten treba stlačiť). „Hodíme“ ho do Paintu pomocou príkazu CTRL + V, čiže vložíme obrázok, ktorý sme pred tým kopírovali pomocou funkcie PrtScr. Ak treba, ešte tam niečo upravíme, obstriháme, dokreslíme a potom uložíme ako jpeg

Do počítača si stiahneme animačný program Pivot. Tam je možnosť nahrať vlastné pozadie („File“ a potom následne „Load Background“.) Potom už len pohybujeme postavičkou a vymýšľame, čo všetko by mohla robiť, kam si sadnúť, ľahnúť… Po skončení práce v Pivote si výsledok uložíme, ale nie vo formáte Pivot File (piv), ktorý nám rovno vyskočí, ale vo formáte gif. To preto, aby sme ho následne vedeli dostať do programu Windows Movie Maker. 

Otvoríme si Windows Movie Maker a uložený súbor gif tam prenesieme. Následne už len pridáme nejaké tie titulky, prechody, efekty, prípadne hudbu a krátky animovaný film „z mojej izby“ je na svete. Ak chcete využiť aj mobil, dieťa sa môže odfotiť a svoju fotku pridať do vytvorenej izby, keď prenesie printscreen miestnosti do Paintu a upravuje ho tam.

Informatika a vlastiveda

Keď som začal na vlastivede používať program Google Zem, zdalo sa mi, aký som čarovný. Veď bolo skvelé preberať národné parky, najvyššie vrchy, najväčšie rieky a vedieť, že si decká môžu každú vec rovno vyhľadať a potom priblížiť cez Google Zem. 

Aké však bolo moje prekvapenie, keď ma moji žiaci na jednej hodine požiadali, či by si to po „mojom pozretí“ (mysleli tým suchom vyhľadaní) mohli pozrieť aj z lietadla. Vraj je v rámci programu Google Zem možnosť spustiť letecký simulátor a pozerať sa na požadované územia „z lietadla“. Nenamietal som.

Ako na to? Stačí po otvorení programu Google Zem stlačiť skratku CTRL + ALT + A. Objaví sa nám výber lietadla alebo stíhačky, pričom ak sa chceme na let dobre pripraviť, treba stlačiť CTRL + H a objaví sa na návod na lietanie. Najčastejšie používané príkazy: F – klapky, G – kolesá, PgUp – zvyšovanie rýchlosti, PgDn – znižovanie rýchlosti, Shift + F – zasunutie klapiek, 2 G – zasunutie kolies, medzerník – zastavenie, druhýkrát medzerník – spustenie, ESC – ukončenie leteckého simulátora.

Ak učíte nejakú tému, v ktorej sa venujete určitej oblasti (miestu kdekoľvek na svete, na Marse či na Mesiaci, prípadne súhvezdiam), odporúčam spestriť vyučovanie leteckým simulátorom. Decká to vnímajú ako hru a vôbec si neuvedomujú, že sa vlastne učia. 

Informatika a hudobná výchova

Najskôr si spustite nejaké online hudobné štúdio (napr. Jam Studio). Na tabuľu napíšte akordy piesne, ktorú chcete na hudobnej výchove spievať. Tieto akordy si decká „nahádžu“ do otvorených programov a zábava sa môže začať. Každý si môže sám zvoliť, aké nástroje použije (gitara, klavír, elektrická gitara, bicie), ale upozorňujem, že každý nástroj má najmenej 30 variácií. Nezabudnite upraviť rýchlosť skladby. Vznikne vám mnoho hudobných „podmazov”, ktoré majú totožné akordy, ale sú úplne odlišné. Niekto má radšej rock, niekto metal, niekto klasiku… Decká ich môžu použiť na hudobnej výchove a spievať až do omrzenia. Omrzenie však tak skoro neprichádza – ide síce stále o tú istú melódiu, aranžmán je však zakaždým iný.

Želám vám veľa šťastia pri účinkovaní vo filme, pri speve a šťastný let!

Nuda na informatike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top