Na hodinách informatiky dochádza k zvláštnemu javu – čím ďalej tým menej sa programuje. Väčšinou na úkor výučby práce s kancelárskym balíkom či grafickými programami, ktoré by sa mohli radšej učiť na hodinách slovenského jazyka, matematiky alebo výtvarnej výchovy.
Jedným z dôvodov môže byť, že učiteľov-programátorov je málo. Druhým môže byť skúsenosť, ktorú učitelia s programovaním majú. A tá nemusí byť vždy pozitívna. Ak sa totiž programovanie učí, väčšinou sa používa jazyk Pascal alebo niektorý jeho klon.
Pascal vznikol v rokoch 1968 – 69 ako jazyk vhodný na výučbu programovania a na svoju dobu to bol pioniersky počin. Lenže doba pokročila, prišli nové jazyky a niektoré z nich sú pohodlnejšie, príjemnejšie a pedagogicky vhodnejšie. A učiť sa programovať v niektorom novom jazyku môže byť výrazne príjemnejšie.
Jedným z takýchto jazykov je Py-thon, univerzálny jazyk, v ktorom sa dajú písať jednoduché programy aj veľké projekty, dá sa v ňom programovať procedurálne, objektovo, funkcionálne alebo ako vám práve napadne. Existuje k nemu množstvo knižníc, takže v ňom môžete vytvoriť databázovú aplikáciu, používateľské rozhranie alebo hru. Je mimoriadne vhodný pre začiatočníkov. Učia ho v úvodných kurzoch univerzít ako Cambridge alebo MIT. Ale hlavne sa používa neuveriteľne príjemne.
Uveďme príklad, klasický program „Hello, world“, ktorým sa začína každý kurz programovania:
Už na tomto jednoduchom príklade vidno, že Python odbúrava nepotrebné formalizmy a píše sa v ňom ľahko. Program v Pythone je výrazne kratší. Môžeme v ňom meniť obsah viacerých premenných naraz. Ale hlavné kúzlo v sebe ukrývajú bloky kódu. Blok, ktorý v Pascale musí byť uzavretý medzi begin a end, sa v Pythone rozozná tak, že je oproti zvyšku programu odsadený o tabulátor. Python je elegantný a jednoduchý jazyk, ktorý núti žiakov písať programy pekne. Ak máte odvahu a chuť, určite ho vyskúšajte.
Python si môžete stiahnuť tu: http://www.python.org/getit/
Vývojové prostredie pre MS Windows: http://code.google.com/p/pyscripter/
Kurz v češtine: http://programujte.com/clanky/54-serial-python/3/
Na slovenskej učebnici pracujem.
Anino BELAN
ŠpMNDaG, Bratislava